Günümüzde her zevke ve lüksüne göre her kesimin alımgücüne uygun modellerini tüketicinin beğenisine sunan otomobil markalarının oluşturduğu otomotiv sektörü sayesinde artık hayal edilen otomobile ulaşmak çok kolay oldu. Çağdaş yaşamda ihtiyaç olduğu kadar bir statü sembolü de olan otomobil tutkunları tercih ettikleri marka ve modelde mutlaka zevkine anlayışına uygunluk ararken, daha başka tercih nedenleri de arıyor. Biz de bu sayımızda “otomobil tutkum” diyen seçici marka tutkunlarını konuk ettik ve onlara neden diye sorduk. İşte cevapları.

VURAL AK
Küçük yaşlardan beri arabalara merak duyan ve bu merakı sonucunda otomobil yarışlarına katılarak birçok ödülün sahibi olan Vural Ak’ın otomobil tutkusu, 1991 yılında Intercity Rent a Car firmasını kurmasıyla başlamış. İş makinelerinden tutun, bir firmanın satış elemanlarına vereceği en ekonomoik arabadan üst düzey yöneticilerine sunacağı makam arabalarına kadar her türlü aracı kiralayan Vural Bey’in sahip olduğu Mercedes SL AMG, 500 beygir gücünde ve tam 320 km hıza rahatlıkla çıkabiliyor.

0503-vural-ak-intercity-rent-a-car
Kaynak: 2004, Very Important Person

NESRİN AKKOÇ
1988 yılında Milliyet Gazetesi’nin açmış olduğu bir yarışmada sinema güzeli seçilerek sanat hayatına atılan ve sonrasında birçok kaliteli projede yer alan TRT sanatçısı Nesrin Akkoç, aynı zamanda da başarılı bir iş kadını. Tanıtım, pazarlama ve reklam üzerine firmalara hizmet veren geren Neypar şirketinin sahibi Akkoç’un vazgeçemem dediği Suzuki Grand Vitara otomobili ile tanışması ise tamamen tesadüflere dayanıyor. Akkoç otomobilini şu sözlerle anlatıyor: “Vitara arazi aracı olmasına rağmen çok ekonomik. Ayrıca zor yol koşullarında mükemmel bir yol tutuşu sağlıyor. Hız yapmayı sevmeyenler için ideal bir araba.”

0503-nesrin-akkoc-kimdir
Kaynak: 2004, Very Important Person
0503-kom-mayo-reklami
2004, KOM Mayoları

GAYE GÜNAL ZORLU
MNG Turizm Grubu’nun insan kaynakları ve yönetim koordinatörü Gaye Günal Zorlu’nun otomobil sevdası çok erken yaşlara dayanıyor. Küçük yaşlardan beri spor otomobil kullanan Gaye Hanım, bir otomobilin kullanıcısının yaşam tarzıyla örtüşmesi gerektiğini belirtiyor. “Ben sürekli seyahat eden ve hızlı yaşayan bir insanım. Zaman benim için önemli. Bu yüzden hızlı arabaları seviyorum.”

0503-gaye-gunal-zorlu-gencligi
Kaynak: 2004, Very Important Person

IŞIK EYİGÜNGÖR
Uzun yıllardır ticaretle uğraşan aynı zamanda da Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yönetim kurulu üyeliğini sürdüren Işık Eyigüngör, VW Touareg arabasıyla geçtiğimiz Haziran ayında tanışmış ve deyim yerindeyse Tourareg’i görür görmez vurulmuş. “Bir arabanın beni cezbetmesi için konforlu, lüks, güvenilir ve yüksek performanslı olması lazım. Tereddüt etmeden diyebilirim ki tüm saydıklarımı toplayan araç VW Touareg.”

0503-isik-eyigungor-fenerbahce

0503-nokia-cep-telefonu-reklami-nokia-7200
NOKIA — Tekstil dokulu değiştirilebilir Xpress-on™ kapaklar, renkli ekran, entegre kamera, video özellikleri. Nokia 7200

ÜMİT KARTAL
Otomobillerle çok erken yaşta tanışan Kemerburgaz’daki Kartal Madencilik’in sahibi Ümit Kartal bir araçta aradığı en önemli özelliği yüksek ve güvenilir olması şeklinde tanımlıyor. Her şeyden önce yüksek araba kullanmanın kendini güvende hissettirdiğini söyleyen Kartal, “Günün büyük bir bölümünü zorlu arazi şartlarında geçiriyorum. X5 beni tüm zorluklardan kurtarıyor. Şehir trafiğinde ise mükemmel bir yol tutuşu var” diyor.

