Türk gençleri de “kısa mesaj” çılgınlığına kapıldı. Binlerce genç, kelimelerin gizemini ve beklemenin romantik heyecanını cep telefonlarıyla keşfetti. Konuşmak yerine kısa mesaj servisi SMS aracılığıyla 24 saat kesintisiz sohbet edenler, ucuz kontör avantajından da yararlanıyor. “Tam 24 saat” diyor İbrahim Eser. “Kız arkadaşımla 24 saat boyunca sürekli mesajlaştık. Çünkü mesajı beklemek, niye gelmedi diye paniklemek, düşünmek çok güzel.” İbrahim bir ajansta grafiker olarak çalışıyor ve muhtemelen cep telefonlarındaki mesaj patlamasının Türkiye sorumlularından biri. Söyledikleri, tüm dünyada yaşanan “kısa mesaj” yani SMS (short message service) çılgınlığının boyutlarına ilişkin bir ipucu veriyor.

0345-kisa-mesaj-servisi-ne-zaman-basladi-1999-aktuel-dergisi-nokia-3210-reklami-panasonic-gd-90-reklami-ericsson-t18-reklami-ericsson-688-reklami (6)
Burcunuzun yorumları artık her sabah kısa mesajla cep telefonunuzda. Turkcell Yıldız Falı Servisi’ne hemen abone olun, Ağustos’a kadar ücret ödemeyin. Turkcell faturanızla adresinize ulaştırılacak başvuru formlarınızı Turkcell Bölge Ofisleri ve Abone Merkezleri’nden de temin edebilirsiniz. // TURKCELL: “Türkiye’nin güvenilir, lider GSM operatörü.”

Cep telefonlarında SMS haberleşme yöntemi şimdilerde öyle popüler ki, Amerika’daki kullanıcıların Nisan ayı boyunca gönderdikleri kısa mesaj sayısı 1 milyarı geçmiş. İngiltere’de sadece 100 bin kullanıcı aynı ay içinde beş milyon mesaj göndermiş. Vodafone işletme müdürü Richard Jarvis’e göre dünyanın her yerinde cep telefonları neredeyse asıl olarak SMS için kullanılıyor. Finlandiya’da da gençler tam bir “SMS-mania” yaşıyor. Bir yıl içinde SMS kullanımı yüzde 1000 oranında katlanmış.

0345-kisa-mesaj-servisi-ne-zaman-basladi-1999-aktuel-dergisi-nokia-3210-reklami-panasonic-gd-90-reklami-ericsson-t18-reklami-ericsson-688-reklami (1)
Turkcell abonesi olmasanız bile 0532 4232323 numaralı telefonu arayarak bir Turkcell abonesine mesaj geçebilirsiniz. // Dünyadaki bütün cep telefonlarına ücretsiz mesaj gönderebileceğiniz bazı siteler var. Mesela: www.mtn.co.za // Sohbette kullandığınız emojileri SMS mesajında da kullanabilirsiniz. Örneğin 🙂 gülümseme, 🙁 mutsuz olma. Sevgilinize gül göndermek istiyorsanız @–(–( yapabilirsiniz. (1999, Aktüel Dergisi)

Dünya genelindeki 300 milyon cep telefonu sahibine ait fatura tutarının yüzde 50’lilik bölümünün SMS kullanımına ait olduğu söyleniyor. Ama cep telefonu üreticileri ve GSM operatörlerinin kısa mesajlara yaptığı yatırımlara, telefonlara eklenen hazır mesaj paketlerine, ikonlarına bakılırsa gerçek saıy bunun çok üzerinde.
0345-kisa-mesaj-servisi-ne-zaman-basladi-1999-aktuel-dergisi-nokia-3210-reklami-panasonic-gd-90-reklami-ericsson-t18-reklami-ericsson-688-reklami (3)
Nokia 3210, 1998 yılının Temmuz ayında piyasaya sürülmüştür. Nokia 3110 ve Nokia 5110 modellerin ardılı, Nokia 3310 modelinin öncülüdür. Yeni ve yaratıcı özellikleri, 3210’u kısa süre içerisinde Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’da popüler bir telefon haline getirmiştir. Ayrıca 3210, cep telefonunun bir diğer özelliği ilk antensiz cep telefonu olmasıdır. Piyasasında ilk defa gençlere yönelik reklam kampanyaları ile satış başarısı yakalayan cep telefonudur. Onu 16-25 yaş arası gençlerde popüler kılan, değiştirilebilir kapağı, 3 adet oyunu ve besteleyicisi olmuştur. (Vikipedi)

