Bülent Ecevit, “Seçim olursa AKP çoğunlukla gelir ve HADEP Meclis’e girer, rejim sorunları ortaya çıkar” sözlerinden sonra Tempo Dergisi AK Parti’nin Tayyip Erdoğan’dan sonra en güçlü ismi Abdullah Gül ile görüştü. AKP Başkan Yardımcısı Gül, Ecevit’in korkularını doğrular nitelikte konuştu ve “Yüzde 30’u aşan oy ve 200’ü aşan milletvekili sayısı ile iktidara geleceklerini” söyledi. Erdoğan’a siyaset yasağı gelirse, AKP’yi Meclis’e taşıyacak isimlerin başında gelen Gül, IMF programını ciddiye alacaklarını fakat ülkeyi hiçbir şekilde IMF’ye teslim etmeyeceklerini söyledi.

0172-abdullah-gul-2002-tek-basina-iktidar-olacagiz-tempo-dergisi-adalet-ve-kalkinma-partisi (3)
GÜL — Bir kişiye dayalı parti kurmadık, ilkelerimiz var. // En çok oy beklediğimiz, en iddialı kent İzmir. (2002, Tempo)

Kendinizi bir gün başbakan olarak hayal ediyor musunuz?
— Partiler iktidar olmak uğraşır. Bazı partilerin genel başkanları da başbakan olur. Türkiye’ye en iyi hizmet etmek için uğraşacağız. İhtirasa dönük hayallerim yoktur. Ama üzerimize düşen görevleri de yaparız. Ve kendimizi de hazırlarız. Ama ben şunu olayım, ben bunu olayım diye yola çıkmayız. Yola çıkarken “Ben paşa olayım, başbakan olayım, cumhurbaşkanı olayım, bakan olayım” diye bir işin içine girmem.

0172-nokia-7210-reklami-2002-multimedya-mesaji-alip-gonderme-degis-tokus-kapak
NOKIA 7210 — Dokuz çarpıcı rengiyle baştan çıkarıcı bir tasarım, göz alıcı renkli ekran, multimedya mesaj alıp gönderme, polifonik melodiler, kişisel duvarkağıtları, Xpress-on™ kapaklar, stereo FM radyo, GSM 900/1800/1900 şebekelerinde çalışan bir dünya telefonu.

Erdoğan olmazsa AKP oylarında bir düşme olur mu?
— AK Parti oylarında hiçbir düşme olmaz. AK Parti’nin sosyolojik tabanı oluşmuş, halkın umudu haline gelmiştir. Tayyip Erdoğan’a karşı gayri nizami, vicdansız insanların kabul etmeyeceği, bu kadar da olmaz dediği bir hareket yapılıp Erdoğan’ın seçime girmesi engellenirse o zaman AKP’nin oyları çok daha fazla artar. Çünkü halkın bu tip haksızlıklara tepkisi çok fazladır.

0172-abdullah-gul-2002-tek-basina-iktidar-olacagiz-tempo-dergisi-adalet-ve-kalkinma-partisi (1)
GÜL — Türkiye güçsüz ülke haline getirildi. Halk güçlenecek ki ülke güçlensin. (2002, Tempo)

Seçime girerseniz yüzde kaç oy alabilirsiniz?
— Bizler seçim sonucunda iktidara geleceğimize inanıyorum. Ben bugün için konuşuyorum. İleride değişebilir. Yaptığımız çok geniş araştırmalar, çok derin çalışmalar sonucunda tek başına iktidara gelebilecek durumdayız. Yüzde 30’ları çok aşacağız. Yüzde 40’lara yakın oy alacağız. Görecekler, tek başımıza iktidar olacağız.

Meclis’e kaç sandalye ile gireceksiniz?
— Bir şey diyemiyorum. Tek başına iktidar olursak 200 sandalyenin hayli üzerinde oluruz.

0172-turkuaz-su-reklami-2002-coca-cola-icecek-iyilik-onun-ozunde-var
The Coca-Cola Company kalitesiyle üretilen Turkuaz marka su tüketici nezdinde pek tutulmamıştı. Benzer bir skandalı Aquafina markası ile PepsiCo firması da yaşamıştır.

