Pürüzsüz, billur gibi sesi ve romantik şarkılarıyla insanın içini titretirdi. Her konser ve programında şişe üfleyerek müzik yapardı. En büyük “atraksiyonu” buydu. Bunun dışında sessiz sedasız yaşar, özel hayatıyla çok fazla dikkat çekmezdi. Sezen Aksu’nun vokalistliğinden geçerek şöhrete adım attığında masum yüzü, “Mona Lisa”yı andıran fotoğraflarla çıkmıştı karşımıza. Her ne kadar son zamanlarda “imajında” değişiklikler yaptı ve neredeyse söylediğine söyleyeceğine pişman olduğu “Kadınlığı keşettim” sözü ile anılır olduysa da o duru ve hüzünlü ifadesi hiç değişmedi.

0229-askin-nur-yengi-2002-cosmopolitan-dergisi (3)
FOTOĞRAFLAR: Muzaffer Sağlam // RÖPORTAJ: Gül Azer Eryüksel (2002, Cosmopolitan)

Son yıllarda sadece kadınlığını değil, güzel sesinin yanı sıra, oyunculuk yeteneğini de keşfetti. Önce “Kurtuluş” adlı televizyon dizinde rol aldı. Sonra Levent Kırca ile “Olacak O Kadar” ve ardından tiyatro sahnesinde “Kadıncıklar”. Son olarak da kendisinden çok Aşkın Nur Yengi – Haluk Bilgiler dedikodularıyla gündeme gelen “Cesur Kuşku”.

0229-askin-nur-yengi-2002-cosmopolitan-dergisi (1)
Aşkın Nur Yengi’nin 2017 yılında çekilen bir fotoğrafı. (DHA)

Eskiye oranla daha seksi, pardon bu sözcüğe kızıyor, “seksapeli olan” ifadesini tercih ediyor. Her neyse, yeni imaj, yeni hayat derken hakkında çıkan dedikodulardan hayli şikâyetçi. Gülerken bile gözlerinde hüzün taşıyan, naif bir genç kadın. Her an bırakıp gitmeye hazır gibi. Sanki tanrı onu romantik şarkılar söylesin diye yaratmış.

0229-askin-nur-yengi-2002-cosmopolitan-dergisi (4)
1981 yılında Onno Tunç orkestrasında Sezen Aksu’nun vokalisti olarak çalışmaya başladı. 1987 yılında Harun Kolçak’la birlikte Grup Periyod adıyla “Güzel Şeyler Söyle” adlı şarkıyla Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalleri’ne katıldı. Aynı yıl Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda “Yeniden” ve 1988 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Portakal Çiçeği”, sonraki yıl Çeşme Müzik Festivali’nde “Artık Hiç Ağlama” adlı şarkılarla uluslararası platformlarda birincilik ödülleri kazandı. (Vikipedi)

+ Sizden şarkılar beklenirken, oyunculuk hevesi neden?
— Küçüklüğümden beri içimde sakladığım oyuncular vardı. Yetenek olmadan bunu oluşturmak zor. Birlikte çalıştığım insanlar çok profesyonel. Onların yanında sırıtmadığıma göre, üzerine gittim. Ayrıca müziği bırakmış değilim. Son albümün “Aşk Kazası”nı çıkardığımda büyük deprem yaşandı. Kimsenin albümü görecek gözü yoktu. Ben de depremle ilgili büyük korkular yaşadım. Çok geç toparlandım. Belki çok iyi bir oyuncuyum bilmiyorum.

+ 30 yaşlarında kadınlığınızı keşfettiğinizi söylediniz. Bu sözünüz çok konuşuldu.
— Bu yanlış anlaşıldı. Kadınlığımı keşfettim demek şu aslında. Siz beni genç kızlığımdan beri tanıyorsunuz. Ben de kendimi yavaş yavaş tanıdım. Bu bir yolculuksa, bu bir keşifse bunu anlattım ben. Bunda haksız ya da yanlış bir şey var mı? İnsanlar bunu seksiliğimi keşfettim sandılar. Ne alakası var?

+ Mete Topçu ile ilişkiniz bittikten sonra acı çektiğinizi söylemiştiniz.
— Yalnızlığım, onca acımı sığdırdığım tek gerçeğimdi. Aldatılmak ve yalnız kalmak herkesine başına gelecek bir şey. Ama kadere inanan insanların toparlanması gerekli. Hayat devam ediyor, hayat çok güzel.

0229-askin-nur-yengi-haluk-bilginer-2018
Aşkın Nur Yengi ve Haluk Bilginer’in 2018 yazında çekilmiş bir fotoğrafı. (Haber3)

+ Şu an kimse yok mu?
— Sevdiğim kimse yok ama aşkı seviyorum. Keşke aşık olsam. Aşk insanoğlunun birbirine kattığı en önemli şey. Gerçi aşkın da matematiği çözüldü. En fazla 4 yılmış.
+ Evlenmek istiyor musunuz? Peki ya anneliği?
— Sevdiğim, aşık olduğum insandan olmalı. Aşk çocuğu isterim. Çocuk o zaman güzel. Sırf çocuğum olsun diye olsun değil.


0229-askin-nur-yengi-2002-cosmopolitan-dergisi (2)

2002, Cosmopolitan Dergisi