Başınızdaki eşarbın bağlanışından tutun da, bu sezon giyeceğiniz çorabın rengine kadar yaşayışınızı etkileyen Avrupa, şimdi de eğlence dalındaki yepyeni bir buluşu ile karşımıza çıktı. «Az masrafla, temiz ve çok eğlence» prensibini benimseyen Batı medeniyetinin memleketimize getirdiği bu yenilik, «diskotek», yani plak dolabı adını taşıyan gece kulüpleridir! Toplama bir orkestranın dahi ayda hatırı sayılır bir masraf kapısı açtığını gören bazı gece kulübü sahipleri, kudretli bir pikap ve iyi bir ses tertibatı kurarak lokallerini plakla dans edilir hale getirdiler.

0424-turkiye-de-ilk-diskotek-ne-zaman-acildi-1965-yilinda-acilan-tefo-disko-tevfik-dolen-kimdir (1)
RÖPORTAJ: Cengiz Yarbağ • “İstanbul’da Diskotek Salgını” (1965, Hayat Dergisi)

PLAK VE DANSIN EN İYİLERİ
Diskotek şeklindeki gece kulüplerinin memleketimizdeki öncüsü Tevfik Dölen (Tefo), diskoteğin gayesini şöyle izah ediyor:
— Stereo ve eko gibi fevkalede ses tertibatı ile dünyanın en iyi, en gözde orkestra ve şarkıcılarının müziğini, karşınızdaymış gibi, canlı olarak dinletebilmek ve bu müzikle topluluğu dans ettirmektir yaptığımız iş.
Yabancılar bir yana, yerli orkestra ve şarkıcıların talep ettikleri tyüksek ücretleri göz önüne alan ve bu durumdan hem kendisinin, hem de halın bizar olacağını düşünen Tevfik Dölen’in geçen yıl açtığı ilk diskotek, gerçekten beklenilenden de fazla ilgi görmüştür.

0424-roger-gallet-parfum-reklami-1965-pe-re-ja-ileri-kimya-sanayi
ROGER&GALLET — Türkiye Mümessili: PE-RE-JA • İleri Kimya Sanayi A.Ş.

En yeni melodileri dinletirken, en son dansları da bıkıp usanmadan misafirlerine öğretiyor ve İstanbul’da bu işin öncülüğünü yapıyor. Tevfik Dölen, kuruluşunda Cenevre’deki «Kulüp 58» isimli lokali örnek aldığını söylüyor. Bir diskotekte müzik kadar son dansların da ilgi gördüğünü sezen Tefo, kulübüne son dansları en iyi şekilde yapan ve öğreten iki kadın, bir erkek ve üç animatör (lokale canlılık veren kimse) getirmiş bulunuyor.

0424-turkiye-de-ilk-diskotek-ne-zaman-acildi-1965-yilinda-acilan-tefo-disko-tevfik-dolen-kimdir (2)
FOTOĞRAFLAR: Kutlu Ertuna • “İstanbul’da Diskotek Salgını” (1965, Hayat Dergisi)

YERİNDE BİR DÖNÜŞ
Orkestralarnı kulüplerden çok yüksek ücretler talep etmeleri ve halkın gayet sınırlı repertuarlara sahip toplulukları dinlemekten usanmaları üzerine yılların «Kulüp Reşat»’ı da bu sene diskotek şekline dönüş yapmıştır. İstanbul’un üçüncü diskoteğini sporseverlerin yakından tanıdığı millî tenisçi Nazmi Bari açmıştır. Bari, yeni lokalinin bir özelliğinin de haftada iki gün alaturka müziğe yer vermek olduğunu ilâve ediyor ve her gün matine yapıyor.

