“Babam ahlâkımız bozulacak diye beni ve kardeşlerimi sinemaya göndermezdi. Ama ben bugüne geldim ve film yıldızı oldum.” Bu sözleri Necla Nazır söylüyor. 1973 yılında bir derginin açtığı yarışmayla sinemaya geçen Necla Nazır, on yıl içinde sayısını hatırlayamadığı kadar filmde oynamış. Nereden nereye? Şöyle bir gerilere gidip Necla Nazır’ın yaşam öyküsünü dinleyelim.

0162-necla-nazir-roportaji-1983-kadinca-dergisi
Bir fabrikada işçi olarak çalışırken bir anda meşhur oldu. Ferdi Tayfur ile evlendi. Karı koca birçok filmini beraber oynadılar. (Vikipedi)

1956 yılında İskeçe’de doğdum. Göçmen olarak gelip İznik’e yerleştik. Daha sonra Eyüp’e. Çocukluğum buralarda geçti. Yaşam savaşına çok küçükken atıldım. İlkokul beşinci sınıfta bir güzellik enstitüsünde telefonlara bakmaya başladım. Daha sonra Suluboya işhanında ve Para Çocuk Mama fabrikasında. Fabrikada çalışırken Ses Dergisi’nin açtığı yarışmaya girdim. Sinemayı çok seviyordum. Babam bizi sinemaya gönderemediği için gizli gizli, harçlığımdan biriktirdiğim paralarla giderdim. Arkadaşlarım çok ısrar etti yarışmaya girmeme. Firüz köyün en güzel kızı derlerdi. Ve girdim. İlk elemeler, canlı deneme, final derken birinci oldum. Ardından sinema.

0162-elkomper-elektronik-komponent-fisher-video-oynatici-1983-yilinda-video-kasetler
FISHER — Ülkemizde en yaygın BETA sistemi. • Uzaktan elektronik tam kumanda. • İleri-geri resim arama, istenilen kareyi sabitleme. • Bağımsız ses kayıt düzeni, video kamera girişi. • En az parça, en çok işlem. Arıza ihtimaline yer yok.

İlk filminiz neydi?
— Umut Dünyası. Tarık Akan’la birilkte oynamıştım. Çok sevdiğim bir filmdir. Çünkü filmdeki Zeynep tipi bana çok benziyordu. Bu yüzden severek oynadım ve başarılı oldum.
Şimdiye kadar kaç filmde oynadınız?
— Sayısını hatırlamıyorum. Genellikle aşk filmlerinde oynadım. Bir ara sinemaya kırıldım. Birdenbire müzikal yıldızı oldum.
Müzikal derken?
— Şarkılı, türkülü filmleri söylüyorum. Ama sözüm Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur için değil. Her sazı eline alan film yapmaya başladı. Seks ve politik filmler furyası başladı. O dönemde sahneye geçtim.

0162-ernamas-makine-ticaret-sanayi-ema-mikser-mutfaginizin-hunerli-yardimcisi
EMA MİKSER — Mutfağınızın hünerli yardımcısı. • Ayazpaşa Camii Sk. No:44 D:6 Taksim • Telefon: 43 21 14

Para kazanmak için mi?
— Evet.
Beğendiğiniz oyuncular kimlerdir?
— Fikret Hakan, Kadir İnanır, Türkan Şoray, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit.
Oynayacağınız filmleri nasıl seçiyorsunuz?
— Senaryoya dikkat ederim. Herkesin beğeneceği ve seveceği filmlerde oynamaya bakıyorum. Sinema halka en yakın iletişim aracı. Doğruyu, güzeli veren tek araç. Dürüst hikâyelerde oynuyorum.
Ferdi Tayfur ile nasıl tanıştınız?
— Bir film çekiminde tanıştık. İlk filmini benimle oynadı. İşletmeciler oyuncu olarak benim adımı vermişler. Hulki Saner gelip, “Ferdi Tayfur ile oynayacaksın” dedi. Kimdir diye sordum, çünkü tanımıyordum. Hulki Bey Amca: “Çeşme diye bir şarkısı var. Plakları çok satıyor, tanımıyor musun?” dedi. Bana bir posterini gösterdi. Postere baktım. İlk dikkatimi çeken gözleri oldu.
Nasıl bir insandır Ferdi Tayfur?
— Her şeyden önce çok dürüsttür. Dünyasında yalana yer yok. Gerektiği zaman duygulu, gerektiği zaman da çok katı. Sanırım bu, burcunun en belirgin özelliği. Akrep burcundandır. Çok akıllı ve hesaplıdır.
Tanıştığınız zaman evliydi. Sizi yadırgayanlar oldu mu?
— İlişkimizi ne seyirci ne de halk yadırgamadı. Hiç kimseden tepki almadım. Toplumumuz bu konuda bilinçli. Neyin yanlış neyin doğru olduğunu biliyor.
Aileniz nasıl karşıladı?
— Onların da tepkisi olmadı. Çünkü çocukluğumdan beri ailenin reisi bendim. Bana çok güvenirler. Yanlış bir şey yapmayacağımı bilirler.

