İstanbul’un trafik sorununun halledilebilmesi için öncelikle tesis ve paraya gereksinim var. Ayrıca trafiğin acı bilançosunun önüne geçilmesi için bilinçli bir trafik eğitimin çocuklardan başlayarak öğretilmesi ve uygulanması gerekiyor. 1986 yılı Hayat Dergisi’nden alıntıladığımız haber, dijitalde ilk kez Eski Hayatlar’da.

0508-seksenli-yillarda-istanbul-trafigi-1986-yili-hayat-dergisi-arsivleri (2)
Kaynak: 1986, Hayat Dergisi

Her gün içinde mücadele etmek zorunda kaldığımız, sinirlerimizin merkezini çoğunlukla alt üst eden, hasara, zarara, ölümlere neden olan, uzun yıllardır sorun olmaktan çıkamayan en büyük derdimiz: Trafik.

Son 30 yıldır, başlı başına ve bir türlü çözümlenmeyen karmaşık bir sorun haline gelen bu konu, büyükşehir insanını özellikle de İstanbulluları çileden çıkarıyor. Ne alınan önlemler yeterli olabiliyor ne de kalıcı bir çözüm getirilebiliyor. Ve basını en çok meşgul eden konuların başında da trafik geliyor. Son aylarda uygulamaya konulan yeni önlemler ve trafikle ilgili sorularımız için, Trafik Komiseri ve Eğitim Amiri Kemal Hıra’nın görüşlerine başvurduk.0508-istanbul-arsa-ilanlari-1986-yapi-ve-ticaret-anonim-sirketi (1)
ARSA ARANIYOR — 50.000 metrekare veya daha büyük arsa aranmaktadır. İlgilenenlerin mektuplu müracaatları rica olunur.

«Sayın Kemal Hıra, İstanbul’un trafik sorunlarından ve yeni uygulamalardan söz edebilir misiniz?»
— İstanbul’un şu andaki en büyük trafik sorunu, belli saatlerdeki sıkışıklardır. Bu da tabii işe gidiş-dönüş saatleridir. İkincisi ise trafik kazaları. Aslında tüm dünyanın trafikle ilgili sorunları bu iki nokta üzerinde toplanıyor. Yeni uygulamalarımız ve aldığımız önlemleri şöyle açıklayabilirim. “Özellikle şehir içinde trafik sıkışıklığını hafifletmek için polisiye önlemler aldık. İş saatleri içinde önlemlerin yanı sıra, alternatifi olan bazı sokak ve caddelerin trafiğini tek istikamete çevirdik. Yoğun araç trafiğini kısmen de azaltacak merkez sayılabilecek bazı bölgelerimizde uyguluyoruz bu yöntemi. Örneğin: Etiler, Mecidiyeköy, Cağaloğlu, Laleli, Gedikpaşa, Aksaray, Bakırköy, Bahçelievler, Kocamustafapaşa bu bölgelerimiz arasında.

0508-seksenli-yillarda-istanbul-trafigi-1986-yili-hayat-dergisi-arsivleri (3)
Kaynak: 1986, Hayat Dergisi

TESİS SORUNU ÇÖZÜMLENMELİ
Trafik sorununa kalıcı çözümler getirmenin şart olduğunu bunun için de tesis ve paranın gerekli olduğunu vurgulayan Kemal Hıra, «Alt ve üst geçitlerin çoğaltılması, tesislerin bir an önce gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun için de Karayolları ve Belediye’nin bu işlere para ayırması söz konusu. Çünkü bunlar bizimle iç içe de olsa, bizim dışımızda parayla çözümlenecek sorunlar. En güzel örneği Topkapı Geçidi biliyorsunuz. Tamamen bitmedi ama açılan bölümleri bile trafiğin büyük ölçüde rahatlamasını sağladı. Bugün modern anlamda trafiğin akmasını sağlayacak alt ve üst geçitlerle yonca yaprakları gereklidir. Altunizade ve Esentepe bu tesislere kavuşturulduğundan beri ne büyük rahatlama olduğunu hepimiz gördük.

0508-besiktas-1986-kadrosu-ayaktakiler-oturanlar-hayat-dergisi
AYAKTAKİLER — Soldan Sağa, ZAFER – BORA – ULVİ – GÖKHAN – KADİR – SAMET ||| OTURANLAR — Soldan Sağa, HÜSAMETTİN – METİN – KOVAÇEVİÇ – RIZA – FİKRET

ARAÇ SAYISI ÇOĞALIYOR
İstanbul’da günde 230-250 bin aracın trafiğe çıktığını söyleyen Kemal Hıra, bu sayının 150 binini otomobillerin oluşturduğunu vurguladı. Hıra, İstanbul’daki araç sayısının her gün hızla çoğaldığını, bunun önüne geçilmesinin mümkün olmadığını, sonuçta da trafik sorunlarının yakın bir gelecekte eğer gerekli önlemler alınmazsa iyice büyüyeceğini belirterek, «İstanbul zaten çok çarpık bir şehirleşmeye sahip. Bu çarpık şehirleşme de bir merkez yaratmamıştır. Şurası merkez diyemezsiniz. Sirkeci, Beşiktaş, Beyoğlu hep merkez durumdadır. Bir de sürekli köyden kente akın oldukça ve bu akın da durdurulmadıkça, araç sayısı da arttıkça iyice vahim bir hal alacaktır.

0508-sezen-aksu-gencligi-tuslu-ev-telefonu-1986-hayat-dergisi

 Kaynak: 1986, Hayat Dergisi