Güzel bir havada, dışarının özlemini çekerken, güzel bir tatil oyunun hatta bir insan simülasyonunun benim için iyi olacağını düşündüm ve MAXIS’in yeni oyunu olan Sims Vacation’ı tanıtmaya karar verdim. — Benan Arıgil

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ: Pentium III veya Athlon // 800 MHz ve T&L ekan kartı (2.0 GHz) // RAM: 256 MB // Windows 98/ME/XP

Dışarıda güzel bir hava var, ben ise içerideyim. Büyük ihtimalle de daha içeride kalacağım. Neden mi? Güzel bir şekilde şifayı kapmışım, her dakika öksürüyorum ve o öksürüğün iğrenç yankılarını her seferinde kafamın içinde hissediyorum. Peki bu halde neden mi size yazı yazmak için bilgisayarın başına oturdum? Bir aydır dergiye yazı gönderemiyorum. Hasta olsak da artık zamanı geldi, “yazı yazmanın” dedim ve bilgisayar başına oturdum. Biraz zor oluyor böyle hasta hasta yazmak ama n’apalım idare edeceğiz artık.

0226-sims-vacation-oyun-inceleme-cd-oyun-dergisi-2002-electronic-arts-the-sims (1)
Maxis Software, ABD merkezli bir oyun geliştirici şirket. The Sims, SimCity serisinin ve Spore yapımcısıdır. EA, 5 Mart 2015’te resmi olarak stüdyoyu kapamıştır. (Vikipedi)

MAXIS, seneler önce çok zor bir karar verdi ve bir insan simülasyonu yapma kararı aldı. Hâlâ çok ilginç ve cazip gelen bu düşünce, onların büyük çabaları sonucunda hayata geçti. Çıktığı zamanlar insanın kulağına çok ilginç ve oynanası gelen bu oyun, birçok insanı peşinden sürükledi ve ekran başına bağladı. Artık insanların iki hayatı olmuştu. Biri gerçek hayatları, ikincisi sanal hayatları. Orada da insanlarla konuşabiliyor, bir iş sahibi, ev sahibi olabiliyor. Kadınlarla flörtün sınırlarını zorlayıp olayı evlenme noktasına getirebilir. Hatta soyulabiliyor ve işten atılabiliyordunuz. Çoğu oyunun sonu gibi bu oyunda uzun saatlerin sonunda kendini tüketmek ve insanlara yetmemeye başladı. Çoğu kişi oyunu tek düzelikle, geri yapay zeka sıfatı takarak, yapay zekasıyla eleştirdiler. Bence çok derin bir türün başlangıç noktası olan bu oyun için bunların hepsi haksız bir eleştiriydi. Özellikle bilgisayar ve oyun sektöründe her yeni konuya sıfırdan başlanmıştır ve yavaş yavaş geliştirilmiştir. Her yeni oyun o tür için bir kilometre taşı olmuş, gelişimi bir sonraki kademeye atmıştır. Hele ki, bir insan simülasyonu söz konusu ise, bu kadar derin bir tür için böyle eleştiriler çok yersiz. The Sims çok basit olabilir ama her kompleks yapı basit adımlarla başlar.

0226-sims2-oyun-inceleme-cd-oyun-dergisi-2002-electronic-arts-the-sims2 (1)
MAXIX şirketinin kurucuları Will Wright, ve Jeff Braun’dur. EA Games çatısı altında 28 yıl boyunca faaliyet göstermiş ve 2015 yılında kapanmıştır. (2002, CD Oyun)

THE SIMS 2 İncelemesi
Sanırım artık hepiniz, The Sims’in nasıl bir oyun olduğunu biliyorsunuz. Çıkan yirmiye yakın ek paketle, bir rekora imza atması sonucu girmedik ev bırakmadı. Herkes biliyor olmasına rağmen, kısaca The Sims’in mantığını anlatmakta yarar var. Oyundaki genel mantık, sanal insanların hayatlarının içine girip, onları aynen gerçek hayatta olduğu gibi yönetmek. Onlar günlerini bilgisayar ekranının içinde geçirirken, siz de dakika dakika onları izliyor ve yapmaları gerekli olan şeyleri yaptırtmaya çalışıyorsunuz. Sanal insanların yaşamları tamamen size bağlı. Onları ister mutlu olarak yaşatabilir, isterseniz de pisliğin içinde kahrolmuş bir şekilde bırakabilirsiniz.

0226-sims2-oyun-inceleme-cd-oyun-dergisi-2002-electronic-arts-the-sims2 (2)
“Tüm zamanların en iyi PC oyunu” sloganıyla The Sims ‘i Aral Oyun Konsol ve Aksesuar A.Ş. ithal ediyordu.

Bu genel oynanabilirlik, ek paketlerle biraz değişse de, The Sims oynanış mantığı böyle. Tahmin edebileceğiniz gibi The Sims2 oyunu da tamamen aynı formülü kullanıyor. Sanal insanları yönetmek başta olmak üzere mimarlık olaylarına da giriyorsunuz. Bu gibi değişik içeriklerinden dolayı, herkesin The Sims’ten beklentisi farklı. Çoğu kişi, sanal insanların yaşadığı evi yapmaktan ve dekore etmekten hoşlanıyor. Eğer siz de bundan hoşlanıyorsanız, bu konuda The Sims 2 size neredeyse sınırsız alternatifler sunuyor. Duvar kağıdından mobilyalara, küçük aksesuarlardan bahçe eşyalarına kadar her şey. Yani hazırlanmış olan 3D motor, kamera açısını dilediğiniz gibi hareket ettirerek istediğiniz açıyı yakalamanıza, sağa ve sola serbestçe hareket etmenize ve hatta sanal insanların gözlerinden görmenize olanak sağlıyor. — Ceren Arıgil

 Kaynak: 2002, CD Oyun