Güzel ve son derece cana yakın bir model Tülin Şahin. Belki de bu özelliği yüzünden neredeyse hemen her gün televizyon programlarının birinde boy gösteriyor. Bodrum Dedeman Oteli’nde yaptığımız çekimler boyunca kendisi, mesleği ve sevgilisi hakkında pek çok şey anlattı.
Türkiye’ye ilk geldiği zaman, tabiri caizse yer yerinden oynadı. Çünkü Danimarka’dan gelen, kökeni Sivaslı bir genç kız ünlü top model Cindy Crawford’a ikizi kadar benziyordu. Hatta dudağının hemen üstünde ona farklı bir ifade katan benine kadar her şeyleri benziyordu. Tabii hemen bu genç kıza bir isim bulundu. O, artık Türkiye’nin Cindy’siydi, Sivaslı Cindy.

sivasli-cindy-tulin-sahin-kimdir-tulin-sahin-ne-yapiyor-kac-yasinda (8)
Defilelerde giydiğim kıyafetleri ne kadar acelem olursa olsun kesinlikle yere atmam. Çünkü onun nasıl bir emekle yapıldığını, göz nuru döküldüğünü biliyorum. (Tempo Dergisi, 2000)

Tülin Şahin de hâlâ bu ikilem içinde yaşıyor. Bir yandan güzelliği dünyaca onaylı bir kadına benzemek hoşuna gidiyor. Diğer yandan ise Cindy Crawford’un gölgesinde kalmak onu üzüyor. “İlk zamanlar beni Cindy’ye benzetmeleri çok hoşuma gidiyordu. Ama artık ben işini iyi yapan bir mankenim. Birisinin gölgesinde kalmak beni biraz üzüyor. Ama çok da rahatsız değilim.”” Türkiye’de değil belki ama, dünyanın pek çok yerinde Cindy’ye olan benzerliği yüzünden çok hoş şeyler yaşamış Tülin Şahin. “Eskiden bu benzerliğin çok fazla abartılığını düşünürdüm. Ama yabancılar da benzetiyor. Mesela Paris’te Planet Hollywood’da arkadaşlarımla büyük bir grup olarak yemek yedik. Orada da beni Cindy Crawford sanıp, bizim masamızdan hesap almadılar. Paris’te Ritz Oteli’nde beni Cindy sanıp olağanüstü bir karşılama yaptılar. Dünyanın en güzel kadınına benziyor olmak böyle bakınca insana mutluluk da veriyor.”

sivasli-cindy-tulin-sahin-kimdir-tulin-sahin-ne-yapiyor-kac-yasinda (1)
Sevmediğim biriyle asla. (Tempo Dergisi, 2000)

Bu benzerliği Türkiye’de de ilgi görüyor. Belki de bu yüzden magazin programlarında, Televole’lerde, hatta bazı ciddi programlarda bile kendisine bir mikrofon uzatılmış, sürekli bir şeyler anlatırken görüyoruz Tülin Şahin’i. Bu kadar sık televizyonda ya da basında görünmek mesleki açıdan pek de iyi olmasa gerek. “Türkiye’ye ilk geldiğimde basın inanılmaz üzerime düştü. Bu, beni çok şaşırtmıştı. Her yerde fotoğraflarım vardı. Her televizyon kanalında ben vardım. Ama bu, benim seçimim değildi. Sonra kendimi çektim. Çünkü çok fazla ortalarda görünmek de bizim işimiz için çok riskli. Ayrıca bu, bana rahatsızlık verdi. Şimdi dengelemeye çalışıyorum. Çok görünürsen yüzün eskir, az görünürsen insanlar seni unutur. Şu anda dengeli gittiğini düşünüyorum.

sivasli-cindy-tulin-sahin-kimdir-tulin-sahin-ne-yapiyor-kac-yasinda (7)
Ben şanslıyım. Çünkü moda başkentlerine manken olmak için gidip boğazına kadar uyuşturucu ve mafyaya batmış insanlar gördüm.

Tülin Şahin kimdir?
• 1979’da Danimarka’da doğdu.
• İngilizce öğretmeni bir baba ile ev hanımı bir annenin çocuğu. Bir erkek bir de kız kardeşi var.
• Danimarka’da moda okulundan mezun oldu.
• İtalyanca, İngilizce, Almanca ve Danca biliyor. Türkçeyi ise iyi konuşamadığını söylüyor.

sivasli-cindy-tulin-sahin-kimdir-tulin-sahin-ne-yapiyor-kac-yasinda (2)
Fotoğraflarımı bazıları seksi ve kışkırtıcı buluyor. Ama bu prodüksiyonla ilgili bir şey. Günlük hayatımda seksi olduğumu düşünmüyorum.

Mankenliğe yeni başlamış genç kızlar için, bu meslek son derece pırıltılı görünüyor. Aynı zamanda da son derece ürkütücü. Yaklaşık üç yıldır Türkiye’de mankenlik yapan Tülin Şahin, bu mesleğin bambaşka bir büyüsü olduğunu söylüyor. Yani ilk işe başlayınca göz kamaştıran bir pırıltıyla başlanan mankenlik, zaman geçtikçe bu pırıltıdan bir şey kaybetmiyor. “Mankenlik sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Ama pırıltılı bir dünya olduğu da bir gerçek. Düşünsenize dünyayı geziyorsun, farklı kültürler tanıyorsun, hem birçok insanla tanışıyorsun, birbirinden şık kıyafetler giyiyorsun hem de para kazanıyorsun.

sivasli-cindy-tulin-sahin-kimdir-tulin-sahin-ne-yapiyor-kac-yasinda (4)
Defilelerde giydiğim kıyafetleri ne kadar acelem olursa olsun kesinlikle yere atmam. Çünkü onun nasıl bir emekle yapıldığını, göz nuru döküldüğünü biliyorum.

Kaynak: 2000, Tempo Dergisi