Cen Ajans’ın sahibi Nail Keçili anlatıyor:
— Fıldır fıldır yanan mavi gözlerini, mükemmel yüz hatlarını görünce, Blendax reklamı için aradığım oyuncuyu bulduğumu farkettim. Reklam filminin hemen arkasından Nazlı Ilıcak aradı. Bulvar Gazetesi’nin güzellik yarışmasına katılacak, Türkiye Güzeli olabilecek seviyede birilerini bulmam için yardım istedi. Yarışmaya katılanların fotoğraflarını gördükten sonra kararımı verdim. “Hülya mutlaka kazanırdı.”

hulya-avsar-cevirdigi-ilk-film-haram-fikret-hakan-salih-guney-osman-fazil-seden-filmleri
Hülya Avşar’ın çevirdiği ilk film “Haram”. Osman Fazıl Seden yönetmenliğinde, Salih Güney ve Fikret Hakan başrolleriyle. (1982, Mine Film)

Talihin dönüş hızına yetişmek
Evet yüzü çok güzeldir ama itiraf etmeli ki, yarışmaya katılan diğer mankenlere nazaran kilolu ve kısa boyludur. Yarışmayı düzenleyen Bulvar Gazetesi magazin müdürü Aykut Işıklar, bu tombulluk sorunu sebebiyle Avşar’ın ilk elemeye mayo yerine elbiseyle katıldığını bugün bile hatırlar. Üstelik böyle düşünen yalnızca o değil. Yarışmacıların fotoğraflarını çeken Erol Atar da aynı fikirdeydi. Nazlı Ilıcak’ın anlattıklarına göre, Atar, Hülya Avşar’a “bu vücutla asla kazanamayacağını” söyler.

hulya-avsar-gencligi-kaya-cilingiroglu-ile-evliligi-zehra-bebek-fotografi-helin-avsar-leyla-avsar-2000-yilinda-turkiye-aktuel-dergisi-arsivleri (9)
Ailesi tarafından Kürtçe “malakan curri” diye çağrılırdı. Bu söz “sarışın” anlamına gelmektedir.
Helin Avşar ve pek bilinmeyen kardeşi Leyla Avşar ile birlikte. (Kaynak: 2000, Aktüel Dergisi)

Jüri üyeleri arasında Franco Nero, Ira Fürstenberg gibi ünlü isimlerin bulunduğu 1983 Türkiye Güzellik Yarışması’nın birincisi Hülya Avşar olur. Fitili ateşleyense, aldığı birincilik değil, ertesi gün Aykut Işıklar‘ın kulaklarına fısıldanan gerçektir:
— Biri beni aradı ve Talimhane’de pazarcılık yaptığını söyledi. Hülya Avşar’ın sevgilisiymiş. Ardından evli olduğunu ekledi. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü sanki. Evlenmiş bir kadın nasıl Miss Universe olabilirdi!

hulya-avsar-engin-caglar-film-afisi-dagli-guvercin-kaya-ererez-filmleri
Kaya Ererez, Avşar kızı için bir tür Tarantino olmuştur. (1986, Rüzgar Filmcilik)

Kurallara uymadığı için tacı geri alınır ama yollar önüne açılmıştır artık. Bütün magazin basını bu genç ve güzel kadını, hemen takılan ismiyle “Taçsız Kraliçe”yi konuşmaktadır. Darbe ortamından henüz kurtulamayan Türkiye’nin zihnini meşgul edecek yepyeni bir figür bulunmuştur.

hulya-avsar-gencligi-kaya-cilingiroglu-ile-evliligi-zehra-bebek-fotografi-helin-avsar-leyla-avsar-2000-yilinda-turkiye-aktuel-dergisi-arsivleri (13)
Anne tarafından Balıkesirli olan Avşar’ın baba tarafı Hasköy, Ardahanlıdır. Hülya Avşar, Avşar-Pirebat Kürt aşiretine mensuptur. (Kaynak: 2000, Aktüel)

Skandalın ardından ilk film anlaşması imzalanır. Bir yandan da fotoroman hazırlıklarına girişilir. İlk reklam filminin yönetmeni İrfan Tözüm, ondaki ışığı ilk önce kendisinin keşfettiğini halen anlatmaktadır bugün bile. Ilıcak ve Keçili ise bu keşfin patentinin kendilerine ait olduğunu düşünmektedir.

tolga-savaci-hulya-avsar-sekreter-film-afisi
Hülya liseyi bitirmiş genç ve güzel bir kızdır. Bir şirkette sekreterlik işi bulur. Ancak patronu (Tolga Savacı) Hülya’ya rahat vermez. Bu filmden sonra Türkiye’de sekreterlik mesleğine gölge düşer. (1985, Fanatik Film)

