SİNEMADAN KAZANAMADIĞI PARAYI EKSTRALARDAN KAZANIYORMUŞ
Bir bakıyorsunuz günlerce basının gündeminde.  Sonra birden bire ortadan kayboluyor. Ne sesi duyuluyor ne soluğu. Hal böyle olunca da, hayali senaryolar” üretiliyor hakkında. Onu bu kayboluş zamanlarından birinde aradık. Uzun zamandır sessiz sedasız olmasının nedeni hamileliği ve ardından bebeğini kaybetmesiydi. Şimdi yeniden müziğe ve hayata dönmeye çalışıyor. Hakkında konuşulan onca şeyin ardından son kasetiyle huzurlarınızda Harika Avcı.

■ Son zamanlarda ‘Harika Avcı kayıp, gizleniyor’ gibi haberler çıktı gazetelerde. Bu arada neler yapıyordunuz?
— Ben hamileydim ve beş buçuk aylıkken de çocuğumu kaybettim. Bir süre hastanede savaş verdim. Beş gün boyunca küçük bir kurtarma şansı için hastanede Bu süre zarfında kapıda bekleyip, kürtaj oluyor diye lâf üretmişler. Ben çok özel şeylerimi gizli tutmak, onları reklam aracı olarak kullanmak istemiyorum. Çocuk doğduktan sonra ne olduğu zaten anlaşılacaktı. Jinekoloji bölümünde yatınca insanların aklına tabii ki bademcik ameliyata olduğum gelmedi. Hemen kürtaja yordular.

■ Ama uzun bir süre için ortadan kaybolunca, hakkınızda birçok söylenip, yazılıyor. Bunlar sizi rahatsız etmiyor mu?
— Ben artık onları Allah’a havale ediyorum. Türbanlı, kapanmış bir insan değilim ama Allah’a inancım çok büyüktür. Bu bir kısmet meselesi. Belki çocuğum olsaydı sakat olacaktı. Belki hayırsız bir evlat olacaktı. Başka türlü düşünürsem çıldırırım. Çocuğum için hazırladığım odanın önünden hâlâ geçemiyorum. Her şeyini hazırlamışım ama insanlar her şeyi o kadar basite diriyorlar ki, beni ancak anne olanlar anlar. İlk iki ay kendime gelemedim, yataktan bile kalkamadım.

■ Bütün bunların ardından yeni bir kaset çalışmasına girmek zor olmadı mı?
— Son kasetim Nazar Boncuğu’nu 1995 yılında yaptım ama hamileliğim söz konusu olduğu için piyasaya çıkartamadım. Hamileliğimi önce söylemedim. Aslında başlangıçta her şey çok iyi gidiyordu. Sürpriz yapmayı planlıyordum ama olmadı. Şu aralar doğumum olacaktı. Aslında “kısmet” demekten başka yapacak şey yok. Zaten televizyonda da mecburen açıkladım. Çünkü bu aniden olan birşey. Paparazzilik bir olay değil, duygu olayı. Kaset, hazır olduğu için bir ay kadar önce piyasaya sürdük. Klibi çektikten sonraki gün, kaseti çıkarttık.


■ Bir de klip çektiniz. Ondan söz eder misiniz?
— İlk klibim, Gizli Aşk. Platform Stüdyoları’nda gerçekleşti. Klipte, şarkının adında olduğu gibi, gizli aşkını anlatan ve onun geri dönmesini bekleyen yalnız bir kadını oynadım.

■ Peki kaset satışlarınız nasıl?
— Ben ne söylesem yalan olur. Şirketim çok iyi olduğunu söylüyor.

■ Eski Türk Sanat müziği şarkılarını yorumlamak yeni bir akım mı?
— Bu kaset aslında hiçbir şekilde kimsenin beyninde oluşmamıştı. Şirketimi suçlamak da istemiyorum. Kaseti yaptığımız tarihte bizim için ortada Türk Sanat Müziği olayı yoktu. Herkes fantezi müzikten bahsediyordu. Fantezi olarak yapacağımız kasete beste bulamadılar. Daha doğrusu ben beğenemedim, çünkü arabeskçi değilim. Yumuşak bir gırtlağım var ve Türk Sanat Müziği’ne daha uygun, . arabesk bana gitmiyor. Gelen bütün besteler Müslüm Gürses, Kibariye, Seda Sayan tarzındaydı. Bestelerden beş tanesi iyiydi ama nereden baksanız altı tane daha lâzım. Bir sonraki fantezi ağırlıklı kaset yapmayıp, bu kasetin de tüm harcamalarını üzerime almayı teklif ettim. O dönem hamileydim ve kasetin promosyonunu yapma şansım yoktu. Elenor Plakçılık’ın çocuğu gibiyim. Çalışmaya onlarla başlamıştım. Birbirimizi biraz üzdük ama her şey tatlıya bağlandı.

■ İkinci bir klip yapmayı ya da konserlerde TSM okumayı düşünüyor musunuz?
— Evet. Arapça okuduğum Ada Sahilleri’ne enteresan bir klip çekmeyi düşünüyoruz. Havaların biraz ısınmasını bekliyorum. Konserlerimde zaten hep Türk Sanat Müziği okuyorum. Repertuarım bu konuda yeterli.

■ Kasetin yapımında kimlerle çalıştınız?
— Halil Karaduman hocamdır. Yapım sürecinde yönetmenim oldu. Müzik eğitimi görmedim. Kulak dolgunluğum var. Notayı da öğrendim. Ama Halil Bey’in bana çok emeği geçti. Elenor Plakçılık da organizasyonı olarak işin başındaydı. Sonuçtan da memnundum. Demek ki ben kötü bir şey düşünmemişim.

■ Gazino çalışması için planlarınız var mı?
— Gazino düşünmüyorum. Zaten uzun yıllardır sahneye çıkmıyorum. Ancak ekstra diye tabir ettiğimiz çalışmalar oluyor.

■ Kaset satışından gelen para ile geçinebiliyor musunuz?
— Ne yazık ki hayır. Kesinlikle ekstralar gerekiyor. Çünkü kaset bizim reklam aracımız. Onunla halka ulaşmak, evlerine girmek mümkün oluyor.

Kaynak: 1996, Tempo Dergisi