Herkes karnavalı Brezilya’nın yaşatacağını sanıyordu. Ama Türkiye, yalnız sahada değil, tribünlerde de büyük bir rüzgâr estirdi Dünya Kupası’nda. Hiçbir takım turnuvaya bu kadar yakışmadı. Hiçbir ülkeye kırmızı-beyaz bu kadar yakışmadı. 2002 yılı Dünya Kupası’nda neler olmuştu? Türk Millî Takımı oyuncuları kimlerdi? Carlsberg, Coca-Cola, Efes Pilsen ve Pepsi’nin “dünya kupası” temalı reklamları ve çok daha fazlası bu bölümde sizlerle.

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-hurriyet-gazetesi-bilirsin-zirdeliyiz-biz-pepsi-reklami

BİLİRSİN ZIRDELİYİZ BİZ! — Onları en iyi Pepsi tanıyor. İsterlerse neler yapabileceklerini çok iyi biliyor, ilk günden beri. Çünkü Pepsi, 1996’dan beri Türk Millî Takımını’nın yanında. Şampiyonluğa çeyrek kaldı. Yolunuz zafer olsun.

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-kadrosu-aktuel-dergisi (2)
Çok uzun zamandır beklenen başarı nihayet gerçekleşti. Yalnız atılan goller ve alınan galibiyetler değil, oynanan futbol da gurur verdi. Futbolcular gollerden ve galibiyetlerden sonra adeta uçtular. Millî Takım’ın başarıları, maçın oynandığı stad tribünleri ayağa kaldırdı.

AKTÜEL DERGİSİ: Her şey çok güzel oldu.

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-hurriyet-gazetesi-carlsberg-reklamlari (1)
10 BİN DESTEK — Ve beklenen gün geldi çattı. Millî Takım bugün 48 yıl sonra Dünya Kupası arenasına çıkıyor. Hyundai fabrikasında çalışan Korelilerden bazıları destek amacıyla Munsu stadına gidiyor. Gaziler Kore’de, Tarkan da Kore’de. (2002, Hürriyet)

Futbol tutkusunun sponsoru Carlsberg, Millî Takımımıza Brezilya maçında başarılar diler!

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-kadrosu-aktuel-dergisi (3)

Çok uzun zamandır beklenen başarı nihayet gerçekleşti. Yalnız atılan goller ve alınan galibiyetler değil, oynanan futbol da gurur verdi. Futbolcular gollerden ve galibiyetlerden sonra adeta uçtular. Millî Takım’ın başarıları, maçın oynandığı stad tribünleri ayağa kaldırdı.

Millî Takım oyuncuları yorgunluktan ve sevinçten sahada ayakta duramazken tribünler de inliyordu. Herkes karnavalı Brezilya’nın yaşatacağını sanıyordu. Ama Türkiye, yalnız sahada değil, tribünlerde de büyük bir rüzgâr estirdi Dünya Kupası’nda. Hiçbir takım turnuvaya bu kadar yakışmadı. Hiçbir ülkeye kırmızı-beyaz bu kadar yakışmadı.

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-hurriyet-gazetesi-kupa-heyecani-efes-pilsen
ÇIK DIŞARI SAMBACI — Brezilya Millî Takımı’nda görevli Gilson Nunes, gazeteci kimliğine bürünerek dünkü çalışmamızı izlerken menajerimiz Can Çobanoğlu tarafından fark edildi. Gizlice takip eden casus idman sahasından çıkarıldı.

Türk Millî Futbol Takımı Ana Sponsoru Efes Pilsen, 1984 yılında başlattığı “evde bira içilir” sloganını futbol ile bütünleştirmişti. Alkollü içkilerin futbola ilişkin yasağı 2009 yılında başlamış, sponsorluk ve reklam yasakları ise 2013 yılı itibarı ile yürürlüğe girmiştir.

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-kadrosu-aktuel-dergisi (4)
Türkiye A Milli Takımı, 2002 Dünya Kupası’nda büyük bir sürprize imza atarak 3. olmuştu. Bu, Türkiye’nin futbolda elde ettiği en büyük başarıydı. Ay Yıldızlılar o günden bugüne Dünya Kupası’na katılamadı.

