Nikâh gününden yalnız Artist mecmuasının haberi vardı. Beyaz perdemizin yakışıklı jönü Ayhan Işık ve karısının mesut nikâh gününden tespit edilen fotoğraflar. Bu anı yalnız Artist foto muhabiri tespit edebilirdi. Değerli aktör yakın bir zamanda eşi ile birilkte röportaj yaptıracağını mecmuamıza vadetti ve sözlerine şunu ekledi: “Size çok teşekkür ederim. Dostluğu ve arkadaşlığı çiğnemediniz.”

0661-ayhan-isik-nikah-fotograflari-altmisli-yillarda-gelin-damat-fotograflari (1)
Kaynak: 1961, Artist Dergisi

Ayhan Işık ile arkadaşlığımız çok eskidendir. Görünüşü itibariyle pek mağrur bir insan intibasını bırakırsa da, hattızatında çok alçak gönüllü, iyilik sever, dostluklara ehemmiyet veren insandır. Onun için arkadaşlık her şeyin, her menfaatin üzerindedir. Haklı olarak da arkadaşlıklarından aynı derecede anlayış, aynı derecede hareket bekler. Bir yakınıyla tartıştığı anlarda bile hatalarını, kusurlarını yüzlerine vuramayacak kadar efendi bir kimsedir Ayhan Işık. Kendisi hakkında hoşuna gitmeyen bir harekette mi bulunulmuştur? Bu hadiseye üzülmesine rağmen kat’iyen hislerini açıklamamak gibi bir olgunluk gösterir.

0661-ayhan-isik-gencligi-artist-1961-dergi-kapagi
Kaynak: 1961, Artist Dergisi

Mesela, kanaatlerine saygı göstermeyenler bir gün karşısına çıkıp, sun’i bir dostluk göstermeye ve ona karşı işledikleri hareketleri birtakım hadiselerle tevile kalktıkları hiçbir esasa istinat etmeyen sebeplerle hareketlerinin manasını değiştirmeye yeltendikleri zaman, bunları katiyen yüzlemez. Bu gibi hadiseler şu son günlerde başından geçmiştir. Hatta o derece ki, Ayhan Işık bir mahzur görmediği takdirde söylemediği sözlerinin söylenilmiş gibi belirtilmesine pek aldırış etmez. Ama bu tarz hareket etmek gerekir mi, gerekmez mi artık orasını siz takdir edin. Yalnız hadiseleri böyle müteala etmiş olmasından dolayı yukarıdaki hükmü yemekle kalmıyor, “Cesareti yok!” ya da, “Menfaatini bu yolda görüyor olmalı ki bu şekilde bir hareket tarzını seçmiş” diyorlar.

0661-ayhan-isik-nikah-fotograflari-altmisli-yillarda-gelin-damat-fotograflari (3)
Kaynak: 1961, Artist Dergisi

Bakalım Ayhan Işık, bu insafsızca iftiraya müstahak mıdır? O herkesi kendisi gibi görmüş olmasından dolayı, hadiseleri daima iyi şekilde yorumlamış olamaz mı? Zira, tasvip etmediği, kanaatlerine saygı gösterilmesini beklediği halde, aksinin tecelli etmesi karşısında bunu yapanları nasıl alkışlayabilir, nasıl olur da siz çok iyi, çok yerinde hareket ettiniz diyebilir? Normal insan mantığı bunu başka türlü kabul edebilir mi? Tabii ki Ayhan Işık’ı yakından tanımayanlar onun hakkında o zaman:
— İşte gördünüz mü? Dün ne şekilde konuşuyordu? Bu gün ne şekilde düşünüyor? demekten kendilerini alamazlar.

0661-ayhan-isik-gencligi-artist-dergisi-1961-arsivleri
Kaynak: 1961, Artist Dergisi

Ama bütün bu görüş ve kanaatlerinizde daima yenilgiye uğramaya mahkûmsunuz. Ayhan Işık eğer bir tek konuşmada, bir tek görünüşte anlaşılabilseydi, yaygın bir dost çemberi içinde bunalır kalırdı. O hayatta daima sağlam bir arkadaşlığın ileri bir dostluğun müdafaasını yapmış, hayatta kendisine az fakat karakterli arkadaşlar seçmiştir. Yedek subaylığını yaparken Ankara’da arkadaş hatırı için bütün istikbalini bir anda ateşe itecek kadar cüretkârdı, asildi, temizdi. Bugün sinema âleminin en büyük ücretini alan yıldız olduğu halde, dün ortaokula giderken ayakkabısının altındaki delikten iftiharla bahseder, çocukken oyuncaksız büyüdüğünü çekinmeden itiraf edebilir. Onu evlenmeden evvel ve evlendikten sonra sık sık olur olmaz yerlerde göremiyorsanız, bu Ayhan’ın mağrur oluşundan değil, sadece mesleiğinin icaplarını yerine getirmesinden ve tatbik etmesindedir. Onun çok daha fazla değer verdiği arkadaşlığı çiğneyenler hakkındaki acı sözleri daima dostları arasında geçer.

0661-ayhan-isik-nikah-fotograflari-altmisli-yillarda-gelin-damat-fotograflari (2)
Kaynak: 1961, Artist Dergisi

ARTİST’İN BEYOĞLU BÜROSUNDA YAPILAN RÖPORTAJ
Geçenlerde, Türk sinemasının en büyük artistleri Artist mecmuasının Beyoğlu şubesinde toplanmışlardı. Zaten burada isim babalığını yaptığımız ve bütün basının da benimsediği «Metin Erksan çetesi»nin karargâhıydı. Eksik kadrosuyla bu çeteden birkaç kişi, Ekrem Bora, Kadir Savun, Efgan Efekan, Ahmet Mekin, Fikret Hakan, Ahmet Tekçe, Nuri Ergün, Hüseyin Baradan, velhasıl «Bizim grup» vardı. Çeneye dahil olmayan yukarıdaki artistler arasında çok sıkı fıkı dostluk mevcuttu. Bu iki grup bir tek isimle adlandırılıyordu: “Bizim Grup”

0661-dogubank-reklami-altmislarda-bankacilik-ikramiye-apartmanlari
DOĞUBANK — Türk Anonim Şirketi, 31 Aralık 1960 bilanço tablosu.

«Bizim Grup» bir araya geldiğinde seyreyleyin oradaki cümbüşü. Nelerden konuşulmaz, ne espriler yapılmaz ki! Muzipliğin bini bir para orada! Nadiren yanılıp ciddi konulara dalarlar. İnanın ki böyledir onlar. Film piyasasında ne olmuş, bizim grubun bir kolu «Çete»den bazı elemanlar bunları tahkik etmekle vazifelendirilir. Bunların diline düşmek, eline düşmekten evladır hani. O gün de günün konusu Ayhan Işık’tı. Birkaçı istisna edilirse hemen hepsi birbirini sever. Bu toplantıda Ayhan’ın evliliğinden bahsedildi, piyasadaki tutumundan bahsedildi.

0661-zeki-muren-gencligi-artist-1961-dergi-kapagi

Kaynak: 1961, Artist Dergisi