Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru bir kaos dönemine giren Megadeth, üyelerinin kendi aralarındaki sorunlarının yanı sıra, her birinin kişisel probleminin ayyuka çıkması yüzünden, neredeyse dağılmanın eşiğine gelmişti. Bu durumu bir ötanazi vakası gibi algılayan Dave Mustaine, son albümlerinin ismini önce “Euthanasia” sonra da “Youthanasia” olarak belirledi.

Müzikal olgunluğu yaşayan grup üyeleri, gerçek anlamda da olgunluğu yaşayınca, grup içindeki sorunlar kendiliğinden çözülüyor. Önceden hemen tüm parçalara diktatör gibi davranan Mustaine, artık grup arkadaşlarına daha adil. Eski sorunlar yerini anlayışa, sükunete bırakmış. Bu gelişmeler geçen yıl sona eren “Countdown to Extinction”ın turnesinden sonra gerçekleşmeye başladı. Grup üyeleri, özellikle “Super Mario Bros” için “99 Ways to Die” ve “Last Action Hero” için “Angry Again”i kaydederken uçuruma gittiklerini fark edince toparlanmaya karar verirler.

 

Grubun son bir yıl içindeki toparlanışını en iyi Mustaine’in şu sözleri özetliyor:

— Eski formumuza kavuşacağımızı hissediyor ve bu gruba inanıyorduk. O kadar çok Allah’ın cezası şey yaşadım ki, artık olanlardan ders alıyorum. Köpekler gibi çalıştım, iğrenç şartlarda yaşadım. Uyuşturucu ve grup üyeleriyle büyük sorunlar yaşadım. Kişisel sorunlarım, çıkar çatışmalarım ve kötü bir menajerim oldu. Eğer bu sıkıntıları yaşamasaydım, bugün başıma gelenler bana o kadar dahice gelmezdi. Eskiden diğer grup üyelerince tehdit edildiğimi düşünürken, şimdi onlara karşı gerçek duygular besliyorum. Eskiden onları pek saymazdım, ama Megadeth’in benim grubum olmadığını, müzisyenlerin her birinin kendilerini ifade etmeleri gerektiğini fark ettim.

 

Kaynak: 1994, Walkman Dergisi