Dünyanın en iyi takımları arasına giren Türkiye, bir ilki gerçekleştirdi. Ne atılan goller unutulabilir, ne de sevinç sahneleri. Büyük bir dayanışma ve çabayla sağlanan başarılı sonuçlardan sonra çekilen sevinç fotoğrafları yıllarca saklanacak ve hafızalardan silinmeyecek.

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-hurriyet-gazetesi-coca-cola-reklamlari-sesimizi-dunya-duysunSesimizi dünya duysun!
Türkiye’nin Dünya Kupası maçlarında, saha kenarında hangisini görmek istersin?
Tasarım: Çağla Turgul // Tasarım: Orkun Demirelli


0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-kadrosu-aktuel-dergisi (5)
• Orta sahanın solunda yer alan Hasan Şaş, forvette tek başına oynayan Hakan Şükür’ün bu karşılaşmadaki en büyük yardımcısıydı. • Brezilya karşılaşmasında Türkiye’nin destekçileri arasında Güney Koreliler de vardı. • Bütün dünyanın Brezilya’dan gol beklediği dakikalarda sahneye Hasan Şaş çıktı ve 47’inci dakikada attığı golle Türkiye’yi 1-0 öne geçirdi.

BREZİLYA — TÜRKİYE 2-1
Tarih: 3 Haziran 2002
Stad: Munsu (Güney Kore)
Hakem: Kim Joung Joo (Kuzey Kore)
TÜRKİYE KADROSU:
Rüştü Reçber, Fatih Akyel, Bülent Korkmaz (İlhan Mansız 66′), Ümi,t Özat, Alpay Özalan, Tugay Kerimoğlu (Arif Erdem 89′), Emre Belözoğlu, Yıldıray Baştürk (Ümit Davala 66′), Hakan Ünsal, Hasan Şaş, Hakan Şükür
BREZİLYA KADROSU:
Saint Marcos, Cafu, Lucio, Junior, Edmilson, Gilberto, Rivaldı, Juninho (Vampeta), Roberto Carlos, Ronaldo (Luizao), Ronaldinho (Denilson)
GOLLER:
Hasan Şaş (47′), Ronaldo (48′), Rivaldo (P.87′)
KIRMIZI KART: Alpay (86′), Hakan Ünsal (90′)
SARI KART: Fatih (22′), Hakan Ünsal (24′), Alpay (43′), Denilson (73′) 

 

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-hurriyet-gazetesi-carlsberg-reklamlari (2)
ÖFKENİN BEDELİ — Emre Belözoğlu, Kosta Rika’ya attığı golle uluslararası transfer borsasındaki fiyatını bir anda 14 milyon dolara çıkardı. Ama, 30 dakika sonra rakip takım kulübesi önündeki hareketi, fiyatını eski değeri, 12 milyon dolara indirdi. 

Bira keyfinin sponsoru Carlsberg, Millî Takımımıza teşekkür eder!

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-kadrosu-aktuel-dergisi (6)
• Dünya Kupası C Grubu’nda Orta Amerika’yı temsil eden Kosta Rika’yla oynadığımız karşılaşma beklenenin aksine son derece çekişmeli geçti. • 56’ıncı dakikada Emre Belözoğlu dönerek vuruyor ve top kalecinin solundan ağlara gidiyor. 86’ıncı dakikada yediğimiz gole rağmen umutlar sürüyor ve herkes Çin maçını beklemeye başlıyor. • Orta sahada büyük başarı gösteren Emre Belözoğlu, golden sonra sevincini Ümit Davala’yla paylaştı.

KOSTA RİKA — TÜRKİYE 1-1
Tarih: 8 Haziran 2002
Stad: Incheon (Güney Kore)
Hakem: Coffi Codija (Benin)
TÜRKİYE KADROSU:
Rüştü Reçber, Fatih Akyel, Emre Aşık, Ümit Özat, Ergün Penbe, Ümi
t Davala, Yıldıray Baştürk (Nihat Kahveci 78′), Turgay Kerimoğlu (Arif Erdem 88′), Emre Belözoğlu, Hasan Şaş, Hakan Şükür
(İlhan Mansız 74′)

KOSTA RİKA KADROSU:
Lonnis – Marin, Wright, Martinez, Lopez (Parks 76′), Solis, Wanchope, Centano (Medford 66′), Ronald, Wallace (Bryce 76′), Castro
GOLLER:
Emre Belözoğlu (56′), Parks (86′)
SARI KART:
Emre Aşık (19′), Martinez (24′), Castro (43′), Tugay (45′),
Emre Belözoğlu (56′), Parks (86′)

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-hurriyet-gazetesi-efes-pilsen-sponsorlugu
Kafalar için yapılan başarısız bir photoshop çalışması ve Türk Millî Takımı. (2002, Dünya Kupası)

Bütün Kalpler Sizinle. Haydi Türkiye!

