Tarık Akan gibi bir anda şöhretin zirvesine çıkan sinema artisti Türk sinemasında pek çıkmadı. 1971 yılında isimsiz bir gençti Tarık. Bugün ise Türk filmlerinin ünlü kadın oyuncuları ile peşpeşe film çeviren, her filmi «olay» olan, arkasında yüz binlerce kişilik bir hayran ordusu bulunan bir yıldızdır. SES Dergisi, 15 Şubat akşamı, Türk sinemasının bu yeni jönünü, genç kızların kalplerinin yeni prensini hayranları ile konuşturmak için SES idarehanesine çağırdı. Ve o gün bir rekor kırıldı. Yeşilçam nucizesi Tarık Akan, «Ses Sevdiğiniz Yıldız Telefonda» programının en çok aranan yıldızı ûnvanını kazandı.

0294-fatma-belgen-1972-ses-dergisi-vezuv-firin-reklami
— YAŞŞA ANNECİĞİM // Evet, Vezüv 505’in döner şişinde kızarttığı nar gibi piliçler, pişirdiği tüm yemekler öylesine başka türlü nefis, öylesine başka türlü lezzetli ki.

15 ŞUBAT 1972. Saat 13.00
Tarık Akan, hayranları ile telefonda konuşmak için SES idarehanesine geldi, hazırlanan masaya oturdu. Önünde bir telefon, notka alması için kâğıt ve kalem. Heyecanlı, hem de çok. Yüzü sapsarı. «Bir yıl önce böyle bir şey yapacağımı söyleselerdi, güler geçerdim» diyor. «Kader işte!»

Biz Tarık’a telefon konuşmalarının nasıl yapıldığını anlatırken bir kat aşağıda da, SES mecmuasının santral memuresi Tarık Akan hayranlarına cevap yetiştiriyordu. Sabahtan beri belki bininci defa verdiği cevaptı bu: «Efendim, Tarık Bey sizlerle saat 15.30’da konuşacak. Lütfen o saatte telefon edin.» Bugüne kadar birçok yıldızı SES telefonları aracılığı ile konuşturmuştuk. Ama ne yalan söyleyelim, böylesini görmedik. 5 hatlı SES santralı sabahtan beri Tarık Akan hayranları ile doldu. Kimi Ankara’dan, kimi İzmir’den, Bursa’dan, kimi İstanbul’un çeşitli semtlerinden telefon ediyordu. Baktık olmayacak, program ilân edildiğinden yarım saat önce başlattık. Aldı telefonu eline Tarık ve başladı hayranları ile konuşmaya. Konuştukça açıldı, açıldıkça konuştu. Ve SES’in telefonları iki buçuk saat boyunca boş kalmadı. Bir Tarık Akan hayranından diğerine geçildi. Ama arada hiç boşluk bırakmadan. Neler mi sordular Tarık Akan’a? Buyurun, hep birlikte okuyalım.

0294-murat-124-reklami-1972-bayan-murat-tofas-reklamlari
Ehliyetini üç hafta önce aldı Bayan Murat. Ama kolayca sıyrılıyor traifkte. “Tatlı fren” yapmayı beceriyor. Murat’ını dar yerlere rahatça park edip, kolayca çıkıyor parktan. Bayan Murat’ı kutlamak gerek. Çağa uymayı bildiği için. Sonra da eşini kutlamalı: İşbilir, tutumlu ve güvenliğe önem veren bir erkek olarak Murat 124’ü seçtiği için.

TÜRKAN HİÇYILMAZ (24, İzmit)
+ Boş vakitlerinizi nasıl değerlendirirsiniz Tarık Bey?
— Spor yapar, kitap okurum.
ARZU KADİRCAN (14, İzmit)
+ İzmit’e geldiniz mi hiç? Burcunuz nedir?
— İzmitte iki yıl yaşadım. Terazi burcundanım.
DİLEK BİLİROĞLU (15, öğrenci)
+ Seyircilerinizin yerinde olsaydınız kendiniz hakkında ne düşünürdünüz?
— Perdede kendimi seyretmek hoşuma gidiyor. Ne demişler? “İnsan kendini beğenirse çatlar.”
NERGİS KARAYEL (17, ev hanımı)
+ Sinemayı seviyor musunuz? Sahneye çıkmayı düşünür müsünüz?
— Sinemayı çok seviyorum. Sahne ise benim için çok erken. Öyle ya, daha sinemaya bile alışamadım.

