Video dünyasında şimdi korku filmleri boy gösteriyor. Yapılan araştırmalar bu tür filmlerin büyük bir istek gördüğünü ve alıcı sayısının arttığını ortaya koyuyor. Durum böyle olunca, yapımcılar büyük bir süratle korku filmlerine ağırlık vermeye başladılar ve korku filmleri video dünyasının gözdesi haline geldi.

80-li-yillarda-video-kaset-firtinasi-vhs-betamax-kiralama (3)
Yukarıdaki fotoğraflarda iki ayrı korku filminden alınmış sahneleri görüyorsunuz. Soldaki fotoğraf, «Atomik Hero» adlı filmden. Acayip bir yaratık dehşet saçıyor. Sağdaki ise «Horror» adlı filmde radyasyon sonucu oluşmuş bir bitki türü. Bu bitki, her canlıyı yok ediyor. Diğer yandan ilk filmi büyük iş yapan House adlı filmin ikincisi de çekildi. 3 ve 4’üncü de gelebilir.

Hangi türden hoşlanıyorsanız videocunuzda bulabiliyorsunuz değişik konulardaki korku filmlerini. İşte bunlardan ikisi daha. Ruhuna şeytan girmiş bir genç kızın dramını anlatan «Tüyler Ürperten Gece» adlı filmde Jane rolündeki Roz Kelly. Yanda ise «Paradies» adlı filmde mumyalanmış kadınların yaşamı gözler önüne seriliyor. Amerikan BRD yapımı bu film, video dünyasında bu tür filmler içerisinde en fazla hasılat yapan korku filmi oldu. Her iki filmde bulunan sahneler gerçekten insanı korkutan cinsten. Seyrederken korkmamak elde değil.

80-li-yillarda-video-kaset-firtinasi-vhs-betamax-kiralama (1)
Bir otomobilin canlı bir şekle bürünmesi «Warnung» adlı filmi çekici hale getiriyor. «Weichnacht» adlı filmde ise kan emiciler var.

Sinemada olduğu gibi videoda da iş yapan filmler birbiri ardına üretilmeye başlandı. Yapımcılar ilgi gören filmleri, seri halinde piyasaya sürüyor. Son günlerde vurdulu kırdılı filmlerin yerine, korku türündeki yapımların iş yaptığını gören videocular hemen kolları sıvadılar ve birbiri ardına korku filmleri üretmeye başladılar. Başta Amerika olmak üzere, Avrupa’nın birçok ülkesinde çok geniş bir pazarda alıcı bulan korku filmleri için adeta büyük bir yarış oluştu. Uzaydan gelen canavarlardan tutun da, radyasyon sonucu oluşan garip yaratıklar videoculara milyarlarca lira para kazandırıyor. Film eleştirmeleri ise bu konuda yine eskiye dönüş olduğunu belirtiyorlar ve «Bu bir moda. Yakında geçer» diyorlar.

sanyo-vhs-video-oynatici-eski-reklam
Video kaset çoğaltmak ve arşiv yağmak isteyenlere. Türkiye’de ilk ve tek SANYO PlayCorder. PAL/SECAM özellikli VHS kaydedici. (1986)
sony-betamax-video-kaydecici-eski-reklam
Betamax üstün görüntü kalitesinin garantisi. Sony varken Sony alınır. (1987)
80-li-yillarda-video-kaset-firtinasi-vhs-betamax-kiralama (4)
Kaynak: 1988, Ses Dergisi