Burak Kut’u yıllar önce ilk kez izlediğimde, bu çocuk kesin, tabiri caizse ‘tutar’ demiştim. Sempatik tavırlı, yakışıklı, sahnesi ve sesi kuvvetli, şarkıları güzel. Anlayacağınız genç kızların yeni ilahı olmaya aday, enerjik bir şarkıcı. Nitekim o dönem ilk çıkışıyla tüm dikkatleri üzerine çekti ve büyülü dünyadaki yerini aldı. Acaba istediklerini gerçekleştirebildi mi? Mutlu oldu mu? Bu yolculuk nasıl geçti?

0220-burak-kut-roportaji-2000-yili-cosmopolitan-dergisi-seray-sever-nokia-3310-reklami (2)
Burak Kut “Ben, aynı ben. Sevildikçe sevinen.” // RÖPORTAJ: Seray Sever (2000, Cosmopolitan)

  Uzun zamandır ortalarda yoktun. İnsanlar seni merak ediyor. Yeni albümde neler yaptın?
— Üç yıldan fazla bir süre geçti. Yeni albümde daha önce yapamadıklarımı yaptım. Senfoni orkestrasıyla müzikal şarkıları söylüyorum. Belki duymuşsundur, birkaç tane de konser yaptık. Bu albümde orkestra müziğini daha çok kullanmaya başladık. Bugüne kadar pop müzik söyleyip müzikal şarkılar seslendiriyordum. Şimdi müzikal formatlı şarkılar, genellikle kendi bestelerim var. Anlayacağın benden birrçok şey var.

0220-burak-kut-roportaji-2000-yili-cosmopolitan-dergisi-seray-sever-nokia-3310-reklami (5)
Doğum tarihi: 27 Ağustos 1973 // Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi mezunu // Başak burcu // Pembe rengi, uzakdoğu sporlarını ve spor arabaları seviyor. (2000, Cosmopolitan Dergisi)

  İki şarkı dışında söz ve müzikler sana ait. En iyi müziği ben yaparım iddiasında mısın?
— Profesyonel bir besteciyim diyemem kendime. Ama çok iyi bir müzisyenim. Bestecilik zor bir şey, tecrübeye dayalı. Bu albümdeki besteler geniş bir zaman yayıldı, askerlikte hazırladım. Bir önceki albümde besteler bana aitti ama bu albümde duygular daha gerçek.
  Önceki albüm “Küçük Prens” pek ortaya çıkamadı.
— Çıkamadı çünkü kendi prodüksiyonumu kendim yaptım. Sanatçıdan plakçı olamayacağı için sonuç belliydi.
  Hayal kırıklığı yaşadın mı?
— Buna hayal kırıklığı demiyorum ben. Yaptığım işe küsüyorum. Bir şey yapıyorsun, duygularını ve emeğini veriyorsun ve karşılığını alamıyorsun. Sonra da küsüyorsun. Çocuk gibiyim yani.

0220-burak-kut-roportaji-2000-yili-cosmopolitan-dergisi-seray-sever-nokia-3310-reklami (4)
BURAK KUT — Askere giderken arabalarımı satmış, oturduğum evden çıkmıştım. Döndüğümde her şeye farklı bir şekilde başlayacaktım. İnsanın bazen yalnız kalıp kendi içine yolculuk yapması gerekiyor.

  İlk albümde çocuksu bir Burak Kut vardı. Tarz değişikliğinin sebebi neydi?
— İkisi de bendim. İlk albüm çıktığında 21 yaşındaydım. Çocuksuydu evet. Yaşım da küçüktü. İnsanlar zaman içinde büyür ve gelişir. Ben hiçbir zaman şöyle veya böyle davranayım demedim. Hangi ruh halindeysem onu yansıttım. İmaj değildi yani. Para kazanıp evime bilgisayarlar filan almaya başlayınca evde oturup beste yapmaya başladım. “Yaşandı Bitti” şarkısı da bu şekilde ortaya çıktı.
 İmaj danışmanların var mı?
— Açıkçası yıllardır imaj ile ilgili destek almıyorum. Bitrazcık bulduğumu yiyorum gibi bir şey var. Ama büyük konserlerde ve özel gecelerde bir modacı ile çalışıyorum.
 Basın sana cephe aldı mı?
— Cephe aldı demeyelim de yaptığım işler yerine daha magazinel yaklaştılar. Ciddi başarılara imza attım. Çok özel isimlerle konserler verdim. Bunlar basında gereken ilgiyi görmedi. Özel hayatım, kilo alıp vermem gibi şeyler yer aldı medyada.
  Yurtdışından gelen bir müzisyen geldiği zaman beraberinde hep seni görüyoruz. Neden?
— Teşekkür ederim. Sebebi bir tenor olduğum için. Sanırım Türkiye’de çok fazla tenor yok. Çok iyi bir tenor olduğumu söyleyemem, tenorlarımıza ayıp olmasın. Ama iyi bir tenorum.

