Street Fighter, yani kısaca SF. Bu iki harf birçok kişide olduğu gibi bende de önemli bir yere sahip. Aslında bu duygular anlatılamaz ama ben yine de anlatmaya çalışacağım. Bu oyuna olan ilgim Ken ile “Hadouken” atmaya çalışırken oldu. Cidden bu basit hareketi bile öğrenmek için 4-5 kez oyun oynadım. Daha sonra işleri ilerletip “Shouryuuken” bile yapmayı başarmıştım.

Neyse gelelim Street Fighter’ın en son sürümlerinden biri olan EX2 Plus’a. Oyun ilk önce coin-up salonları için çıktı her zamanki gibi. Daha sonra PlayStation edisyonu da geldi. PC için Street Fighter EX2 Plus’ın da çıkacağı söylense de bekleyip göreceğiz. Tabii büyük ihtimal emülatör gibi bir şey olur herhalde.

EX SERİLERİ
Street Fighter, EX ile üç boyutlu Street Fighter’lara giriş yapmıştı. Ve çok yakında serinin son halkası olan SF EX3 çıkacak. EX3’te çok büyük değişiklikler olacakmış. Sokak aralarında 2-3 hatta 4 kişiyle dövüşecekmişim falan. Bakalım bu söylentilerin ne kadarı gerçekleşecek. EX’in gördüğü ilgiden sonra CAPCOM’daki elemanlar her zaman olduğu gibi işin suyunu çıkarmaya başladılar ve sürekli yeni versiyonunu çıkarmaya başladılar. Şu an için EX serisinin son oyun yazısını okuduğunuz Street Fighter EX2+.
Neyse, lafı fazla uzattık galiba. Hemen geçiyoruz tuş kombinasyonlarına.

efsane-oyun-street-fighter-plus-atari-salonlari-90-larda-cocuk-olmak (3)
Street Fighter oyun klavuzu

KISALTMALAR
Hareketlerde yer alan kısaltmalar ve anlamları ile huzurlarınızdayız!
UB: Geriye zıplama
U: Zıplama
UF: İleriye zıplama
B: Geriye yürümek
DB: Eğilmek, düşük block
DF: Ofensif eğilme
LP: Hafif yumruk
P: Herhangi bir yumruk
MP: Veyata yumruk
HP: Sert yumruk
PPP: Tüm yumruk tuşları
K: Herhangi bir tekme
LK: Hafif tekme
MK: Yatay tekme
HK: Sert tekme
KKK: Tüm tekme tuşları
1, 2, 3: Önce hareket 1’i, sonra 2’yi ve 3’ü çok hızlıca yapın.
1-> 2-> 3 Hareketleri verilen sırada yapın.
1+2: 1 ve 2 aynı anda.

efsane-oyun-street-fighter-plus-atari-salonlari-90-larda-cocuk-olmak (1)
Joypad ile yapılacak hareketler.

Super Combo’lar
SFEX’te olduğu gibi Super Combo burada da var. Her karakter çeşitli combolara sahip. Her biri bir Super Combo Gauge seviyesi götürür.

Meteo Combo’lar
SFEX 2’deki yeniliklerden olan Meteo Combo Super Combo’ya benzeyen ama çok daha fazla hasar veren combo türü. Gerçekleştirebilmek için üç tane Super Combo Gauge seviyesi gerektirir. Her karakterin bir tane Meteo Combo’su vardır.

SON SÖZ
Her zaman dediğim gibi SF’liler için son söze yazılacak fazla bir şey yok. SF hayranıysanız bu oyunu çoktan almışsınızdır bile. Değilseniz ama dövüş oyunların seviyorsanız mutlaka alın. Dövüş oyunları sevmeyenler yaklaşmasın bile.
efsane-oyun-street-fighter-plus-atari-salonlari-90-larda-cocuk-olmak (2)

Kaynak: 2000, CD Oyun