İlk filmi, Salih Güney ve Fikret Hakan’ın rol aldıkları “Haram”dır. Henüz ağla dediğinde ağlamasını bilmeyen deneyimsiz oyuncu, ünlü bir oyuncudan ağlama dersleri alır. Fikret Hakan o zamanları şöyle anlatır:
— Ağlaması gereken bir sahne vardı ama durmadan gülüyordu. Denedik denedik olmadı. “Motor!” denir denmez bir tokat patlattım suratına, sahne şahane oldu.

hulya-avsar-aytac-arman-fatmagul-un-sucu-ne-film-afisi
Beren Saat yokken Hülya Avşar vardı. (1986, Murat Filmcilik)

Şöhretin bedeli
Onu gece âlemine sokan, yılların çapkını Süha Özgermi olur. Katıldığı ilk sosyetik davette de onun kolunda görülür. Gerçi daha önce Nazlı Ilıcak’ın evindeki partilerde görülmüştür ama, bu partilerde Tansu Çiller, Süleyman Demirel gibi “ağır” simaların yer aldığı toplantılardır. Genç ve güzel kadın tüm bunlar ile yetinecek değildir. Bir süre sonra, sahneye çıkmak için Coşkun Sabah’tan şan dersleri almaya başlar. Hepi topu 12 şarkı ezberlemiştir sahneye çıkarken.

hulya-avsar-fazilet-film-afisi
Yaman Okay, Merih Akalın, Engin İnal ve İhsan Yüce gibi başarılı oyuncuların rol aldığı Fazilet filminin müziklerini Cahit Berkay hazırlamıştı. (1990, Ferkan Film)

Aşk hayatı da renklenmiş, zengin iş adamlarıyla birlikte görülmeye başlamıştır magazin basını sayfalarında. Kimler yoktur ki? Müteahhit Mehmet Okur, kendini Arap şeyhi olarak tanıtan Bedii Cihaner, iş adamı Osman Hattat, Mehmet Aşıcıoğlu ve Mehmet Saruhan gönül galerisinin ilk simalarıdır. Rivayetlere göre, musiki hocası Coşkun Sabah’la da büyük bir aşk yaşamış ama sükut-u hayale uğrayan o değil, Sabah olmuştur.

hulya-avsar-filmi-kaya-ererez-ziyaret-film-afisi
Acıların Çocuğu motiflerine benzer bir yapıt. Balıkesir/Savaştepe’de çekilen filmin motifleri fahişelik ve intikam üzerine kurulu. (1987, Kaya Ererez)

Bu arada İbrahim Tatlıses ile aşkı patlak verir. İkisi de tırnaklarını kazıyarak gelmiştir bulundukları yere. Bu beraberlikten Türk halkının yüreğini kanatan filmler ve şarkılar kalır belleklerde: “Mavi Mavi”, “Hülya”, “Ayşem.” Filmografisine “Benim Sinemalarım”, “Fazilet”, “Melodram”, “Fotoğraflar” gibi önemli filmler de eklemiştir. 1992’de Sinan Çetin yönetmenliğinde çevirdiği “Berlin in Berlin” ise Moskova Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü getirir.

hulya-avsar-berlin-in-berlin-film-afisi-1992-sinan-cetin-cem-ozer-moskova-film-festivali
Çiçek Abbas, Bay E ve Berlin in Berlin. Eski Hayatlar güzeldi, filmler kaliteliydi. Fahir Atakoğlu’nun film müzikleriyle bir Sinan Çetin şaheseri. (1994, Plato Film)

Sevişirken hayal edilen kadın
Yönetmenlerin hepsi oyunculuk yeteneği konusunda hemfikir: “Çok başarılı”. Örneğin Sinan Çetin onu “rolü kavrama yeteneği ile muhteşem buluyor. Avşar yetenekli olduğu kadar zekidir de. Daha âleme girer girmez IQ’suyla işin raconunun en başarılı olmaktan çok, medyada en çok kimin göründüğünden geçtiğini kapmıştır. 1995 yılında Doç. Dr. Kayıhan Özoğuz’un gerçekleştirdiği seks araştırması ise bir başka boyuta ışık tutar. Türk erkeklerinin çoğunluğu sevişirken onu hayal etmektedir. Hülya Avşar bu sonucu yorumlarken, tüm doğallığıyla “Bu çok hoş bir şey” diyecektir.

hulya-avsar-gencligi-kaya-cilingiroglu-ile-evliligi-zehra-bebek-fotografi-helin-avsar-leyla-avsar-2000-yilinda-turkiye-aktuel-dergisi-arsivleri (2)
İlk evliliğini 1979’da Mehmet Tecirli ile yaptı ve iki yıl evli kaldı. Kaya Çilingiroğlu ile olan evliliğinden Zehra (1998) isminde bir kız çocuğu sahibidir. Çift, 2005 yılında boşandı. Kendisi sıkı bir Beşiktaş taraftarıdır. Kaya Çilingiroğlu’ndan boşandıktan sonra bir süre iş adamı Sadettin Saran ile beraber olmuştur. (2000, Aktüel Dergisi)

