İstanbul’un Akrobat Trafik Polisleri
Her birinin altında canları gibi sevdikleri 25 bin liralık motosiklet olan ekip, kendi halinde durmadan Amerika’da ihtisas yapan bir komiserin başkanlığında sessizce çalışıyor.

İstanbul’un akrobat polisi, mesleklerinde başarılı olmak amacı ile evvelki gün birbirinden tehlikeli gösteriler yapmışlardır. Motosikletli trafik polislerinin Spor Sarayı önündeki bu sessiz sedasız çalışmalarını kenarda top oynayan küçük çocuklarla güneşlenmeye gelen ev kadınları merak ve heyecanla seyretmişlerdir.

Türkiye’de sayıları onu geçmeyen akrobat polisler, Amerika’da bir buçuk yıl eğitim görmüş bir komiserin yönetiminde görev yapmaktadırlar. Beheri 25 bin lira değerindeki motosikletlerine birer çocuk şefkati ile bakan polisler, “Bunlar bizim her şeyimizdir. Yaşamamız bunların bakımlı ve sağlam olmasına bağlıdır” demektedirler. Üç saat süren çalışmalarında motosiklet üzerinde çeşitli hareketler yapan akrobat polisler, bu tehlikeli işteki gayeyi şöyle anlatmaktadırlar:

— Motosikletli polis, çoğu zaman takip ve yakalamak için görev alan polistir. Onun için üzerindeki kullanıcının bir akrobat kadar çevik ve maharetli olması gerekmektedir. Bir suçlunun takibi sırasında, motosikletteki polisin önünden kaçar. Otomobilden ateş edebilir. Bu durumda polisin motosikletini bir bakıma kendi haline bırakıp korunmaya çalışması gerekmektedir.

Halen on kişilik kadro hakkında titizlik gösterildiğini bildiren İstanbul Trafik Müdürü Şükrü Bakı: “Önümüzdeki günlerde gelecek yeni motosikletlerle akrobatlarımız daha da fazlalaşacaktır. Bütün dünyanın ileri memleketlerinde bu tip polislere çok iş düşmektedir.”


Kaynak: 1966, Hürriyet Gazetesi