0294-tarik-akan-ses-dergisi-1972-hayranlariyla-telefonda (1)
YORGUN, AMA MUTLU — İki buçuk saat boyunca telefonu kulağında tutmak ve sorulan ehret suallerine peş peşe cevap yetiştirmek. O gün çok yoruldu Tarık. Yorgundu ama mutluydu. Hayranları ile ilk defa konuşuyor ve onlardan devamlı tatlı sözler işitiyordu. (1972, SES Dergisi)

FEYZA BERKER (21, memur)
+ Öğrenim hayatınızı bıraktınız mı?
— Bırakmadım, değiştirdim. Mühendislik okuyordum, gazetecilik okuluna geçtim.
PINAR BİRKAN (17, öğrenci)
+ Çocukluğunuzda ne olmak isterdiniz?
— Doktor olmak. Kısmet değilmiş, artist olduk.
AYFER MELEK (15, öğrenci)
+ Tarık Ağabey, çok heyecanlıyım. Konuşamıyorum. Bana tipinizi tarif eder misiniz?
— Kumralım, yeşil gözlü, siyah saçlıyım. 23 yaşındayım. Boyum 1.90.
BERRİN YAMAN (11, öğrenci)
+ Türk sinemasından kimleri beğeniyor musunuz acaba?
— Böyle bir soruya cevap vermek için henüz çok yeniyim. Yalnız şu kadarını söyleyeyim, “iyi” ve “güzel”i her zaman takdir ederim.

0294-omo-1972-reklamlari-daha-da-beyaz-yikar
OMO: «Daha da beyaz yıkar» 1972 yılından bir anne figürü: “Benim için mühim olan beyazlıktır.”

SERAP YAKLAV (18, öğrenci)
+ Göbek adınızı sorabilir miyim?
— Tahsin.
BERNA ÖZTÜRETKEN (15, öğrenci)
+ Artist olmadan önceki günlerinizle, bugününüzün farkı oldu mu?
— Olmaz olur mu? Eskiden bir yığın boş vaktim olurdu. Şimdi sabahın karanlığında yola çıkıp, gece yarısı eve dönüyorum.
NURGÜL VARDARBAŞLI (17, öğrenci)
+ İdealinizdeki kadın tipini tarif edebilir misiniz?
— Kumral, siyah gözlü ve kısa boylu. Tabii bana göre kısa boylu.

0294-tarik-akan-ses-dergisi-1972-hayranlariyla-telefonda (3)
YÜZÜNDEN SİLİNMEYEN TEBESSÜM — Genç jön büyük bir sabırla hayranlarının kâh tatlı, kâh tenkit eden sözlerini dinledi. Sorulan soruları, büyük bir rahatlık ve samimiyetle cevaplandırdı. Heyecandan konuşamayan hayranlarını rahatlatmak için onlara sorular bile sordu. SES’e kadar gelip, yakından görmek isteyenlerle sohbet etti, hatıra fotoğrafları çektirdi. (1972, SES Dergisi)

FERİDUN ÖZASLAN (16, öğrenci)
+ Ben de sizin gibi Bakırköy’lüyüm. Sizi yolda sık görüyorum ama yanınıza gelmeye cesaret edemiyorum. Bakırköylü gençlerin toplantılarına pek gelmiyorsunuz. Dans etmeyi sevmez misiniz yoksa?
— Nereden de bildin dansı sevmediğimi Feridun? Neden mi sevmem? Hele sen de benim gibi uzun boylu ol da ondan sonra konuşalım bunu. Boyuma göre kız arkadaş bulamıyorum. Bulamayınca da iki büklüm dans etmek zorunda kalıyorum. Bu azaba dayanabilir misin?
PERİHAN ÇAVUŞOĞLU (20, öğrenci)
+ Sizi bizlere tanıttığı için SES mecmuasını artık daha çok seviyorum. Tarık Akan asıl adınız mıdır?
— Tarık asıl adımdır. Soyadım ise Üregül’dü. Zor telaffuz edildiği için artist oltuktan sonra «Akan» olarak değiştirdim.


 

0294-fatma-belgen-1972-ses-dergisi-kapagi

 Kaynak: 1972, Ses Dergisi