Efsane Oyun Doom3 İncelemesi
Her şey Wolfenstein 3D ile başladı. Yok yok, bu geyiğe girmeyeceğim bu sefer. Eheuhe. Direktman “aha karşınızda Doom 3” diyerek başlamak istiyorum. Neden böyle yaptığımı ise hemen söyleyeyim, oyun için çok daha detaylı bir yazı hazırlamayı düşünüyordum ama oyun beni pek sarmadı maalesef. Yani bunca sene bekledik, sizlere bir ön inceleme, bir de özel dosya olmak üzere iki tane yazı hazırladık. Gaza geldik sistemi upgrade ettik falan. Ama sonuçta oynadığımız oyun beklentilerimizi karşılyamadı. Tabii sistem güncellemeleri boşa gitmedi, diğer oyunlarla da kullanılabilir ama ben artık büyük firmaların bir oyunu senelerce tanıtıp da süper bir şey yapamamalarından bıktım artık. Umarım aynı şey Half Life 2’de de başımıza gelmez. Biliyorsunuz bu Doom 3 ve Half Life 2, yaklaşık üç sene önce piyasada “aha beyler screenshotlar bunlar, az kaldı bekleyin çıkartıyoruz oyunu da” şeklinde boy gösterdi. Tabii ki o zaman iki oyunun da gerek tanıtım filmlerini gerekse ekran görüntülerimizi gördüğümüzde “vay be! ışık efektine bak. nasıl yansıyor lan bak bak hele” demiştik. Ama bunlar iki sene önceydi, yani 2004 yılında değildi. Sonra bu iki firma da işin suyunu çıkardı. Valve kodlarını çaldırdı, iyi de oldu. müstahak. ID ise Doom 3’ü en sonunda geçen ay piyasaya sürdü.

DOO-M-UHABBET
— Ya Ahmet, abi Doom 3’ü pek beğenmedim ben. İki gündür oynuyorum pek bir şeye benzemiyor. Fos bence. 90 civarı bir not vereceğim. Çok hata var oyunda. Sence de öyle değil mi?

+ Göktuğ, abi Doom 3 bence fos bir oyun değil. Sen öyle grafikleri hangi oyunda gördün ki? Bir kere grafiklere laf edemezsin herhalde. Sonra atmosferi de gayet iyi. Ama ben kalkıp bu oyuna 95’in üzerine vermem. 93 falan veririm. Çünkü oyun bir süre sonra tek düze oluyor, haksız mıyım? Sürekli benzer kapalı mekanlarda yaratık öldürmek monotonlaşıyor. Bu arada dışarıya çıkabilen oldu mu hiç? Kim ne derse desin grafikler şahane. PlayStation2 oynamaktan PC grafiklerini unutmuşum. Şimdiye kadar bu grafiklerden iyisini görmedim. O ne detay öyle yarabbim!

— Ahmet, git Riddick’in grafiklerine, oynanışına, ragdoll physics olayına, artı oyuna girişine ve insanı oyuna bağlayışına bir bak abi. Doom 3 çok beklendi ama grafik olarak iki detay ve iki ışık/gölge efekti veriyor diye oyun süper anlamına gelmiyor bence. Zaten bu yüzden şımarıyor bu herifler. Bir oyunu iki senede çıkarıyorlar. Ayrıca XBOX’daki Riddict, genel anlamda Doom 3’ü sollar. Tabii herkesin fikri kendine. Karanlığa gir, bir yaratık çıksın. Vur, ilerle aydınlığa çık, karanlığa gir, yaratık çıksın. Hep aynı şey!

 

Tür: FPS
Yapımcı: ID Software
Dağıtıcı: Activision
Multiplayer: var
Sistem gereksinimleri: Pentium IV 1500, 384 Ram, 64 MB 3D ekran kartı

Kaynak: 2004, CD OYUN