Bilhassa gözlük kullanan genç kız ve kadınların gözlerinin güzel görünmesi için göz makyajlarını çok dikkatli yapmaları lazımdır. Parlak ve canlı gözler daima sıhhatliliğin ifadesidir. Böyle gözlere sahip olmak isterseniz yediğiniz yemeklerde A vitaminin bulunmasına dikkat edin. Yeşil yapraklı sebzeler, süt ve tereyağında A vitamini vardır. Siz de bunlardan bol bol yiyin.

Gözleriniz yorgunsa sıcak suyla banyo yapın. Gözlük kullanananlar makyajlarını çok dikkatli yapmalıdırlar. Çünkü gözünüze kalem çekerken veya kirpiklerinize rimel sürerken yapacağınız bir hatayı belli eder. Gözünüzün büyük görünmesini istiyorsanız göz kapaklarınıza farı yukarı doğru sürün ve gözünüzün etrafını boyamak için kullandığınız göz kalemini de yukarı doğru sürmeyi ihmal etmeyin.

Saçlarınızı kaşlarınızın üzerine düşürerek alnınızı kapatmayın. Gözlük kullananların saçlarını daima yukarı kaldırarak alınlarını açmaları lazımdır. Gözlük bana yakışmıyor diye şikayet etmeyin. Herkesin yüzüne giden bir gözlük biçimi vardır. Siz de kendi yüzünüze giden gözlük biçimini seçerseniz böyle bir şikayetiniz kalmaz.
Kaynak: 1957, Yelpaze Dergisi