Sanatıyla, sesiyle milyonların yüreğine taht kuran ünlü Türk Sanat Müziği sanatçısı Muazzez Abacı, ün ve şöhretin doruğunda iken tutulduğu bir aşkın sonucunda sahnelerden ve müzikten fiilen ayrıldı. İki buçuk yıl sahnelerden uzak kalan Abacı, kendisini adadığı müzikle sadece evinde zevki için ilgilendi. Daha sonra 1981 yılının sonlarına doğru Abacı’nın sahnelere döneceği haberi geldi. Nihayet 932 gün süren ayrılıktan sonra Muazzez Abacı, sahnesiyle, saz arkadaşlarıyla ve yıllarca kendisini unutamayan sevenleriyle kucaklaştı ve hasret giderdi.

0361-muazzez-abaci-roportaji-1982-hayat-dergisi (3)
İlk eşi polis memuru Abdurrahman Abacı’dır. Daha sonra avukat Atilla Kurtbaş ile iki yıl süren (1973-1975) bir evlilik yapmış ve ardından Hasan Heybetli ile aşk yaşayarak birkaç kez evlenmiştir.

Muazzez Abacı’ya sahneyi neden bıraktığını, bu kararda nelerin ve kimlerin etkisi olduğunu sorduk. Sanatçı hüznünü gizlemeye çalışarak şunları söyledi:
— Sahneyi bırakma sebebim tamamen evliliğim ile ilgili. Eşim Hasan Heybetli 1978 yılında Kars’ın Sarıkamış ilçesinde meydana gelen bir olayla ilgili olarak hapse girdi. Bu olay hayatımı ters yüz etti. Korku ve endişe çevremi sarmıştı. Bu arada cazip iş teklifleri alıyordum ama Hasan’ı ziyarete gittiğimde sahneye çıkıp çıkamayacağımı ona soramıyordum. Daha doğrusu cesaret edemiyordum. Yapı itibarı ile tutucu olması sahne çalışması yapmak istediğimi söylememe engel oluyordu. Bir an önce tahliye olması için dua ediyordum. Bu süre içinde Akşehir Cezaevi’nde Hasan’ın teklifi üzerine evlendik. Böylece sahne hayatım da kendiliğinden kapanmış oluyordu. İçimde müziğe olan sevgim her geçen gün beni zorluyordu ama, eşime olan sevgim ve saygım daha fazlaydı.

0361-muazzez-abaci-roportaji-1982-hayat-dergisi (1)
Muazzez Abacı 45’likleri:
Muazzez Abacı ve Mustafa Sağyaşar, (1974)
Muazzez Abacı Midi Long Play (1974)
Muazzez Abacı – Akşam Dönüşü Geçtim (1974)
Muazzez Abacı – Yine Neş’eyi Muhabbet (1974)
Muazzez Abacı – Yeşil Gözlerinden Muhabbet Kaptım (1975)

Cezaevinde evlenme teklifi
— Sık sık Hasan’ın ziyaretine gidiyordum. Yine böyle bir ziyaret sırasında benimle evlenmek istediğini söyledi. Benim bu konudaki düşüncelerimi sordu. Şaşkındım. Onun hapishanede oluşu beni etkiliyordu. Hiç düşünmeden peki dedim ve bir hafta içinde bütün işlemlerimizi tamamlayıp Akşehir Cezaevi’nde evlendik. Artık mahkemenin sonuçlanmasını sabırsızlıkla beklemekten başka yapacak bir şey yoktu.

Sahnelere dönme konusu
— Bana gelen sahne tekliflerini Hasan’a aksettirmeden reddediyordum. Sert mizaçlı olmasına rağmen bana karşı son derece iyi niyetli ve yumuşak başlıdır. Bütün isteklerimi son derece titizlikle dinle ve yapılması gerekenleri saygı ile karşılar. Hasan’a durumu izah etmek ve sahneye çıkmak zorunda olduğumu anlatmak, ne olursa olsun onu ikna etmek istiyordum. Sahneye ve seyircilerime dönmek zorundaydım. Hasan’a bunları kesin bir dille anlattıktan sonra istersen boşanalım dedim. Bana karşı çok olumlu davrandı. Türk halkının sevdiği ve bağrına bastığı bir sanatçı olduğumu söyledi. Bana olan güvenini anladım ve rahatladım. Boşanmanın yeri ve zamanı olmadığınını ve sahne çalışmalarının en doğal hakkım olduğunu söylediğinde sevinç ve mutluluk içindeydim. Sahneye dönme isteğimde kesinlikle maddi bir yön yoktur. Sadece manevi birtakım nedenlerle bunu istiyordum.


0361-muazzez-abaci-roportaji-1982-hayat-dergisi (2)Kaynak: 1982, Hayat Dergisi