Memet Ali Alabora. Tiyatrocu bir anne babanın aynı sanata gönül vermiş yakışıklı oğlu. Şu an vizyonda olan Kayıkçı isimli filmde başrol oynuyor. Bugüne kadar karşımıza Savaş Ay’ın Mali’si, Kara Melek dizisinin Hakan’ı olarak çıkan Memet Ali, şimdi de Kanal D ekranlarında izleyeceğimiz bir komedi dizisiyle çıkmaya hazırlanıyor. 1.90’lık boyu, koyu renk saçları ve masmavi gözleriyle genç kızların yüreğini hoplatan bu genç oyuncu tabii ki Cosmo kızlarının da gözünden kaçmazdı. İşte karşınızda Çırağan Q Jazz Bar’da gerçekleştirdiğimiz sohbet.

0159-memet-ali-alabora-roportaji-2004-cosmopolitan-seray-sever-haberi (2) (1)
SERAY SEVER’LE BAŞ BAŞA — “Aşkta mantık aranmaz” • Memet Ali Alabora (1999, Cosmopolitan Dergisi)

Kayıkçı ilk sinema filmin ve Yunanlı bir oyuncuyla başrolü paylaştın. Konusu nedir?
— Filmde sağır ve dilsiz bir kayıkçıyı canlandırıyorum. Hafif ironik, duygusal ve sıcak bir film. Yunanlı bir kıza aşık olan sağır ve dilsiz Türk kayıkçının, kızı görmeye giderken Yunanlılar tarafından casus sanılarak yakalanması ile başlıyor olaylar. Yönetmenliğini Biket İlhan yaptı.
Eskiden beri yaşanan bir Türk-Yunan düşmanlığı vardır. Filmi çekerken bu seni etkiledi mi?
— Aslında bu sorun bence devletler arasında. Bir de çok milliyetçi gruplar arasında yaşanıyor. İki ülkenin de halkı birbirine çok benzer özellikler gösteriyor ve arada kesinlikle düşmanlık yok. Biz Yunanistan’a çekime gittiğimizde çok iyi karşılandık. Aynı şekilde onlar geldiğinde biz de onları son derece dostça ağırladık. Son deprem felaketinde de zaten herkesin gördüğü gibi inanılmaz bir Türk-Yunan dayanışması vardı. (Memet Ali bu esnada kafasını boğazın karşı tarafına çeviriyor.) Neredeyse Boğaz2ın karşı tarafı kadar mesafede yaşıyoruz, yediğimiz, içtiğimiz, soluduğumuz hava aynı. Sette bir şarkı mırıldanıyoruz. “Aa bu bizim şarkı” diyerek Rumcasını söylüyorlar. Mesela bizdeki “patlıcan” onlarda “patlıcani”. Yok aslında birbirimizden farkımız. Her şey bu kadar yakınken nasıl düşman olabiliriz?

0159-ericsson-t-28-reklam-gorseli
ERICSSON T28 — Dünyalılar yapınca en iyisini yapıyor.

 Filmde başrol arkadaşın Yunanlı kızla aşk yaşadığın doğru mu?
— Kesinlikle doğru değil. Basına birlikte verdiğimiz pozlardan yakıştırma yapmışlar. Gerçek olsa zaten niye saklayayım? Şu an bir kız arkadaşım var.
Kendi oyunculuğunu nasıl buldun?
— Valla bilmiyorum. Filmi tam dört kes seyrettim ama hâlâ karar veremedim. Tek bildiğim elimden gelenin en iyisini yaptığım.

0159-memet-ali-alabora-roportaji-2004-cosmopolitan-seray-sever-haberi (1)
MEMET ALİ ALABORA — Her an, her yerde, herhangi bir şekilde beni çeken kişiye aşık olabilirim.