Eşinin kendisini aldattığını milyonlarla paylaşmaktan çekinmeyen Hülya Avşar, hamileliği sırasında eşinin onunla yatmadığını, aldatmasından değil hastalık kapmasından korktuğunu söylerken, bir yandan da pervasızca Ricky Martin’in poposunu ellemekten kaçınmaz. Tüm bunları yaparken bir genç kız edasıyla eviyle ilgilenmekten ya da sevgilisinin çoraplarını yıkamaktan da gocunmaz.

nuri-alco-tele-kizlar-film-afisi-hulya-avsar-tarik-akan-osman-fazil-seden-filmleri
Şahin (Tarık Akan) kadın tacirlerinin peşinde yürekli, atak bir polis komiseridir. Yıllar boyunca peşinde olduğu beyaz kadın ticareti yapan çetelerin korkulu rüyasıdır adeta. Toplum vicdanını yaralayan yasadışı suç şebekelerinin en azılı haydutlarından biri olan Yusuf (Nuri Alço) saf genç kızları yakışıklılığı ile tuzağa düşürüp satmaktadır. Şahin araştırması sırasında bir telekızla (Hülya Avşar) yakınlaşmayı da ihmal etmez. (1985, Erler Film)

Eski aşkları onun için hataydı
Duygularıma uyan bir şey vardı ki ilişkiye girdim. Osman Hattat beni mutlu etmişti. Kadın ruhunu çok iyi anlayan bir insandı. Bu röportajı verirken Kaya Çilingiroğlu ile evliydi. Hayır, o kadar da değil bir istisna var. Gol kralı Tanju Çolak. O sıralar anlatılanlara göre Tanju’nun hayatında iki hedef vardır. Biri gol krallığı, diğeri de Hülya. Her yerde genç kadının karşısına çıkar. Sürekli refüze edilmesine rağmen pes etmez. “Altı ay ilişkiye girmek için direndim” der Avşar o günleri değerlendirirken. Sonunda Tanju amacına ulaşır ve aralarındaki ilişki düşe kalka üç sene kadar sürer. Sonunda Tanju’nun eşi olaya el koyar ve Tanju Çolak bir basın toplantısı ile Hülya’dan ayrıldığını açıklar. Rivayete göre ayrılma kararını veren Hülya Avşar’dır.

hulya-avsar-gencligi-kaya-cilingiroglu-ile-evliligi-zehra-bebek-fotografi-helin-avsar-leyla-avsar-2000-yilinda-turkiye-aktuel-dergisi-arsivleri (14)
Hülya Avşar, gol kralı Tanju Çolak ile üç yıl boyunca birlikte olmuştur. İlişkileri bittikten sonra Aysu Çolak’ı telefonla arayarak “Yaptığım hayvanlıktı, özür dilerim” demiştir.

Bu fırtınalı ve sancılı ilişkiden sonra yine ünlüler dünyasından biri çıkar karşısına. Sanat dünyasının kadınlarına düşkün olan Kaya Çilingiroğlu ile altı senelik bir beraberlikten sonra evlenmeye karar verirler. Paris Büyükelçiliği’nde kıyılan “çok gizli” nikah töreni de televizyondan yayınlanacaktır.

hulya-avsar-gencligi-kaya-cilingiroglu-ile-evliligi-zehra-bebek-fotografi-helin-avsar-leyla-avsar-2000-yilinda-turkiye-aktuel-dergisi-arsivleri (8)
24-25 Ağustos 2009 tarihlerinde Milliyet’te yayımlanan röportajında Kürt açılımını hakkında görüşlerini bildirmesiyle hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik ettiği” gerekçesiyle soruşturma açıldı. Soruşturmayı yürüten savcı, Avşar hakkında takipsizlik kararı verdi. (2000, Aktüel Dergisi)

Bu evlilik töreni Hülya Avşar’ın tam 16 sene gündemi işgal etmesine sebep olur. ODTÜ Sosyoloji Bölüm Başkanı Nilgün Çelebi‘ye göre, postmodern dünyada kendini unutturmamak en büyük marifettir. “Popüler kültür yalnızca tüketir. 16 senedir aynı şekilde gündemde kalmak büyük başarı. Hülya Avşar zeki bir kadın. Kendini üretip yeniliyor, yeni kaynaklar yaratıyor.”
 (2000, Aktüel Dergisi)hulya-avsar-gencligi-kaya-cilingiroglu-ile-evliligi-zehra-bebek-fotografi-helin-avsar-leyla-avsar-2000-yilinda-turkiye-aktuel-dergisi-arsivleri (16)

Büyük konuşmayayım ama bir daha asla evlenmem! Hele Hülya ile bir daha asla! Hülya’yla aramızda başka bir şey var. En nihayetinde bir de kızımız var. Birlikte büyüdük, o yaşları birlikte atlattık. Ama şimdi 3 gün yan yana duramayız!