Partiniz çoğunlukta olursa 28 Şubat kararlarını MGK’da kaldırmayı düşünüyor musunuz?
— MGK’nın Anayasa gereği ne yapacağı, ne yapmayacağı, aldığı tavsiye kararlarının nasıl uygulanacağı, bunlar bellidir. Bunu gündeme getirip onu tekrar kaldıracağız gibi bir şey yok. Böyle bir şey düşünmüyoruz.

Partinizle ilgili rejim kaygıları var. Ne söyleyebilirsiniz?
— Kendimiz ortadayız. İcraatlarımız, partimiz, programlarımız ortada. Biz bu ülkenin en çalışkan insanlarız. İdeolojiler ile uğraşmıyoruz. Türk halkını çok daha iyi durumlara getirmeye uğraşıyoruz. Türkiye hak etmediği derecede ekonomik sıkıntılarla karşı karşıyadır. Türkiye güçsüza bir ülke haline getirilmiştir. Önce halkı güçlendireceksiniz ki ülke de güçlü olsun.

0172-abdullah-gul-2002-tek-basina-iktidar-olacagiz-tempo-dergisi-adalet-ve-kalkinma-partisi (2)
GÜL — Her yerde çok iyiyiz. İstanbul, Ankara, Kayseri, Sivas, Erzurum, Adana, Trabzon. Yani Türkiye’nin her tarafı. Sakarya, Kocaeli, her ili sayabilirsiniz. Biz Türkiye’nin en büyük partisiyiz. (2002, Tempo)

Erdoğan yeni Meclis’e giremezse ne olur?
— Şimdi bakın, Tayyip Erdoğan’ın nasıl bir genel başkan, nasıl bir lider olduğuna bakmak lâzım. Biz bu partiyi kurarken, bir kişilik parti olmaya karşı olduk. Bir kişiye dayalı parti kurmadık. Prensip ve ilkelere dayalı bir partiyiz. Demoktrasi mentalitesine çok uygun bir partiyiz.

0172-tuborg-pilsener-reklamlari-athena-grubu-depozitosuz-tuborg-sisesi
1984 yılında “Yeşilim” ismiyle piyasaya sürülen Tuborg Pilsener, 2010 yılına kadar iç pazarda yer almaktaydı. %100 MALT sloganından sonra delist edilmiş olsa da Kuzey Kıbrıs’a ihraç edilmektedir.

Ecevit’in sizinle alıp veremediği nedir?
— En başta korku. Başarısız, üç dört sene Türkiye’yi perişan etmiş, fakirleştirmiş. Zengini de fakiri de batırmış. Zenginin malını yarıya indirmiş, fakiri de yaşayamaz hale getirmiş. Şimdi seçime gidiyor, partisini bile dağıtmış. Bakıyor karşısında biz varız, bizi taşlıyor.

ABDULLAH GÜL KİMDİR
• 29 Ekim 1950’de Kayseri’de doğdu. Orta öğrenimini Kayseri’de, üniversite eğitimini İstanbul’da İktisat Fakültesi’nde tamamladı.
• Lisan ve doktora çalışmalarını yürütmek için burslu olarak 2 sene boyunda Londra ve Exter’de kaldı.
• Türkiye dönüşünde Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde iktisat dersleri verdi.
• 1983-1991 yılları arasında Cidde merkezli İslam Kalkınma Bankası’nda iktisat uzmanı olarak çalıştı.
• 1991’de yapılan erken seçimde Refah Partisi’nin Kayseri Milletvekili olarak parlamentoya girdi.
• 1991-1995 yılları arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyon üyeliği yaptı.
• 1993’te Refah Partisi’nin Dışişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. Bu süre içinde Avrupa ve Amerika’daki birçok kuruluşla yaptığı konuşmalarla parti görüşünü anlattı.
• 1995’te yapılan genel seçimlerde, ikinci kez RP Kayseri Milletvekili seçildi.
• 1995-2001 yılları arasında Dışişleri Komisyonu üyeliği görevini yürüttü.
• 54’üncü Hükûmet’te Devlet Bakanlığı ve Hükûmet Sözcülüğü görevlerinde bulundu.
• 1999’da Fazilet Partisi’nden milletvekili seçildi ve parlamentoya girdi.
• Ağustos 2001’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) kurucular üyesi olarak parti kuruluşunda aktif rol aldı.


0172-tempo-dergisi-2002-abdullah-gul-tek-basina-iktidar-olacagiz

 Kaynak: 2002, Tempo Dergisi