MESAJINIZ VAR
Kısa mesaj aslında internette chat yapmaya benzer bir uygulama. Bir ad bile konmuş: “G-mail.” Daha önce çağrı cihazı olarak tanıdığımız pagerlar da aynı işi görüyor ama cepten gönderilen mesajlar aracısız, yani daha özgür bir ortam söz konusu. Mesaj göndermek pek çok kişi için daha pratik ve hızlı. Buluşma yerini tarif etmek, numara yazdırmak ya da uzun girizgâhlar yapmaksızın konuya girmek isteyenler bu yöntemi tercih ediyor. Konuştuğumuz gençlere bakılırsa SMS patlamasının asıl nedeni romantizm: “Anlamlı ve özel bir şeyler iletmek.”

0345-kisa-mesaj-servisi-ne-zaman-basladi-1999-aktuel-dergisi-nokia-3210-reklami-panasonic-gd-90-reklami-ericsson-t18-reklami-ericsson-688-reklami (4)
iki farklı renkte (turuncu ve yeşil) ekran ışığına sahip olan telefondur.görüşme sırasında 15×2 saniye ses kayıt özelliğine sahiptir.iyi titrer.üst kısmında çalarken ve şarj olurken farklı renklerde yanan küçük bir ışık mevcuttur. ajandası yoktur. // mesela bir tanesinde cem yılmaz bir teyzeyi seslendirmektedir. teyzenin eşi güreşçidir ve reklam şöyle biter;
sabah tiril tiril gönderdiğim adam akşam sanki bir uzaylı, yemyeşil! allahtan panasonic gd90 var. (ek$i sözlük)

160 KARAKTER OLAYI
Mesaj yazmak için kullanılan alan telefon ekranıyla sınırlı. En çok 160 karakterlik bir mesaj yazabiliyorsunuz. Mesajı daha özel kılan da belki de bu sınırlılık. 160 karaktere noktalama işaretleri ve boşluklar da dâhil. Mesaj yazmak biraz emek istiyor. Her bir rakam tuşu üç/dört harfi birden barındırıyor ve istediğiniz harf, örneğin dördüncüyse aynı tuşa dört kez basmanız gerekiyor.

0345-kisa-mesaj-servisi-ne-zaman-basladi-1999-aktuel-dergisi-nokia-3210-reklami-panasonic-gd-90-reklami-ericsson-t18-reklami-ericsson-688-reklami (5)
Monokrom ekran, titreşim, besteleyici, monofonik zil sesi, 750 mAh batarya. (1999, gsmarena.com)

GÜN İÇİNDE 200 MESAJ
Rekorun sahibi grafiker Erdem Gümüşçü. Kız arkadaşıyla bir gün akşam saat 10’dan sabah 8’e kadar durmaksızın mesajlaşmışlar.. Erdem’e göre cep telefonundan mesaj geçmek o kadar da zahmetli değil. Bilgisayar kullandığı için parmakları zaten çok hızlı. Cep telefonu olan arkadaşlarıyla artık neredeyse sadece mesajlaştıklarını söyleyen Erdem:
— SMS kesinlikle daha heyecanlı. Aradığın zaman konuşacak bir şeyler bulamayabiliyorsun. Ama yazmak istediğinde pek çok şey var. Bu yüzden mesaj göndermek konuşmaktan daha cazip.

0345-kisa-mesaj-servisi-ne-zaman-basladi-1999-aktuel-dergisi-nokia-3210-reklami-panasonic-gd-90-reklami-ericsson-t18-reklami-ericsson-688-reklami (2)

 Kaynak: 1999, Aktüel Dergisi