0162-kadinca-erenler-patronlu-modelleri-1983-1984-kadin-modasi
MANKENLER: Şebnem Ekin, Zühal Doğan • FOTOĞRAFLAR: Nermi Erdur • HAZIRLAYAN: Özcan Kandemir Bilir

KADINCA ERENLER PATRONLU MODELLERİ
Model:1 / Beden:38 / Pembe Salopet
Genç kızlar için kullanışlı ve şık bir salopet. Pembe renkte keten kumaştan yapılmış, önde fermuarla kapanan iki cebi var. Askılar metal tokalarla bele ilikleniyor. Modelde penye bir bluzle sunulan bu salopet değişik spor bluzlerle de rahatça giyilebilir.
Model:2 / Beden:38 / Bluz ve Pantolon
Günlük ve şık bir kıyafet. Pantolon pembe kotondan yapılmış. Yanda cepleri var. Ön ve arka kuplar yine pembe renkte file kumaştan. Bluz pembe ve beyaz poplin kumaştan yapılmış. En orijinal yanı, birisi omuza iliklenen çift kat kollu oluşu. Bebe yakalı olan bluz gizli düğmelerle ilikleniyor.

0162-kadinca-dergisi-1983-1984-kis-modasi-kadin-giyim-ana-hatlari

1983/1984 KIŞ MODASI ANA HATLARI
83/84 kışında iki tip kadın var. Spor giyinen şık kadın ve spor giyinmesini sevmeyen şık ve seksi kadın. Renkler: Grinin her tonu (açıktan koyuya) Bej, Beyaz, Siyah.
Gri rengin hakim olduğu 84 kışının kumaşları ise: Flanel, gabardin, krep, erkek kostümlük kumaşı, saten, kadife, moher, angora, dantel, işleme, tül, tüylü kumaş, ekose ve kareli kumaşlar.
• Elbise ve ceketlerde saten ve deri biyeler.
• Çift taraflı giyilen ceket ve paltolar.
• Paltolarda kürk yakalar.
• Ceket boyları çoğunlukla 3/4
• Kapitone ceketler.
• Büyük boy düğmeler.
• Ucu püsküllü boyları uzun yün atkılar. Bu atkılar elbiselerde de görülüyor.
• Etek, bluz görünümünde elbiseler.
• Düz ve dökümlü kumaştan bol elbiseler.
• Gündüz ve gece çok moda olan panço ve pelerinler.
• Pantolon, tunik modası yeniden geldi.
• Dar pantolon üstüne elbise giymekte çok moda.

0162-alpaz-tuketim-mallari-pazarlama-ortanca-camasir-makinesi-merdaneli-camasir-makineleri

1983/84 kışında etekler vücuda iyice oturmuş, boylar diz kapağının hemen altında. Bol etekler düğmeler ile süslü. Boyları ise uzun. Çoğunlukla çizme veya kalın çorap ve düz ayakkabı ile giyiliyor. Pantolonlar ise bol belli, kemerli veya lastikli, boyu bilekten 10 cm kısa ve çeşitli boylarda dar pantolonlar.0162-nukhet-duru-gencligi-1983-kadinca-dergisi-kapagi

Kaynak: 1983, Kadınca Dergisi