İstanbul’daki diskotek salgınına daha değişik bir şekilde uyan diğer bir lokal de «Han Keller» adını taşıyor. Şimdiki halde sadece bir plak dolabı ile faaliyet gösteren «Han Keller», pek yakında misafirlerine yepyeni bir çehre ile çıkacakmış! Lokal sahibi İlhan Cebeci, «Skopten» adını taşıyan bir cihaz geliştiriyor ve:
— Skopten, 400 plaklık bir plak dolabıdır. Özelliği, plağı çalınan orkestra veya şarkıcının hareketli resimlerinin renkli olarak skoptenin üzerinde bulunan televizyon perdesine aksetmesidir, diyor.

0424-philishave-pilli-tras-makinasi-1965-yili-reklamlari-piyale-adi-agiz-tadi-piyale-makarna-reklami
PHILISIHAVE — Bu yeni ve eşsiz pilli traş makinası ile her yerde, her zaman ve DAHA İYİ traş olabilirsiniz. • PİYALE — Adı, Ağız Tadı.

TEFO DİSKO SOSYETENİN UĞRAK NOKTASI
«Tefo»’nun özelliği, sosyetenin en tanınmış simalarını toplaması ve en sevilen melodileri devşirme bir orkestranın falsolu müziğinden dinlemek mecburiyetinde bırakması. Tefo’nın müdavimlerinden Ayşe Dümer ve Jojo Biçaço gözümüze çarpan isimlerden. Diskotek, her şeyden evvel ucuzdur ve samimî bir havası vardır. Şehrimizin tanınmış simalarından ve «Tefo»’nun gediklisi olan bir gruptan bahsetmek isteriz. Lem’i, ve Kısmet İpekçi, İnci Keçeci, Yüksel Pekiş, Mehire Çizmeci ve İstanbullu işadamlarından Ferruh Verdi’nin ortalıkta görünmeyen sabık eşi Ferhunde Hanım.

0424-jumbo-en-iyi-catal-kasik-bicak-1965-yilinda-kucuk-ev-aletleri-jumbo-model-601-rostfrei-mamulu
JUMBO 601 — Sofranızın en güzel süsü muhakkak ki JUMBO çeşitleridir.

HAN BODRUM VE BARİ DİSKOTEK
Diskoteği değişik bir şekliyle uygulayan Han Heller (Bodrum) misafirlerine gece ve gündüz açık. Burada da Swetlana Artuskowa ve Turhan Tuğrul çifti en yeni dansları öğretiyorlar. Bu çift Türkiye dans birincisidir. Resimlerde, sosyete terzisi Muallâ Hanım’ın kızı Canan ve kavalyesi Viktor’u görüyorsunuz. Diğer fotoğrafta ise diskotek akımına ayak uyduran eski tenisçi Nazmi Bari’nin Topağacı’ndaki lokali. Her gece spor ve sahne sanatkârlarının toplandığı bir mahal oldu. Kısa zamanda tutulan Bari diskoteğin bir özelliği her gün matine yapması, gündüz 14’den 19’a kadar gençlere açık tutulması.

0424-wella-koleston-1965-yilinda-sampuan-reklamlari-wellaston-turkimya-reklamlari-schmetterling-kelebek-sac-stili-gorseli
WELLA — 1965 İlkbahar – Yaz Alman Saç Modası • Schmetterling: Kelebek modeli Alman saç sanatkârları tarafından lanse edilmiştir.

Memleketimizde ikinci diskoteği Reşat Nuri Karakaya, yıllardır yerli-yabancı orkestralar çalıştıran kulübünü restore ederek kurdu. Orkestra masraflarından kurtulan Reşat Karakaya, konsomasyonda da indirim yaptığını ve lokalini her şahsın devam edebileceği bir eğlence mahalli haline getirdiğini söylemektedir. Akvaryum ve modern motiflerle süslü Reşat diskotek, bugün için ilgi gören ve daha çok gençlerin devam ettikleri bir eğlence yeridir. Alman dans öğretmenleri de burada dans meraklısı müşterilere yeni danslar ve figürler öğretmektedir.0424-hayat-dergisi-1965-yili-arsivleri-kunuri-savasi-gorseli

 Kaynak: 1965, Hayat Dergisi