0220-burak-kut-roportaji-1995-WWW-images
6. albümü “İLAÇ” 24 Aralık 2009’da çıktı. Rock müzik ağırlıklı bu albüme ilk klip Burak Kut´un “Ben Yokum” parçasına çekildi.
2011 yılında Burak Kut, Dr. Cansel Yeni ile evlendi, Aden Bucan adlı kızları olmuştur. (Vikipedi)

  Askerlik nasıl geçti?
— Çok uzun bir zamandı benim için. 18 ay yaptım. Erzincan’daydım. Torpilli bir askerlik değildi. Çarşıya çıkıyorum, askeriyeye haber gidiyor, basında başka türlü yer alıyor. Şarkıcı olduğum için moral hizmetinde bulundum. İlçeleriyle birlikte en az kırk yere gittim. Bazı yerlerde hiç konser verilmemmişti. İlk konseri benimle gördüler.

  Askerlik hayatı seni nasıl etkiledi?
— İstanbul’da yaşarken cam fanus içindeymişim. Oralara gidince dışarıdaki hayatı görüyorsun. Yokluk var, bir sürü insan var ve değişik bir hayat var. Aslında biz bu insanlara da müzik yapıyoruz. Fakat İstanbul’da yaşarken insan bunların farkına varamıyor.
  Özel hayatın ile ilgili konuşabilir miyiz?
— İlişkilerimi konuşmayı sevmiyorum. Sadece yaşarım.
  Askerden gelir gelmez birçok insanla haberin çıktı ama.
— Döndüğümde rahatlamak için gece gezmelerim oldu. Beraber olduğum kimse yoktu. Olaylar abartıldı basında.

0220-burak-kut-roportaji-2000-yili-cosmopolitan-dergisi-seray-sever-nokia-3310-reklami (7)
1995 Ağustos ayında çıkardığı ikinci albümü “Nereden Geldim, Nerelere Gideceğim”e Londra’da çok başarılı bir klip çekti ve bu albümle kendini daha da geliştirdi ve söz ve beste yazmaya ağırlık verdi. “Yaşandı Bitti” adlı parçasına New York’ta çekilen klip büyük ses getirdi. Bu arada albüm çalışmalarının dışında da müzik etkinliklerini sürdürdü; 100 kişilik senfoni orkestrası ve Sarah Brightman’la düet yaptı. (Vikipedi)

 Müzik yaparken nasılsın?
— Eğlenceli diyorum ama aslında çalışırken çok ciddi ve sinirliyimdir. Hata kaldıramam. Yine de eskiye göre daha dinginleştim.
 Hormonlu Bebeto diye yazdılar. Ne diyorsun bu duruma?
— 15 kilo verdim ben. Geçen yıl Aralık ayında 91 kiloymuşum. Bunu memleket meselesi yaptılar. Ama şu anda bu kiloları verdim. Diyet sayesinde beş kilo verdim. Tesadüf sonucu Ender Saraç ile karşılaştım. Ayurveda, yoga, bitkisel çaylar ve motivasyon ile 10 kilo daha verdim.

0220-burak-kut-roportaji-2000-yili-WWW-images
Burak Kut, A TAKIMI adlı dizisindeki B. A. Baracus  karakterinden esinlenmiş olsa gerek. (en.wikipedia.org/wiki/B._A._Baracus)

   Evde neler yapıyorsun?
— Film seyrediyorum. Home stüdyom var. Orada çalışmaktan zevk alıyorum. Eğlence olsun diye bilindik müzikleri değiştirip esprili şeyler çıkarıyorum ortaya.

  Hayallerin ve planların nelerdir?
— Hiçbir zaman tek bir kalıba girmek istemiyorum. Müzikte yapacağım çok şey var. Değişik değişik bir sürü şey yapma isteğindeyim. Hayallerimden biri kendi stüdyo şirketimi kurmak, müzik üretmek ve yurt dışına açılmak. Bunun için acele etmiyorum. Zamanı gelince yapabileceğimi biliyorum.


 

0220-burak-kut-roportaji-2000-yili-cosmopolitan-dergisi-seray-sever-nokia-3310-reklami (1)

   Kaynak: 2000, Cosmopolitan