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-kadrosu-aktuel-dergisi (7)
• Dünya Kupası’ndaki en farklı sonucu Çin karşısında elde eden Türkiye, Brezilya’nın da Kosta Rika’yı 5-2 yenmesiyle grup ikincisi olarak ikinci tura çıktı.

ÇİN — TÜRKİYE 0-3
Tarih: 13 Haziran 2002
Stad: Seul (Güney Kore)
Hakem: Oscar Ruiz (Kolombiya)
TÜRKİYE KADROSU:
Rüştü Reçber (Ömer Çatkıç 35′), Fatih Akyel, Emre Aşık, Bülent Korkmaz, Hakan Ünsal, Ümit Davala, Yıldıray Baştürk, Tugay Kerimoğlu, Emre Belözoğlu, Hasan Şaş, Hakan Şükür
ÇİN KADROSU:
Jiang Zin, Pu Yang, Changying Wu, Tie Lie, Haidong Ho, Weifeng Li, Junzhe Zhao, Wei Du, Xiaopeng Li, Chen Yang (Jiayi Shao 46′), Yunglon Xu
GOLLER:
Hasan Şaş (6′), Bülent Korkmaz (9′), Ümit Davala (85′)
SARI KART: Emre Aşık (20′), Emre Belözoğlu (30′), Pu Yang (45′) Weifeng (62′)
KIRMIZI KART: Jiayi (60′)

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-hurriyet-gazetesi-pepsi-reklami-daha-fazlasini-iste
DAHA FAZLASINI İSTE — Emre Belözoğlu, Ümit Davala (2002, Dünya Kupası)

SULTANLARIN DANSI! 
Önce sahada yaptılar danslarını, dünyalar bizim oldu. Şimdi eve dönüyorlar. Yetmiş milyon olnlara tek tek sarılsın diye. 1996’dan beri her gün, her şartta Türk Millî Takımını’nın yanında olan Pepsi, onlarla gurur duyuyor.

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-kadrosu-aktuel-dergisi (8)
Türk denizcilik tarihinde ‘Ertuğrul Faciası’ diye anılan olay, insanların göz göre göre ölüme gönderilmelerinin en çarpıcı örneğidir.500’den fazla gemicinin yaşamını yitirdiği ‘Ertuğrul Faciası’ndan, yalnızca 69 denizci kurtulmuştu. Batış anını Ahmet Erkiş şöyle anlatır: “Dağ gibi müthiş bir dalga gemimiz üzerine çöktü, arkadan başkaları geldi. Mürettebatta kargaşalık; gemi de su almaya başladı. Gemicilerimiz, arkadaşlar halatlara tırmanmağa başladılar. Fakat dağ gibi dalgalar direkleri aşıyordu. Bu sırada korkunç bir çatırdı duyuldu. Gemi bir kayaya çarpmıştı; denize düştüm, bir tahta parçasına sarıldım, dalga beni dibe sürükledi, boğulmak üzere iken nasıl olduğunu anlamadım kendimi bir kayanın üstünde buldum; kurtulmuştum. Çıldırmış deniz ortasında aynı kaya üstünde yanımda birkaç arkadaşım vardı. Sevinçten hep beraber hüngür hüngür ağlıyorduk.” // 1890 yılından sonra Japon-Türk dostluğu başlamış, 1921 yılında Devlet-i Aliyye’ye elçi gönderilmiştir.

Ümit Davala’nın imajı turnuvanın başında konuşulmaya başlanmıştı; ama sonradan attığı bu gol ile hem ülkemizde, hem de dünyanın dört bir yanında birçok çocuğun saçlarını böyle kestirmesine sebep oldu.

