1970 SES Sinema Artisti Yarışması’nda erkekler arasında birinciliği kazanan Tarık Akan «Üregül» uzun boylu, yeşil gözlü, muntazam vücutlu yakışıklı bir genç adam. Halen Işık Mühendislik Okulu’nun ikinci sınıfında öğrenimine devam ediyor.

Bir masanın etrafında toplanmış 7 kişiydik ve resim elemesi yapıyorduk. «Sinema Artisti Yarışmaları» nın en renksiz, en sıkıcı işidir bu.. Düşünün, önümüzde binlerce resim.. Yandan çekilmiş resimler, önden çekilmiş resimler, boy resimleri, büst resimleri, poz poz, çeşit çeşit resimler. Bir ara içimizden biri, eline aldığı bir resme bakınca gayri ihtiyarî, «O, o, o!.» dedi. Hayret de ifade eder bu nida, beğeni de. Sesinin tonuna bakarsanız jüri üyesinin beğeni ifadesi taşıyordu. Aynı resim elden ele dolaştı, sonra resim kalabalığının arasında kayboldu.

Günler geçti ve Tarık’la ilk defa SES Mecmuası idarehanesinde karşılaştık. Fotojenik miydi, değil miydi? Eğer insanın resimde tam kendi gibi çıkması fotojeni ise öyleydi. Sonra tecrübe filmini seyrettik. Oylama usulünü karara bağladık. SES Yazı İşleri Müdürü Erdoğan Sevgin 6 jüri üyesine «Birincilik için aday kimi gösteriyorsunuz?» diye sordu. İçimizden biri «Tarık Üregül,» dedi ve inanır mısınız o anda tam 7 kol birden havaya kalktı. «Bütün yollar Roma’ya çıkar» derler. Bu yıl bütün birincilik oyları da Tarık’a gitmişti. Seçim «İttifakla» olduğu, daha doğrusu ortalıkta verilmemiş oy kalmadığı için birincilik için başka aday gösterilmedi.

TARIK AKAN KİMDİR?

Tuhaf tesadüf, Tarık Akan İstanbul’ un sanatçı kaynağı iki semtinden birinde, Bakırköy’de oturuyor. 23 ekim 1948’ de doğduğuna göre 22 yaşında. Bakırköy Lisesi’nde okumuş, İstiklâl Lisesi’ni bitirmiş. Halen Işık Mühendislik okulu ikinci sınıf öğrencisi. Bir ablası, bir ağabeyi var. Babası emekli albay Yaşar Üregül, annesi ev hanımı Yaşar Üregül. Evet, hoş bir tesadüf daha. Tarık Üregül’ün babasının ve annesinin adı aynı.

Peki Üregül neden «Akan» oldu diyeceksiniz. Efendim, bu meselenin aslı şu. Yerli filim seyircisi uyumlu, söylenişi kolay isimleri daha çabuk akılda tutuyor, o isimler daha çabuk şöhret oluyor. Meselâ Fahrettin Cüreklibatır adı hem uzun, hem söylenişi ve akılda tutuluşu zor olduğu için değiştirilip Cüneyt Arkın oldu. Murat, Rujdan Tercan adını terkedip Murat Soydan olarak şöhret yaptı. Bumin Gaffar Çıtanak, adını Fikret Hakan yapıp afişlerin baş köşesine yerleşti. Şimdi bu adını değiştiren şöhretlere «1970 SES Sinema Artisti Yarışması» nda erkekler arasında birinci olan Tarık Üregül de katılıyor. Onu da Tarık Akan olarak tanıyacağız bundan böyle.

ÖZELLİKLERİ
Tarık Akan yemeklerden böreği, renklerden kırmızı-maviyi, artistlerden Yılmaz Güney, Fikret Hakan, Ekrem Bora’yı seviyor. Son 6 ay içinde seyrettiği filmler arasında en çok «Umut» adlı filmi beğenmiş. Bafra sigarası içiyor. O yaşta bir genç için enteresan bir tarafı var. Herhangi bir kulübün taraftan değil. Sporla arasının iyi olduğu vücut yapısından belli ama, futboldan fazla hoşlanmıyor anlaşılan.

Yarışmaya girmek aklında fikrinde yokmuş. Arkadaşları, daha doğrusu Zeki adlı en samimî arkadaşı ısrar etmiş ve sonunda Tarık’ı kandırmış. Ama hayli gecikmişler bu arada. İş o hale gelmiş ki resimleri «Postada yetişmez» diye Zeki elden getirip mecmuamızın girişinde hazırlanan kutuya atmış.

Jestleri, mimikleri, hareketleri ve davranışlarıyla Tank Akan ilersi için gerçekten büyük istikbal vaadeden, ölçülü, kibar, nazik bir genç adam. Yaşının çok üstünde bir olgunluğu var, kendine güveniyor ama, iddialı görünmekten, mütevazı tavrını değiştirmekten korkuyor. Evlilik, aşk gibi konularda konuşmuyor, «sinema» dediğiniz zaman da şunları söylüyor:
— «Önümde örnekler var. Neyi yaparsam, nasıl hareket edersem sinemada kalabileceğim hakkında bir fikrim var.»

Konuşurken dikkatle Tarık Akan’a bakıyoruz. Uzun boylu (1.90), klasik anlamda yakışıklı bir genç adam. Münasebetlerinde çok ölçülü. Jestlerine, mimiklerine hâkim. Bütün bunlar kamera için büyük avantajlar getirir.

Tip olarak — İrfan Ünal’ın deyimiyle — «10 üstünden 10 numara», Murat Köseoğlu’ na göre «Başaracak bir tip», Hürrem Erman’a göre «İdeal adam», Kaçuni Haki’ye göre de «Kadınların yüreğini hoplatan tiplerden». Kendisi hakkmdaki kanaatlar bunca olumlu. Türk sinemasının 4 büyük şirketinin sahibi «1970 SES Sinema Artisti Yarışması Birincisi» etiketi ile sinemaya ilk adımım atmak üzere olan Tarık’a umutla, güvenle bakıyor.


Kaynak: 1971, SES Dergisi