Türkiye’nin 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, dün geçirdiği şiddetli bir kalp krizinden sonra kaldırıldığı Hacettepe Hastanesi’nde saat 14.30’da hayata gözlerini yumdu. Hürriyet, Türk milletine başsağlığı diler.

Beni, Menderes’in karşısına gömün
• Bakanlar Kurulu dünkü toplantısında, 5 gün yas ilan etti. Özal’ın vasiyeti üzerine Vatan Caddesi’nde Adnan Menderes’in anıt mezarının karşısına gömülmesini kararlaştırdı. Buraya daha sonra bir anıt mezar yapılacak.
• Özal’ın naaşı salı günü TBMM’de katafalka konacak. Çarşamba günü yapılacak devlet töreninin ardından cenaze İstanbul’a getirilecek. Fatih Camii’nde kılınacak namazdan sonra perşembe günü toprağa verilecek.

turgut-ozal-fotograflari-1993-yili-turgut-ozal-vefat-ilanlari-turgut-ozal-olum-haberleri (1)Semra Hanım’dan son buse
Doktorlar, Özal’ın kesin ölümünü söyledikten sonra başı açık kalacak şekilde üzerine beyaz bir örtü örtüldü. Semra Özal, çocuklarını da yanına alarak, eşinin yanına geldi, eğilip yanaklarından öptü ve “Hoşçakal” dedi.

turgut-ozal-fotograflari-1993-yili-turgut-ozal-vefat-ilanlari-turgut-ozal-olum-haberleri (0)
Ahmet Özal’ın sahibi olduğu Kanal 6 televizyonu tarafından verilen taziye ilanı. (1993, Hürriyet)

Siyasete tebessüm getirdi
Türk politika geleneğinin kuru, renksiz ve monoton havası, Turgut Özal döneminde renkli, neşeli ve esprili bir yapıya kavuştu. Bir cumhurbaşkanının şarkı söylemesini bile, belki Özal politikaya getirdi.

turgut-ozal-fotograflari-1993-yili-turgut-ozal-vefat-ilanlari-turgut-ozal-olum-haberleri (5)
Turgut Özal için verilen başsağlığı ilanları. (1993, Hürriyet)

Semra koy bir kaset
Bir İcraatın İçinden programında, eşiyle otomobilde giderken “Semra, koy bir kaset dinleyelim” diyecek kadar müziği seven Özal, sanatçılara eşlik etmeden duramazdı. İşte yine bir davet ve Özal’lar Coşkun Sabah ile birlikte şarkı söylüyorlar (yukarıda), içten, gösterişsiz ve neşeli.

turgut-ozal-fotograflari-1993-yili-turgut-ozal-vefat-ilanlari-turgut-ozal-olum-haberleri (9)
Mesut Yılmaz imzasıyla ANAP tarafından verilen taziye ilanı. (1993, Hürriyet)

Sanat dünyası Özal’a ağlıyor
Gencay Gürün: Son derece üzgünüm. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Şehir Tiyatroları’na her zaman çok büyük yakınlık göstermiş, pek çok oyunumuzu izlemişti. Hatta bir oyunumuzu ayakta alkışlamıştı.
Yıldız Kenter: Çok şaşkınım, çok üzgünüm. Bugüne kadar kimsenin düşünemediği çok gerekli buluşlarla Türkiye’nin siyasi ekonomik çehresini değiştiren bu parlak zekanın bu kadar erken yaşta kaybı, milletçe büyük talihsizliğimiz.
Tevfik Gelenbe: Üzüldüm. Sanatçıya değer veren, sanatçıyı yücelten bi yapıya sahipti. Türk siyaset tarihine bir renk, ekonomiye de değişiklikler getiren bir devlet adamıydı.

turgut-ozal-fotograflari-1993-yili-turgut-ozal-vefat-ilanlari-turgut-ozal-olum-haberleri (3)
Cumhurbaşkanı Turgut Özal, katıldığı davetlerde şıklığı ile her zaman dikkat çekmişti. Hatta dünyaca ünlü Bijan’dan giyindiği için eleştirilere muhatap olmuştu. Özal’ın bir başka özelliği ise, giyim konusunda sergilediği rahatlıktı. Protokolden uzak olduğu günlerde, basit bir tişörtle bile şıklığını korur, mayo giyip halkın arasında denize girmekten kaçınmaz, gazetecilere hiç çekinmeden bu şekilde pozlar verirdi. Turgut Özal, blucin giyen ilk Cumhurbaşkanı olma özelliği de taşıyordu.

Müjdat Gezen: Türkiye adına çok üzülüyorum. Mizaha karşı en hoşgörülü siyaset adamıydı. Hakkında “ağır” diye nitelendirilebilecek espriler yaptık, karikatürler çizdik. Kendisinden bir tek tepki gelmedi.
Hülya Koçyiğit: Çok korkunç bir haldeyim. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Hayatta babamdan sonra sevdiğim, “baba” dediğim bir insandı.

turgut-ozal-fotograflari-1993-yili-turgut-ozal-vefat-ilanlari-turgut-ozal-olum-haberleri (6)
Marmaris’teki Okluk Koyu Turgut Özal sayesinde ün kazandı. Yaz tatillerini, ailesiyle birlikte koydaki küçük evde geçirmeyi çok seven Özal, konuklarını da burada ağırlardı. Halkın arasına girmek, herkesle konuşmak, bildiklerini aktarmak Özal’ın doğasında vardı. (1993, Hürriyet)

Aydan Şener: Bu kadar sevdiğimi bilmezdim. Ölümü çok ani oldu bizim için.
Levent Kırca: Haberi sette öğrendik ve öylece kalakaldık. Hepimizin gözleri doldu. Şu anda da çalışmayı durdurduk. Memleketin başı sağ olsun.
Asım Ekren: Kendisini babamdan çok severdim. Bizim kısa da olsa kişisel bir beraberliğimiz oldu. Üç sene süren bu beraberlik içinde birbirimizi çok sevdik. Onunla geçen günlerimi unutamam.

Turgut Özal: Beni sonra anlayacaklar
— Yarın da ayrılabilirim, 2-3 sene sonra da. Başınıza bir hadise gelir, ölürsünüz. Şu veya bu şekilde ayrılmak önemli değil. Ama topluma belli damga vurulmuş. Bugün modern bir Türkiye var.
— Aslında 1979 sonundan 1992 veya 1991 seçimleri diyelim, bu devreye damgasını vurmuş bir kimseyim. Ben bu memlekete, canımı tehlikeye atarak ve üç kez ameliyat olarak hizmet ettim.
— Belki 10, belki 15 sene sonra çok daha iyi anlaşılırım. Bugün anlaşılmamda, toz duman içerisinde, hele yapılan gürültüler içerisinde bazı zorluklar var.
— Ama anlaşıldığı zaman Türkiye ne durumda olacak, ne durumda anlayacak bunu, o beni düşündürüyor. Geri giderek anlarsa çok iyi anlar ama, ileri giderek anlatsa benim içim çok büyük hadise olur.

turgut-ozal-fotograflari-1993-yili-turgut-ozal-vefat-ilanlari-turgut-ozal-olum-haberleri (7)
Süleyman Demirel: Abi-kardeş gibiydik. Çok kilo almışsın diye uyardım. (1993, Hürriyet)

Kaynak: 1993, Hürriyet Gazetesi