Aslına bakarsanız, işin başında bir turizm şirketiyle gazeteciler sendikasının ortaklaşa düzenledikleri Lübnan seyahatinin bilinen turlardan farkı yoktu. Ama ne var ki fark Yeşilköy’de meydana çıktı. 105 kişilik turist kafilesinin içinde hemen dikkati çeken 8 kişilik bir grup vardı. Ayhan Işık, Belgin Doruk, Tunç Başaran, Enver Burçkan, Özdemir Birsel, Gülşen Işık ve SES foto muhabiri Erol Dernek’i Yeşilköy’de görenler önce İstanbul havaalanında bir film çalışması olduğunu zannettiler ama bizimkiler çanta, valiz yürümeye başlayınca kafileyi genel bir sevinç havası sardı. Nasıl sevinmesinler! Ünlü yıldızlarla birlikte bir haftalık bir geziye çıkmak kimin için cazip değildir ki?

BEYRUT’TA İKİ YILDIZ
Türk filmcileri Beyrut’ta büyük yakınlık gördüler. Turizm Bakanlığı onlara tam üç tane 1970 model Dodge araba tahsis etti, yanlarına bir turizm politikasıyla iki mihmandar kattı. «Dilediğiniz yerde, dilediğiniz gibi çalışın» dedi. Bizimkiler de Lübnan parasının üstünde resmi olan Cebel-i Farta’ya (Cebel: dağ demek), Süktavil’den Beyrut’un İstiklal Caddesi El Hamra’ya kadar her yerde rahat rahat çalıştılar.

0214-ayhan-isik-1971-ses-dergisi-belgin-doruk (5)
Belgin Doruk ve Ayhan Işık Lübnan’da (1971, Ses Dergisi)

Peki bu arada enteresan olaylar, rastlantılar olmadı mı? Oldu tabii. Örneğin otelin yemekleri kötü olduğu için yemeklerini hep dışarıda yediler ve bir ara Mersinli Sezar ile karşılaştılar. Sezar şöhretli vatandaşlarına, pastırması, sucuğu, rakısı, turşusuyla öyle bir sofra donattı ki bizimkiler kendilerini İstanbul’da sandılar. Ayhan Işık diş fırçası almak için gittiği bir eczanede Türkiye’den gitme bir Ermeni ile karşılaştı. Bir gün Beyrut caddelerini arşınlarken sinemalardan birinde «Yayla Kartalı» filminin oynandığını gördük. Hani önce Muhsin Ertuğrul’un yaptığı, sonra Nuri Sezigüzel ile Yıldız Tezcan’la yeniden çevriltilen film. Bu arada yeri gelmişken şunu da söyleyeyim: Beyrut’ta Nuri Sesigüzel çok tutuluyor, plakları 5 Lübnan lirasına (1 Lübnan lirası bizim parayla 5 liradır) satılıyor.

0214-ayhan-isik-1971-ses-dergisi-belgin-doruk (3)
Beyrut’ta iki yıldız: Ayhan Işık — Belgin Doruk (1971, Ses Dergisi)

BEYRUT’TA İKİ MEVSİM YAŞADIK
Beyrut’ta gördüğümüz en ilgi çekici yerlerden biri de Farla dağı. Beyrut şehri, İstanbul’un mayıs baharını yaşarken, şehre 35 dakika mesafedeki Farla’da İstanbul’un mart kara kışı hüküm sürüyordu. Her taraf kar ve buz içindeydi. Tabii yarım saat içindeki bu ısı farkı ile bütün ekibi nezle etmeye yetti de arttı bile. İzlenimler bu kadar işte. Ya gerisi diyeceksiniz? Gerisi seyahatten dönüp sevdiklerine kavuşan insanların klasik noktalamasıdır. «İyiydi, hoştu ama, bizim burası her yerden güzel.»


0214-ayhan-isik-1971-ses-dergisi-belgin-doruk (4)

Kaynak: 1971, SES Dergisi