JAPONYA — TÜRKİYE 0-1
Tarih: 18 Haziran 2002
Stad: Miyagi (Japonya)
Hakem: Pierluigi Collina (İtalya)
TÜRKİYE KADROSU:
Rüştü Reçber, Fatih Akyel, Bülent Korkmaz, Alpay Özalan, Hakan Ünsal, Ümit Davala (Nihat Kahveci), Yıldıray Baştürk (İlhan Mansız), Tugay Kerimoğlu, Ergün Penbe, Hasan Şaş (Tayfur Havutçu), Hakan Şükür
JAPONYA KADROSU:
Narazaki, Matsuda, Inamoto (Alessandro), Hidetoshi Nakata, Nishizawa, Santos, Koji Nakata, Miyamoto, Ono – Myojin, Toda
GOLLER:
Ümit Davala (12′)
SARI KART: Alpay Özalan (20′), Ergün Penbe (44′), Toda (44′), Hakan Şükür (90′)
• 12’inci dakikada Ümit Davala’nın attığı gol çeyrek finali müjdeliyor. İlginç saç kesimiyle gençlerin model aldığı Davala’nın da sevinci görülmeye değerdi.
• Ev sahibi Japonya karşısında son derece kontrollü oynayan Millî Takım’ın bu maçtaki golünü şahane bir kafa vuruşuyla Ümit Davala kaydetti. Karşılaşmadan sonra futbolcularımız kupadan elenen Japonları, onların geleneksel selamıyla uğurladı.

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-kadrosu-aktuel-dergisi (9)
• Çeyrek finalde Senegal karşısında mükemmel oynayan Türkiye, inanılmaz fırsatları kaçırdıktan sonra golü İlhan Mansız’ın ayağından akzandı. 94’üncü dakikada Ümit Davala’nın ortası ve İlhan Mansız’ın plasesiyle top ağları buluyor.

SENEGAL — TÜRKİYE 0-1
Tarih: 22 Haziran 2002
Stad: Osaka (Japonya)
Hakem: Oscar Ruiz (Kolombiya)
TÜRKİYE KADROSU:
Rüştü Reçber, Fatih Akyel, Bülent Korkmaz, Alpay Özalan, Ergün Penbe, Ümit Davala, Yıldıray Baştürk, Tugay Kerimoğlu, Emre Belözoğlu (Arif Erdem), Hasan Şaş – Hakan Şükür (İlhan Mansız 67′)
SENEGAL KADROSU:
Sylva – Coly, Malick Diop, Diatta, Cisse, Daf – Fadiga, Diao, Diatta – Camara, Diouf
GOLLER:
İlhan Mansız (94′)
SARI KART: Daff (12′), Emre Belözoğlu (22′), Cisse (63′)


 

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-kadrosu-aktuel-dergisi (10)
Hakan Şükür futboldan sonra siyasete atılıp 2011’de AKP’den milletvekili seçildi. Fethullah Gülen yapılanmasıyla bağlarıyla tanınan Şükür, 2013’te AKP hükümetinin dershaneleri kapatma kararından sonra millekvekilliğinden istifa etti. Bu sırada hem milletvekilliği hem de TRT’de futbol yorumculuğu yapması tartışma yarattı. 2016’da Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açıldı. “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla hakkında tutuklama emri çıkartılınca ABD’ye gidip bu ülkeye yerleşti. Son olarak ABD’de açtığı kafeyle haberlere konu oldu.

Şenol Güneş, ‘kaleciden teknik direktör olmaz’ diyenleri başarısıyla utandırmıştı.

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi
Arar buluruz izini
Bilirsin zır deliyiz biz
Hem yazında hem kışında
Nerde olsan seninleyiz
Bir oluruz yolunda
Hadi bastır gönüller coşsun
O kupalar sana feda
Al gel de buralar bayram olsun.

Dünyanın en iyi takımları arasına giren Türkiye, bir ilki gerçekleştirdi. Ne atılan goller unutulabilir, ne de sevinç sahneleri. Büyük bir dayanışma ve çabayla sağlanan başarılı sonuçlardan sonra çekilen sevinç fotoğrafları yıllarca saklanacak ve hafızalardan silinmeyecek.

0406-turkiye-a-milli-takimi-2002-dunya-kupasi-kadrosu-aktuel-dergisi (1) Kaynak: 2002, Aktüel Dergisi
 Kaynak: 2002, Hürriyet Gazetesi