Kara Melek dizisinde önemli bir rolün vardı ve bu dizi çok izlenen bir yapımdı. Sen ise bu diziyi bırakıp başrolünü Meltem Cumbul’la oynayacağın yeni diziye kanalize oldun. Ne oranda izleneceği henüz belli olmayan bir yapıma girerek risk aldın. Bunu nasıl adlandırıyorsun, cesaret mi?
— İşin içinde cesaret var ama esas konu ne istediğimi bilmem. Para kazanmak ya da şöhret olmak adına her yerde görünmeyi sevmiyorum. Yeni dizi çok güzel bir proje, aynı zamanda başrol oynuyorum. Bu benim için şahane bir deneyim. İnşallah izleyenler beğenir. Polisiye komedi tarzı bir dizi. Ben orada hafif sıyrık, hayattan bunalmış, her şeyi kendi başına çözmeye çalışan bir polisi oynuyorum. Adım da “Memoli.”
Tiyatro devam mı?
— Tiyatro İstanbul’da oynuyorum, Gencay Gürün’ün tiyatrosu. “Acaba Hangisi” isimli oyunda Nevra Serezli ve diğer usta aktörlerle birlikte oynuyorum. Zaten okul yeni bitti. Okul çok zamanımı aldığı için diğer işlerle ilgilenemiyordum, şimdi daha çok ilgileneceğim.

0159-a-tel-muhabbet-hat-reklamlari-1999-yilinda-faturasiz-hat-reklamlari-turkcell-arsivi
MUHABBET PAKETİ — Aylık fatura yok. Fatura yatırma derdi yok. A TEL ALO 535 HATTI + KONTÖRLÜ MUHABBET KART

Ekrana ilk kez Savaş Ay’ın A TAKIMI isimli programıyla adım atan Memet Ali’nin gönlünde habercilik veya sunuculuk yatmıyor. Varsa yoksa oyunculuk. “Habercilik tüm vaktimi alıyordu. Oysa ben oyuncu olmayı kafama takmıştım. Oyuncunun kendini her anlamda beslemesi gerek. Kitap okumak, film seyretmek, müzik dinlemek önemli. A TAKIMI’nda çalışırken kitap bile okuyamıyordum” diyen Alabora, bir süre sonra Kara Melek dizisinden gelen teklifi kabul eder.

KİMLİK
Doğum yeri: İstanbul, 25/11/1977
Burcu: Yay
Eğitimi: İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
Yabancı dil: İngilizce, Fransızca
En sevdiği renk: Siyah
Giyim tarzı: Klasik (Polo, Yargıcı)
Sevdiği mekânlar: Tophane’de Nargile Kahvesi, Cambaz
Yaptığı sporlar: Basketbol, rafting
Hobileri: Sinema ve klasik müzik konserleri

0159-rejoise-saclarin-hafiflesin-kolayca-sekil-alsin-1999-yili-sampuan-reklamlari
REJOICE — Şimdi saçlarınıza dilediğiniz şekli vermek çok daha kolay. Çünkü yeni Rejoice, içindeki su bazlı kremleme sistemi sayesinde saçlarda kalıntı bırakmıyor. Böylece saçlarınız kolayca taranıyor, hafiflik ve canlılık kazanıyor.

İlişkilerini nasıl yaşarsın?
— Şu an nasılsam ilişki yaşarken de öyleyim. Sahtelikten, oyunlardan, planlı yapılan hareketlerden hoşlanmıyorum. Gizli saklı, stratejiler belirlenen hesaplı şeylere kızıyorum. Zaten ne işte ne de aşkta böyle şeyler yaşıyorum, yaşandığı noktada da gidiyorum. Arkadaşlık ilişkisini seviyorum. İnsanları doğru ve yanlışlarıyla seviyorum. Arkadaşlarımın da beni -afedersin ama- bütün hıyarlıklarımla kabul ediyorum. Ben de yaptığım yanlış davranışları veya kişilik özelliklerini kendime dönüp sorguluyorum. Yoğun bir iş temposunda hayat tüm hızıyla akarken arada bir kendinle başbaşa kalıp sorgulama yapmak lâzım.
0159-cosmopolitan-1999-dergi-arsivi

 Kaynak: 1999, Cosmopolitan Dergisi