Şehitlerimiz Anıtkabir Yolunda
İstanbul’da şehitler için çok hazin törenler yapıldı
HÜRRİYET mücadelesinin İstanbul’daki şehitleri, dün tertip edilen büyük törenle Anıtkabir’de hazırlanan şehitliğine defnedilmek üzere Ankara’ya gönderilmiştir.

Onlar artık kalplerimizde yaşıyor
Koskoca şehir insandan bir sel halinde caddelerden, meydanlardan aktı. Mübarek naaşlarının bulunduğu al bayrağa sarılı tabutlarını eller üstünde Beyazıt’tan Sultanahmet Camii’ne kadar taşıdılar. Burada namazları kılınan iki Hürriyet Şehidi, Turhan Emeksiz ve Nedim Özpulat’ın mübarek naaşları top arabasına alındı ve Sarayburnu’ndan Kadıköy’e, oradan yine merasimle Haydarpaşa’ya nakledilerek saat 18’de yapılan hazin bir merasimle Ankara’da ebedî istirahatgâhlarına tevdî edilmek üzere son yolculuklarına çıkarıldı.

Herkesin yüreği yanık
Genç, ihtiyar, kadın, erkek dün bütün İstanbul, iki Hürriyet Şehidi için gözyaşı döktü. Al bayrağa sarılı Turhan Emeksiz ve Nedim Özpulat’ın tabutları geçtiği yolları böyle hıçkırığa gömdüler.
(1988 yılında cenazeler Anıtkabir’den alınmış ve 12 Eylül, 27 Mayıs ile hesaplaşmasını bu şekilde devam ettirmiştir)

22 yaşındaki genç ihtilalci harbiyeli topçu teğmen Ali İhsan Kalmaz 27 Mayıs gecesi Büyük Postane’yi teslim alması sırasında (direnen polislerin silahlarını teslim aldıktan sonra), “”paniğe kapılan bir jandarma askerinden çıkan kaza kurşunuyla”” hayatını kaybetmiştir.

11 yaşındaki Ankaralı öğrenci Ersan Özey 27 Mayıs sabahında darbeyi kutlamak isteyen CHP’li babasıyla birlikte “”Sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri için üzerlerine ateş açılmış ve babasının yanında askerler tarafından vurularak”” hayatını kaybetmiştir.

İÜ Orman Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Turan Emeksiz 28 Nisan 1960’da “”polisin sert biçimde bastırdığı DP karşıtı büyük gösterilerde polis silahından çıkan bir merminin yerde sekmesi sonucu”” vurularak hayatını kaybetmiştir.

İstanbul Erkek Lisesi öğrencisi Nedim Özpolat, heyecanlı mizacının ve vatanperverliğinin tesiriyle “”üzerinde nutuk söylediği hareket halindeki tanktan, diğer bir tanka atlarken ayağı palete takılması sonucu”” paletler arasında kalarak can vermiş.

Harbiye birinci sınıf öğrencisi Sökmen Gültekin 27 Mayıs gecesi darbeye hazırlanırken “”elindeki Thompson silahın ateş alması sonucu”” kendini vurmuştur.


  Kaynak: 1960, Hürriyet Gazetesi