Arkalarına medya rüzgarını da alarak ünlerine ün katan medyumlar, falcılar, büyücüler için İstanbul adeta bir cennet oldu. Kenar semtlerin arka sokaklarından, kentin en merkezi kesimlerine kadar hemen her mahallede “konusunun uzmanı” bir meslek erbabına rastlamak mümkün. Bilgi çağının arifesinde her meslek ve her yaş grubundan insanı cezbeden fal ve büyünün tarihin derinliklerinden gelen gücünü hâlâ sürdürebilmesinin sırrı nedir? İstanbul’un dört bir yanında faaliyet gösteren falcı ve büyücüler, hocalar ve medyumlar bu sırra vakıf oldukları için mi bunca rağbet görüyorlar?

Konuşursam Türkiye sarsılır! Bu, Türkiye’nin son yıllardaki anahtar cümlesi oldu adeta. Ve aynı zamanda, hemen her konuda başı sıkışan, bir şekilde kamuoyunda afişe olan kişilerin bir şeylere teğet geçerken kullandıkları çağdaş bir slogan(!). Kamuoyu o kişi konuşursa Türkiye’nin neden ve nasıl sarsılacağını düşünürken, belki birilerinin uykuları kaçıyor. Fakat sonra, “Konuşursam…” diye başlayan tehditvari ifadelerin üzeri örtülerek konu unutturuluyor. Akıllarda yalnızca bazı soru işaretleri kalıyor. Anahtar cümle bazen batık bir işadamının, bazen de eski bir bürokrat veya dolandırıcılıktan tutuklanan bir futbolcunun dudaklarından dökülebildiği gibi, kimi zaman da “uhrevi” konularla haşır neşir “falcı-büyücü” taifesinin söylemi oluyor.

ali-faik-buyucu-kimdir-ferit-vural-yasiyor-mu-medyum-keto-kac-yasinda-cinci-cezmi-madam-marie-medyum-memis-ne-is-yapiyor-istanbul-da-falcilar-nokta-dergisi-arsivleri (3)
“Okunup üflenmeden cihada gitmeyen” atalarından aldığı geleneği sürdüren Anadolu insanı son yıllarda bir de “medyatik büyücüler” ile tanıştı. (1995, Hüsniye Güler, Tüge Oyman, Filiz Tunalı)

Bütün tek tanrılı dinlerin yasaklamasına rağmen, insanların geleceğe yönelik merakını giderme ve yaşantısını değiştirme isteğine hitap eden fal ve büyü uğraşı, günümüzün çağdaş olanaklarının da katkısıyla başlı başına bir sektör haline geldi. Çağlar boyunca insanların zihnini meşgul eden, zaman zaman yaşamlarını yönlendiren fal ve büyü, 21’inci yüzyılın eşiğinde tüm dünyada “in” olma özelliğini koruyor.

İstanbul’un en ünlüleri
BÜLENT KISA: Büyücü. Hakkında gıyabi tutuklama kararı var. Kayıp.
ESİN UZER: Astrolog, medyum. Küreye bakıyor, Bakırköy.
ALİ FAİK ÜÇÜNCÜ: Büyücü, yıldıznameye bakıp muska yazıyor, Küçükköy.
FERİT VURAL: Büyücü. Yıldıznameye bakıp muska yazıyor, Çapa.
MEDYUM MEMİŞ: Medyum, cinleriyle tedavi ediyor. Zenginden alıyor, Fatih.
BİLGE HOCA: Hastalara tütsü ve toplu okuma yapıyor. Para almıyor, Zeytinburnu.
EMRULLAH HOCA: Büyücü. Yıldıznameye bakıp tütsü ve muska yapıyor, Bahçelievler.
MELAHAT HANIM: Falcı. Geleceği, geçmişi, iş problemlerini çözüyor, Kurtuluş.
ARİF COŞKUN: Para almıyor. Okuyarak ağırlık alıyor, Fatih.
MEDYUM KETO: Cinlerle hasta tedavi. Seans ücreti 3 milyondan başlıyor, Fatih.
MERHAMET ANA: Suya bakıyor. Uzmanlığı kayıpları bulmak, Ümraniye.
BELGİN HANIM: Göze bakıp konsantre oluyor. Gelecekten haber veriyor. Evine müşteri getirmiyor.
KÖR NAZMİYE: Dinleyip kayıp buluyor. Üsküdar, Selamsız.
ABDULLAH HOCA: Yıldıznameye bakıp muska yazıyor. Gaziosmanpaşa.
TOPAL ŞÜKRİYE: Suya bakıyor, Kadıköy.
ÖMER HOCA: Büyücü. Karı-koca geçimsizlikleri, arkadaş kavgaları, iş ve aşk konusunda büyü yapıyor.
MADAM MARIE: Büyücü. Kahve falına bakıyor, Feriköy/ Kurtuluş.

