Los Angeles’ta doğan Marilyn Monroe, çocukluğunu yetimhanede geçirdi ve on altı yaşında evlendi. 1944’te bir fabrikada çalışırken First Motion Picture Unit’ten bir fotoğrafçıya tanıtıldıktan sonra pin-up modellik kariyerine başlamıştır. Bu çalışma, Twentieth Century-Fox (1946-47) ve Columbia Pictures (1948) ile kısa süreli film sözleşmelerine yol açmıştır. Bir dizi küçük film rollerinden sonra Fox ile 1951’de yeni bir sözleşme imzalar. Sonraki iki yıl boyunca, Genç Hissetmek ve Tehlikeli Oyun gibi çeşitli komedi filmlerinde ve İki Sevgi Arasında ve Tehlikeli Bakıcı gibi dram filmlerinde rol alan popüler bir oyuncu haline gelmiştir.

marilyn-monroe-fotograflari-erkekce-dergisi-arsivleri (6)
Roslyn Taber rolüyle “The Misfits” yani “Uyumsuzlar” tamamladığı son filmidir. (1961, Marilyn Monroe)
marilyn-monroe-fotograflari-erkekce-dergisi-arsivleri (5)
Marilyn Monroe, 1953 yılında oynadığı “Niagara” filmiyle ünlü olur. Eleştirmenler filmin karanlık senaryosu kadar, Monroe’nun kamerayla olan uyumuna da odaklanır. Monroe, bu filmde kocasını öldürmeye çalışan bir kadını canlandırmıştır.

Komedi filmlerinde “aptal sarışın” karakterini büyük bir başarı ile oynayan sanatçı, 20. yüzyılın en ünlü seks sembollerinden biriydi. 1962’de beklenmedik bir şekilde öldüğünde filmleri 200 milyon dolar hasılat elde etmişti. Halen büyük bir kültür simgesi olarak görülmektedir.

marilyn-monroe-fotograflari-erkekce-dergisi-arsivleri (7)
Bazıları Sıcak Sever “Some Like It Hot” filminde sinema dalında en iyi aktris/ altın küre ödülünü almıştır. (1959, Marilyn Monroe)
marilyn-monroe-fotograflari-erkekce-dergisi-arsivleri (9)
Erkekçe dergisine verilen reklamda “erkeklerin de okuyabileceği” mesajı verilen genç kadın dergisi. (1982)
Aşkta Her Şey Mümkün, Marilyn Monroe ile Dean Martin’in başrollerini paylaştığı, George Cukor tarafından yönetilen 1962/ ABD yapımı tamamlanamayan filmdir. Marilyn Monroe’nun ölümünden hemen önceki günlerde çekilmeye başlanmış, fakat Monroe’nun hayatındaki iniş çıkışlar ve sonunda da ölümü nedeniyle tamamlanamamıştır. Filmin çekilen kısmı 1989 yılına kadar Fox film arşivinde kalmış, sonradan montajlarla tamamlanıp 2001’de yayımlanmıştır.
marilyn-monroe-fotograflari-erkekce-dergisi-arsivleri (15)
Marilyn, 1959 yılında Billy Wilder’ın yönetmenliğinde çevirdiği “Some Like It Hot”, kariyerindeki en başarılı ve en popüler filmi oldu. Monroe bu filmdeki oyunculuğuyla bir Altın Küre Ödülü kazandı. Ancak filmin ve Monroe’nun büyük başarısı kadar perde arkasında yaşanan olaylar da yine bu dönemde su yüzüne çıkmaya başladı. Özellikle Monroe’nun sete sürekli geç gelmesi, repliklerini hatırlayamaması, zaman zaman odasından çıkmayarak çekimlere katılmayı reddetmesi yönetmen Billy Wilder ile arasında büyük çatışmalara yol açtı. Bunların dışında çekimler sırasında hamile olduğunu keşfeden Monroe, filmin tamamlanmasının ardından düşük yaptı. Bu filmden sonra çevirdiği “Let’s Make Love” filmi ise kritik ve ticari açıdan başarısız oldu. Yine de film de söylediği “My Heart Belongs to Daddy” şarkısı büyük hit oldu. Ayrıca bu filmdeki rol arkadaşı Yves Montand ile kısa bir yasak ilişki yaşadı. (Görseldeki ikonik beyaz elbiseli fotoğraf 1955 yılında çekilen Yaz Bekarı filmindendir)
marilyn-monroe-fotograflari-erkekce-dergisi-arsivleri (12)
Dönüşü Olmayan Nehir ve Sahne Aşıkları adlı filmleri 1954 yılında çeviren Monroe, kariyerinin zirvesindedir.
marilyn-monroe-fotograflari-erkekce-dergisi-arsivleri (16)
Otobüs Durağı filminden bir fotoğraf. (1954, Marilyn Monroe)
Marilyn Monroe 18 yaşındayken.

marilyn-monroe-fotograflari-erkekce-dergisi-arsivleri (1)

Kaynak: 1982, Erkekçe Dergisi