Kim, nerede, ne zaman Başbakan’a “Cumhurbaşkanı olacak mısınız?” ya da AK Partililer’e “Cumhurbaşkanı adayınız kim?” diye sorsa, sorunun muhatabının yüz ifadesinden aynı şey anlaşılıyor: “Cumhurbaşkanlığı hakkımız, söke söke alırız.” Hiç kimse henüz bu cümleyi sarf etmedi ama imalı bakışlar, anlamlı gülümseler, tek kaşı kaldırarak sarf edilen cümlelerden bunu anlıyorum ben. AK Partililer ise bu meseleye kilitlenmiş görünüyor. Hiçbir alternatif yaklaşım kabul edilebilir cinsten değil. Hiçbir çağrı yanıt verilebilir türden değil onlar için.

Her ne kadar “Gündemimizde bu konu yok, gündemi çarpıtmayın” deseler de, AK Parti için bu meclisin cumhurbaşkanını seçmesi gurur meselesi halini aldı. Üç günlük Hırvatistan-Makedonya seyahatinin son saatlerinde Türkiye’ye doğru yol alırken, ana uçağının orta bölümünde hazırlanan küçük toplantı odasında bir araya geldik başbakan Erdoğan ile. Önce tansiyonu düşük birkaç soru soruldu, ardından da beklenenler.

 Sizden bir işaret bekleniyor, nasıl bir cumhurbaşkanı profilini verebilirsiniz?
— Baştan beri söylüyorum. Cumhurbaşkanının nasıl seçileceği, cumhurbaşkanında aranan özellikler, bunların hepsi Anayasa’da belli. Öyle mi? Mutabık mıyız?
Evet mutabıkız da, devamında ne gelecek? (içimizden diyoruz)
— Cumhurbaşkanının Türkiye’mizi temsil edecek, ülkemizde barış, sevgi, birlik, beraberlik, dostluk zeminini hazırlayak, bu zemini iyi koordine edecek biri olması. Tabii ki bir de lider özelliği olan bir insan olması lazım. Biz her zaman bunu ararız.

recep-tayyip-erdogan-cumhurbaskanligi-hakkimiz-soke-soke-aliriz-2006-aktuel (1)İşte ilk ipuçları. Arkasından da devamı geliyor:
— Toplumsal gerilimlere asla fırsat vermeyecek, buna zemin hazırlamayacak, toplumun bütününü kucaklayacak, bu ülkede toplum katmanları arasında herhangi bir duygusallığa fırsat vermeyecek derecede onlara eşit mesafede olacak bir yapının sahibi olması lazım.

Tarif güzel! Kimsenin de itiraz edeceğini sanmıyoruz. Yani şu an için en azından “cumhurbaşkanlığı tarifi” üzerinde bir uzlaşma sağlanmış gibi. Başbakandan tarifi aldık ama tam olarak ağzından baklayı çıkaramadık. Üstelik de uçak büyük bir hızla Ankara’ya doğru alçalmaya başladı. Yani fazla vaktimiz kalmadı soru sormak için, belki birkaç dakika daha. En iyisi doğrudan sormak. Hepimizin aklında aynı soru var.

ERDOGAN FETHIYE’DE
2002 yılında düzenlenen Fethiye mitingi.

Erdoğan acaba kendisini mi tarif etti? Cumhurbaşkanlığı adaylığı için bir mesaj verdi?
— Ben öyle bir mesaj vermedim. Söylediğiniz vasıflarda herkes cumhurbaşkanı olabilir. Şu anda kimin olacağı veya kimlerin aday olacağı noktasında değilim.recep-tayyip-erdogan-cumhurbaskanligi-hakkimiz-soke-soke-aliriz-2006-aktuel (2)

Kaynak: 2006, Aktüel Dergisi