0503-kartal-madencilik-umit-kartal
Kaynak: 2004, Very Important Person

NURAN NALÇACI
Peugeot 307 benim arabam. Sanki benim için üretilmiş gibi. Dinamik yapım ve spor tarzımla son derece örtüşen bir araç. Gençliği ve enerjiyi anımsatıyor. Bence otomobil sahibiyle bir bütünlük içinde olmalı. Sizi yansıtmalı. Konyalı Saat’in reklam ve halkla ilişkiler müdürü olan Nalçacı, otomatik vitesi tercih ettiğini ve bu sayede şehir içi trafiğinde kolaylık sağladığını belirtiyor.

0503-nurhan-nalcaci-kimdir
Kaynak: 2004, Very Important Person
0503-mercedes-benz-2004-mercedes-slk-reklami
Mercedes-Benz — Geri sayım başladı. Yeni SLK.

RUHVER BARENGİ
Bilgisayar, yazılım ve danışmanlık konularında hizmet veren DSS Teknoloji firmasının sahibi Ruhver Barengi, uyun yıllardır Rover kullanıcısı. Her yıl arabasını yenileyen fakat Rover’dan asla vazgeçmeyen Barengi’nin son seçimi ise 2003 model bir Rover 25. Barengi sözlerine şöyle devam ediyor: “İstanbul trafiği gerçekten çok önemli. Her gün dur kalklarla uğraşırken otomatik vites o problemi ortadan kaldırdı.”

0503-ruhvar-barengi-gencligi
Kaynak: 2004, Very Important Person

SUMRU YAVRUCUK
Bütün araba-kadın ilişkilerinde olduğu gibi ben de bir otomobilin ilk olarak görünüşüne bakarım. Görüntüsünün mutlaka beni cezbetmesi gerekir. Megane, gerek konforu gerekse performansıyla birçok otomobili geride bırakıyor. Ben öyle düşünüyorum.

0503-sumru-yavrucuk-gencligi
Kaynak: 2004, Very Important Person
0503-siemens-cep-telefonu-reklamlari-siemens-sx1-gorseli
SIEMENS — Entegre video kaydedici ile film çekebilir, çektiklerinizi oynatabilir ya da arkadaşlarınıza 20 saniyelik dijital klipler gönderebilirsiniz. Ayrıca oyun oynayabilir, MP3 ya da radyodaki FM kanallarından birini dinleyebilirsiniz.

TAMER SOYER
İnşaat sektöründe uzun yıllar devlete hizmet verdikten sonra kendini emekliye ayıran Tamer Soyer, bir arabada aradığı en büyük özelliğin güvenlik olduğunu vurguluyor. Tamer Bey, otomobilinin aradığı her özelliğie sahip olduğunu belirtiyor ve SAAB’ın Türkiye’de yeterince tanınmaması ve sahiplenilmemesinden oldukça şikayetçi. Tüm bu sitemlerine rağmen yıllardır vazgeçmiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “SAAB bir ayrıcalıktır.”

0503-tamer-soyer-saab-bir-ayricaliktir
Kaynak: 2004, Very Important Person

UFUK SANDIK
Türkiye’nin ilk otomobil gazetesi “Oto Yaşam”ın yayın koordinatörlüğünü yapan ve aynı zamanda CNN Türk’te yayınlanan “6. Vites” programın sunuculuğunu devam ettiren Ufuk Bey, Alfa Romeo için şunları söylüyor: “Arabam benim ayakkabım gibidir. Nasıl ki rahatsız bir ayakkabı ile dolaşmak istemezseniz ben de beni rahatsız eden bir araba ile yolculuk yapmak istemem.”

0503-ufuk-sandik-oto-yasam-dergisi
Kaynak: 2004, Very Important Person
0503-network-giyim-firmasi
NETWORK — Erkek giyim firması.

ERCAN CANMUTLU
Kandilli’de müstakil bir evde oturan Ercan Bey, karlı havalarda jeep dışında herhangi bir araçla evlerine ulaşımın zor olduğunu, Grand Cherooke Jeep’inin ise bu zor anlarda kendisini kurtardığını belirtiyor. Canmutlu sözlerine şöyle devam ediyor: “Araba bende bir tutku. Sık sık arabamı yenilerim. Bugüne kadar makam arabalarından spor arabalara kadar birçok model ve marka otomobil kullandım. Ama Chrysler ile tanıştıktan sonra ondan vazgeçmedim.”

0503-ercan-canmutlu-kimdir-ercan-canmutlu-kac-yasinda
0503-very-important-person-dergisi-2004-yili-arsivi

 Kaynak: 2004, Very Important Person