İki turlu sistemin ilk örneğinin yaşandığı 10 Temmuz seçimlerinin galibi iddia edildiğinin aksine yine Refah Partisi oldu. Grup Başkanvekili Kazan, rakiplerinin bulanık suda balık avlamaya çalıştıklarını ileri sürüyor. Sosyal demokratların hezimete uğradığı seçimlerde Mesut Yılmaz’ı Tantan kurtardı.

0374-refah-partisi-haberleri-1994-necmettin-erbakan-fotografi
REFAH. İŞTE YENİDEN! — Baran Dural (1994, Nokta Dergisi)

“Fatih’te Mehmet Ali Şahin ile devam inşaallah”. Geçtiğimiz Pazar günü İstanbul’un üç ilçesinde yenilenen yerel seçimler bir anlamda 27 Mart’ın rövanşıydı. DYP-SHP koalisyon hükûmetinin ve sosyal demokratların nal topladığı 27 Mart seçimlerinin hemen sonrasında koparılmaya başlanan fırtınanın okları, Refah Partisi üzerine odaklaşıyor, özel kanallarda gündeme getirilen tartışmaların ucu eninde sonunda Refah’a ulaşıyordu. Tam 70 yıldır Kemalist sistemin kanatları altında “huzur” içinde yaşayan laik kesim, 27 Mart ile birlikte belki de ilk kez sivil toplum bazında örgütlenerek, haklarını savunmanın gerekliliğine inanıyor ve ülke çapında kurulan “Kemalist-laik” örgütler, merkez sağ ve merkez sol partileri Refah’a karşı ittifaka çağırıyorlardı.

0374-garanti-bankasi-1994-yili-reklamlari-baska-bir-arzunuz-havasi-temiz-banka
Kemalist-laik sivil toplum örgütlerinin ittifak çağrısı karşılıksız kalmayacaktı kuşkusuz. RP’yi Güneydoğu ve laikliğe ilişkin politikaları yüzünden sistematik bir biçimde eleştiren MHP, 10 Temmuz seçimlerine katılmayacağını açıklayarak RP’nin yükselişinden rahatsız olan kesimin tansiyonunun bir nebze de olsa düşmesini sağlayacaktı. MHP’nin, RP’ye karşı başlattığı “laik ittifak” SHP lideri Murat Karayalçın’ın partisinin Beykoz’da DSP adayı lehine seçimden çekileceğini bildirmesiyle daha da somuta indirgenecek ve gözler seçimin favorisi olarak gösterilen üç partiye çevrilecekti. İktidar olmanın tüm avantajlarını sonuna kadar değerlendiren DYP, 10 Temmuz seçimlerine bütün gücüyle asılırken, 27 Mart yerel seçimlerinden sonra liderliği tartışmaya açılan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da imajını güçlendirmek amacıyla varını yoğunu ortaya koyacaktı.

0374-kamer-genc-karikaturu-1994-musa-kart-karikaturleri
KAMER GENÇ — TBMM üyeleri yemesin, içmesin, eğlenmesin, kooperatif kurmasın. Bir daha milletvekili olmak için nereden adam bulacaksınız?

REFAH BİRİNCİ PARTİ
Ancak korkunun ecele faydası yoktu. Kamuoyu yoklamaları, RP oylarında düşüş olacağına hükmeden köşe yazarları, liderlerin televizyon konuşmaları sonucu değiştirmeyecek ve 27 Mart’ta Fatih, Yalova ve Beykoz’da 110 bin 577 oy alan Refah Partisi, 10 Temmuz seçimlerinde oylarını 124 bin 391’e yükselterek aleyhinde yürütülen onca kampanyaya rağmen yine birinci parti olduğunu ispatlayacaktı. Gerçi basınımızın “müstenas” gazeteleri, “Refah Partisi’nde hüsran”, “Tantan RP’yi yıktı” gibi nevi şahsına münhasır seçim yorumları türetiyorlardı fakat seçmenin diğer siyasi partilere vermek istediği mesaj da hayli netti:
— Siz bu bölünmüşlük ve zihniyetle gittiğiniz müddetçe Mehmet Ali Şahin ile değil ama Refah ile devam inşaallah.

0374-oyak-sigorta-1994-yili-reklamlari
OYAK SİGORTA — Hangisini seçtiğiniz ekonomik kriz ortamında daha da önemlidir.

HALK EN İYİSİNİ SEÇTİ
Anavatan Genel Partisi Başkan Yardımcısı Oltan Sungurlu’nun 10 Temmuz seçim değerlendirmesi hayli ilginç. Sungurlu’nun demeci şöyle:
— Siyasi partiler 10 Temmuz seçimlerinin üzerine hak edilenden fazla gittiler. Herkes 10 Temmuz’u 27 Mart’ın rövanşı olarak gördü. DYP, ANAP ve RP gerçekten çok çalıştı. Vatandaş iki turlu seçim olarak yaklaştığı seçimlerde kazanma ihtimali olan iki adaydan en iyisini seçti. Fatih ve Beykoz’da ANAP-RP, Yalova’da ise DYP-ANAP arasında çekişme vardı ve vatandaş üç ilçede de iyi olan adayı seçti. İktidar 10 Temmuz’da büyük puan kaybederken sol da bir mesaj verememenin faturasını ödeyerek silinme noktasına geldi. Solun bütün mesajları bugün RP tarafından savunuluyor. Serbest pazar ekonomisine inanan sol artık bizden yana tavır koymaya başladı. Böyle olunca da muhalefet RP’nin üzerine kaldı. Beykoz seçimleri bunun en güzel örneğiydi.

0374-nokta-dergisi-kurt-islamcilarin-kampina-girdi-1994-tansu-ciller-haberleri

 Kaynak: 1994, Nokta Dergisi