ATV’de yayınlanan “Hatırla Sevgili” dizisiyle 1960’lı yıllar ve 27 Mayıs’ta idam edilen eski başbakan Adnan Menderes yeniden gündemde. Bu vesileyle kapısını çaldığımız DYP parti üyesi Aydın Menderes, o dönemi ve Türkiye gündemini değerlendirirken çarpıcı yorumlar yaptı:
— Erdoğan’ın geri vitesi çok! Çankaya ile arasında kendisi var!

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi yaşanan siyaset-ordu gerginliği nereye varır?
Dış dünya ve Türkiye içindeki birtakım odaklar cumhurbaşkanlığı seçiminin üzerinde bir şekilde etkili olacaktır. Bunlar ABD ve AB’dir. Amerika Birleşik Devletleri’nin, AK Parti gitsin, Erdoğan cumhurbaşkanı olmasın gibi bir amacının olmadığı kanaatindeyim. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için bu önemli bir faktördür. Tayyip Bey TÜSİAD’ı karşısına almanın bir yolunu bulursa Türk Silahlı Kuvvetleri de cumhurbaşkanlığı seçinini çok büyük bir mesele haline getirmez. Ancak Erdoğan’ın çok sıkı bir siyasi perhiz yapması lazım. Eğer cumhurbaşkanı olacaksa ağzını tutacak! Şu anda benim gördüğüm Çankaya ile Erdoğan arasında yine Erdoğan duruyor. Cumhurbaşkanı olacağım diyen bir kişinin başbakan da olsa bırakın laiklik gibi bir konuyu, başka konularda bile çok fazla polemiğe girmemesi gerekir. Ama ben cumhurbaşkanı seçilmesini imkânsız görmüyorum. Hatta şu anda en güçlü ihtimaldir bana göre. Ayrıca ismi aklımıza geldiği vakit cumhurbaşkanı olsun diyeceğimiz başka kalburüstü bir devlet adamımız da ortada gözükmüyor.

0381-aydin-menderes-roportaji-2006-aktuel-erdogan-cumhurbaskani-olacak (1)
1996 yılında Afyon’un Sandıklı ilçesi yakınlarında trafik kazası geçiren Aydın Menderes’in boynundan aşağısı felç oldu ve yaşamını tekerlekli sandalyeyle sürdürmek zorunda kaldı. (2006, Aktüel Dergisi)

Erdoğan’ın alternatifi yok mu?
CHP’yi de eleştirmek istiyorum bu konuda. Deniz Bayka birçok demecinde meclisi terk etmekten bahsediyor. Fakat TÜSİAD’da Baykal konuşurken diyor ki, “Aman yatırımlarınıza devam edin, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kriz olmaz.” Kriz olmayacaksa CHP çekilmeyecek demektir. Bir şekilde Baykal istemiyor gibi gözükse de -o da herhangi bir sebepten dolayı- cidden Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını önlemek gibi bir işlev üstlenmeye niyeti yok demektir. Rahat bir seçim olması Türkiye’nin huzur ve sükûnu için iyidir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de demokrasiye en saygın şekilde davranacağını tahmin ediyorum.

0381-aydin-menderes-roportaji-2006-aktuel-erdogan-cumhurbaskani-olacak (9)
1946’da Adnan Menderes ile Berin Menderes’in son çocuğu olarak dünyaya gelen Aydın Menderes, 1964 yılında TED Ankara Kolejini bitirdikten sonra yüksek ögrenimini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde tamamlar(1968). Bir süre serbest ticaret ile uğraştı. Siyasete 1970 yılında Aydın’da Demokratik Parti İl Başkanı olarak girmiştir.

Mehmet Ağar’ın “Dağdakiler ovada siyaset yapsın” sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dağdakileri ovaya indireceğim, dağda kuşlar ötecek diyor Ağar. Bunun adı aftır. Bizim dönemimizde dağa kimse çıkmayacak desen, onun üzerinde durulur. DYP’nin teröre karşı yeni yaklaşımına hiçbir içerik kazandırılmamıştır. Daha ziyade dikkati kendi üzerine çekme şeklinde yorumlanabilir. Onun için Ağar, DYP’de kime sorsa “Aman bunları söylemeyelim” yanıtını alırdı. Seçimlere çok kısa bir zaman kalmasa, parti içinde daha büyük tepkilere yol açardı.

0381-aydin-menderes-roportaji-2006-aktuel-erdogan-cumhurbaskani-olacak (2)
Aydın Menderes, siyaset dışındaki günlerini Aydın, Çakırbeyli’deki aile çiftliğiyle meşgul olarak geçirmekteydi.

Adnan Menderes’in konu edildiği “Hatırla Sevgili” dizisini izliyor musunuz?
Hayır seyretmiyorum. Bir ara baktım, çıkan kişi babama benzemiyordu. Babam çizgili kumaş giyerdi ama öyle tebeşirle çizilmiş ölçüde abartılı giymedi hiç. Lehinde veya aleyhinde olur ama gönlüm ister ki hiçbir dizi Adnan Menderes’in yakışıklığını, tebessümünü ve zarafetini ondan kopartmasın. Daha fazla şey söyleyip dizinin reytinglerini etkilemek istemem. Önünde sonunda ticari bir faaliyettir. Yapımcılar da kendilerine göre iyi bir şey yapmak istemiştir ama tarihi şahsiyetleri televizyonda canlandırmak bence çok zor.

0381-aydin-menderes-roportaji-2006-aktuel-erdogan-cumhurbaskani-olacak (6)
1996’da geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamının son 15 yılını felçli olarak geçiren Menderes, bağışıklık sistemindeki sorunlar nedeniyle 23 Aralık 2011 tarihinde hayatını kaybetti. (2006, Aktüel Dergisi)

BBabanızın uçak kazasından sonraki hayatında ne gibi değişiklikler oldu?
1959’da yaşanan kazanın Menderes’i değiştirdiği gibi iddialar atıldı ortaya. Herhangi biri uçak kazasından sağ çıkar ve arkasından işler bozulursa bu tür sorular akla gelebilir. Fakat ailenin içinde annem ve diğer kardeşlerim, özellikle ben hiçbir değişiklik gözlemlemedik. O zamanki Türkiye’de halkoyu yoklamaları yoktu, sadece seçimler vardı. En azından 1960 nisan ayında öğrenci olayları ve bir ay içerisinde 27 Mayıs ortaya çıkmasaydı, herhangi bir gerilemesi de yoktu Demokrat Parti’nin. Türkiye’nin birçok yerinde büyük kalabalıklar halen DP’yi karşılıyordu. Demokrat Parti bitti, seçim kazanamaz kanaati oluşsaydı 27 Mayıs zaten olmazdı.


0381-aydin-menderes-roportaji-2006-aktuel-erdogan-cumhurbaskani-olacak (3)

Kaynak: 2006, Aktüel Dergisi