İşim gerektiriyorsa çıplak poz da veririm, transparan da giyerim. Ama bunun gerçekten gerekli olduğuna inanmalıyım. Bu, Türkiye’de yadırganıyor. Ama yurt dışında çok abes bir şey değil. Naomi, Claudia Schiffer ve şu anda iki çocuk annesi olan Cindy Crawford da çırılçıplak pozlar verdi. Çevremdeki herkes “git” diye başımın etini yedi. Ben de “Tamam be gidiyorum” dedim.

Son günlerin en çok konuşulan mankenlerinden biri Güzide Duran. Türk filmlerini andıran trajik geçmişi, güzelliği, sevgilisi vs. vs. Tüm bunlar konuşulurken o, bambaşka bir işin peşinde. Amerika’ya gidiyor ve şansını orada denemek istiyor. 

0266-guzide-duran-ciplak-fotograflar-2001-tempo-dergisi (2)
Fotoğraflar: Nurdan Sözgen (2001, Tempo Dergisi)

GÜZİDE DURAN KİMDİR?
• Mersin doğumlu.
• Sancılı bir çocukluk geçirdi ve genç kızlık yıllarından sonra babaannesiyle İstanbul’a geldi ve buraya yerleşti.
• Tesadüf eseri mankenliğe başladı.
• 1996’da Best Model yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Önceleri bu işi ciddiye almadı. Ciddiye aldığında ise ünlü oldu.
• Türker İnanoğlu ve Filiz Akın’ın tek çocukları İlker İnanoğlu ile birlikte.
• 90-60-90 adlı dizide oynadı. Ancak dizi yayından kaldırılına oyunculuk hevesi kursağında kaldı.

0266-guzide-duran-ciplak-fotograflar-2001-tempo-dergisi (4)
Güzide Duran: İlker’e sırtımı dayadığımı düşünenler yanılıyor. (2001, Tempo Dergisi)

Sancılı bir geçmişi geride bırakarak bugünlere gelmiş Güzide Duran. Parçalanmış bir aile, Türk filmlerinde sıkça rastladığımız ve inanmak bile istemediğimiz tipte bir üvey anne. Tezgâhtarlık ve krupiyelik yaparak kazanılmış bir hayat. Sonra sanki sihirli bir değnekle dokunulmuş gibi değişmiş hayatı. Babaannesiyle geldiği İstanbul’da artık tek başına ve çok ünlü. Acılarla dolu geçmişin bunda ne kadar payı var bilinmez ancak bugün Güzide Duran, Mersin’den İstanbul’a gelmiş taşralı kız imajından ve havasından çok uzak. Artık o, şehirli, güzel ve sıradışı bir kadın. Kadınların biraz kıskanarak ve imrenerek, erkeklerin ise sahip olmak ister gibi baktığı bir kadın. O ise aldırmaz ve umursamaz. Soğuk ve uzak bakışlarıyla, yalnızca onurlandırmak istediklerine ve sevdiklerine gülümseyerek bakıyor. Ve bu aralar bir de sevgilisi İlker İnanoğlu’na:
— İş için gittiğim bir toplantıda karşılaştık İlker ile. Görür görmez birbirimizden hoşlandık. Sonra benim bir arkadaşımdan telefonumu istedi. Bunu öğrenince onu ben aradım ve ilişkimiz başladı.
— Şu anda İlker hayatımın en önemli insanı. Ama hiçbir şeyin garantisi yok. Ben daha önce de uzun bir ilişki yaşadım ve bunu iyi anladım. Şu an İlker ile ilişkimiz çok iyi ve onunla ömrümün sonuna kadar yaşayabileceğimi düşünüyorum. Ama bugün var, belki yarın olamayacak hayatımda. Ya da ben onun hayatında olmayacağım. Hayatım boyunca yalnız kendime güvendim, bundan sonra da böyle olacak.

0266-guzide-duran-ciplak-fotograflar-2001-tempo-dergisi (6)
Fotoğraf asistanı: Erdoğan Çiçek / Prodüksiyon: Arzu Erdoğan-Seda Türkat / Makyaj: Ülker Mutlucan / Saç: Özdemir Özcan / Kostüm: Arzu Kaprol, Wonderbra, Calvin Klein / Mekân: Ritz Calton Otel

Konuşmaları biraz manidar. Sanki birilerine mesaj verir gibi. Bunu kendisine sorduğumuzda da içini döküyor Güzide:
— İlker’e sırtımı dayadığımı düşünenler var. Hatta bir gazetede, “İş aramama gerek yok, nasıl olsa İlker bana iş bulur” dediğim yolunda haberler çıktı. Böyle bir şey söylemem mümkün değil. Çünkü bu öncelikle kendime saygısızlık. Kendime de böyle bir saygısızlık yapmam. Bütün bunlardan sıkıldığım için yanıt vermek istedim.

0266-guzide-duran-ciplak-fotograflar-2001-tempo-dergisi (1)

 Kaynak: 2001, Tempo Dergisi