Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğundan bu yana on iki başbakan görmüştür. Bunlardan beşi asker, ikisi hukukçu, biri bankacı, biri doktor, biri mülkiyeli, biri maliyeci, biri profesördü.
Türkiye’nin şimdi yeni bir başbakanı var:
Bunun mesleği: Mühendislik!

suleyman-demirel-kimdir-suleyman-demirel-hayati-nazmiye-demirel-fotograflari-hayat-dergisi (3)
Nazmiye Demirel, Başbakan’ın hayat arkadaşı olmaktan başka bir sıfatı daha vardır. Eşinin özel şoförüdür. Demirel’ler 1954 model bu iki kapılı Chevrolet ile gezmeye çıkmaktan büyük bir zevk duyarlar.

Demirel, cumhuriyetin ilanından sonra dünyaya gelmiş, bir köylü çocuğu. Ama köyde doğup şehre kaymışlardan değil. Köyle bağlarını hiç kesmemiş. Arap harflerini bilmiyor. Konuşması da başka türlü:
— Türkiye’de kalkınma için devlet tarafından sarf edilen her yüz kuruştan ancak 40 kuruşluk netice alınmaktadır. 60 kuruş ziyan oluyor. Harcanan 100 kuruştan elde edilen hasılayı ilk hamlede 60 kuruşa, sonra da hiç değilse 80 kuruşa çıkarmaya mecburuz! diyor. Bir hesap adamı bu!

suleyman-demirel-kimdir-suleyman-demirel-hayati-nazmiye-demirel-fotograflari-hayat-dergisi (6)
Demirel, Isparta/İslamköy’deki baba evinden, Ankara Buğday Sokak 10 numaradaki bu eve geçti.

DEMİREL NASIL BİR ADAM?
Her bakımdan değişik bir çehre gösteren, kısa zamanda sadece politika tartışmalarında seyrettiğimiz bu adamı tanımak istiyorum. Kimdir bu adam? Görünüşü dışında karşılıklı oturup konuşması, ahbaplığı nasıldır? Ne yapar? Neler söyler? Merak ettim.

Şaşılacak derecede mütevazı biri olduğunu söylemeliyim. Elini uzattığı zaman aranıza hiçbir tekellüf koymuyor. Kendinden emin, bildiği şeylerin doğruluğundan emin. Kocaman ve besbelli sağlam elleri var. Konuşurken ellerini masanın üstüne koyduğu zaman, soyadını hatırlamaktan kendinizi alamıyorsunuz.

suleyman-demirel-kimdir-suleyman-demirel-hayati-nazmiye-demirel-fotograflari-hayat-dergisi (00)
Hayat Dergisi (1966)

BENİM İNSANIM İYİDİR
Ankara’nın yeni lokantalarından birinde oturmuş yemek yiyoruz. Hep memleketten, memleket meselelerinden bahsediyor. O kadar ki başka bahislerden pek haberi yok zannedersiniz. Bir kere, Türk halkını, Anadolu insanını çok seviyor. «Benim insanım» diye bahsediyor onlardan:
— Benim insanım ne kadar iyidir, tahmin edemezsiniz. Tanımak için aralarına girmeniz, onlarla düşüp kalkmanız lâzım. Binbir zaruret içinde, fakat yaşama gücü hiçbir zaman eksilmemiş insanlar. Yol istiyorlar, su istiyorlar, ışık istiyorlar. Çalışacak iş ve işlerinde biraz kolaylık istiyorlar. Ellerinden biraz tutacak olursanız onların altından kalkamayacakları hiçbir güçlük yoktur.

suleyman-demirel-kimdir-suleyman-demirel-hayati-nazmiye-demirel-fotograflari-hayat-dergisi (15)
Yıl 1949. Yüksek mühendis Süleyman Demirel, Isparta Kız Sanat Enstitüsü mezunu Nazmiye Hanım ile aynı yıl nişanlanıp evlenir. Nazmiye Demirel, yakın bir akraba. Dayısının kızı.

Süleyman Demirel sözlerini bitirdiği an yemek de bitmişti. Garsonu çağırıp hesabı gördü:
— Haydi kalkın, sizinle biraz Ankara’nın civarında dolaşalım, dedi.

suleyman-demirel-kimdir-suleyman-demirel-hayati-nazmiye-demirel-fotograflari-hayat-dergisi (13)
Süleyman Demirel’in babası Yahya Bey ve annesi Ümmühan Hanım.

Arabaya bindik. Bizi Ankara’nın yanı başındaki küçük Bayındır barajına götürdü. Giriş ücretini yirmi beş kuruştan ödedi, içeri girdik. Hava güzeldi. Etrafta kimseler yoktu. Demirel şöyle keyifli keyifli barajı seyretti, bir ara çömelik suya elini soktu ve sonra ayağa kalkıp:
— Güzel şey değil mi? Barajlar böyledir. Yapıldıktan sonra daha güzel olurlar. Bu dere önceden ne kadar huysuz, ne kadar hırçındı. Yazın kurur bir işe yaramaz, kışın ikide bir taşar, etrafını kırar döker, bahçeleri perişan ederdi. O hırçın dere bakın şimdi ne kadar sakin, ne kadar uslu ve ne kadar faydalı. Bu bendin arkasında 20 milyon metre küp su var. Bu sular Ankara’ya gidiyor. Ankara’da suyun metre küpü bir lira. Demek ki şu gördüğünüz su birikintisi 20 milyon değerinde bir servettir!

suleyman-demirel-kimdir-suleyman-demirel-hayati-nazmiye-demirel-fotograflari-hayat-dergisi (19)
Çocuksuz Demirel’ler boş vakitlerini baş başa geçirir. Nazmiye Hanım tam bir ev kadınıdır. Dikişlerini kendi diker. Bahçesinin çiçek ve kümes hayvanları ile meşgul olur. Muazzam bir akvaryumu ve kanaryaları vardır.

suleyman-demirel-kimdir-suleyman-demirel-hayati-nazmiye-demirel-fotograflari-hayat-dergisi (0Kaynak: 1966, Hayat Dergisi