ali-faik-buyucu-kimdir-ferit-vural-yasiyor-mu-medyum-keto-kac-yasinda-cinci-cezmi-madam-marie-medyum-memis-ne-is-yapiyor-istanbul-da-falcilar-nokta-dergisi-arsivleri (4)
Medyum Memiş: “Parti liderleri, şizofreni hastası, psikiyatri profesörleri, bakanlar, milletvekilleri herkes geliyor. Bize gelenlere Kur’an eczanesinden ilaçlar buluyorum. (1995, Medyum Memiş)

MEDYUM AYŞE: Medyum. Borsacılar gidiyor.
SABİHA: Falcı. Kahve falına bakıyor. Cihangir.
ERDOĞAN ULİÇ: Radyestezi. Ters yöne rakseden bir sarkaçla bakıyor. Gıdaları, eşleri, arkadaşları seçiyor. Kartal civarı.
FATMA BACI: Suya bakıp büyü çözüyor. Bahçelievler.
AMMO REFİK: Büyü. Kahve falına bakıyor, Fatih.
FİKRİYE HANIM: Suya bakıyor, Tuzla.
FALCI SERDİNÇ: Kahve falı. Sosyete falcısı. İki saat süreyle fal bakıyor. Yeşilköy.
HAMİYET ABLA: Falcı, suya bakıyor. Bakırköy.
FALCI LUSİ: Falcı. Sosyete gidiyor. Şişli.
YASEMİN BORAN: Falcı. Muska yazıyor, kahve falına bakıyor. Kızıltoprak.
ALİ KAYA: Falcı, fal bakıyor. Muska yapıyor, Orhangazi.
MEHMET ALİ OCAK: Büyücü. Karısı suya bakıp büyüyü buluyor, büyüyü bozuyor. Tedavi ediyor. Bağcılar.
SELDA: Falcı. Kahve falına bakıyor. İnsanın yüzüne bakıp geleceğini okuyor. Fatih.
CİNCİ CEZMİ: Su ve iskambile bakıyor. Şirinevler.
JACKLIN: İskambil bakıyor. Kurtuluş.
DURSUN HOCA: Yıldıznameye bakıyor, Fatih.
FATOŞ HANIM: Kahve falı bakıyor, Kadıköy.
MADAM KİÇA: Falcı. İskambil falı bakıyor. Beyoğlu.

ali-faik-buyucu-kimdir-ferit-vural-yasiyor-mu-medyum-keto-kac-yasinda-cinci-cezmi-madam-marie-medyum-memis-ne-is-yapiyor-istanbul-da-falcilar-nokta-dergisi-arsivleri (5)
Gufran Erkılıç: “Bir insanın büyü yapabilmesi için büyük bir güç gerekmiyor. Ahmet de yapar Mehmet de. Hiçbir üstün vasıf istemiyor. Tamamen pratiklere, alıştırmalara yönelik bir şeydir. Belirli kitapları okuyup uygularsa büyü yapabilir. (1995, Nokta Dergisi)

Dinimiz büyü yapmayı yasaklamıştır
İstanbul müftüsü Selahattin Kaya, “Büyü ve büyücüler” konusunda şunları söyledi:
— İslam dini, büyücülüğü ve büyü ile uğraşmayı kesin olarak yasaklamıştır. Bunlara inanılmasını, bunlarla görüşülmemesini söylemektedir. Dinimize göre Allahtan başka istikbali; (biz buna gaip diyoruz) kimse bilemez. Bunların söylediği şeyler tahminden öteye gidemez, kesinliği yoktur.

Büyücülük büyük bir yalancılıktır
İslam hukuku uzmanı Doç. Dr. Abdülaziz Bayındır, “Büyü” konusunda şunları söyledi:
— Büyücülük büyük bir yalancılıktır. Tabiatta fizik kanunları vardır. O kanunları herkes bilmez. İnsanların bilmediği kanunları kullanarak sanki kendi bilgileriymiş gibi karşı tarafa telkin ederler. Onlar da bu kişileri olağanüstü kişiler olarak algılar. Bir kere şartlanınca da artık her türlü isteklerini karşı tarafa empoze etmek imkânı elde etmiş olurlar. Örneğin Hz. Musa döneminde sihirbazlık çok etkiliydi. Koyun bağırsaklarına civa dolduruyorlar, yere atınca yerdeki ısı farkından bağırsak yer değiştiriyor. Görenler de onun yılan olduğunu düşünüyor. Büyü de işte budur.

ali-faik-buyucu-kimdir-ferit-vural-yasiyor-mu-medyum-keto-kac-yasinda-cinci-cezmi-madam-marie-medyum-memis-ne-is-yapiyor-istanbul-da-falcilar-nokta-dergisi-arsivleri (0)

1995, Nokta Dergisi