Yabancı markaların sayısı her geçen gün artarken, Tekel Birası alttan alta pazarını artırarak tekrar popüler oldu. 275 bin liralık market fiyatıyla dev firmalara kafa tutan Tekel, ucuzluğundan çok nefasetiyle beğeniliyor. Kalamış Marina gibi sosyetik mekânlarda bile bulunabilen Tekel Birası sadece Türkler’in değil, yabancıların da tercihi.

0232-tekel-birasi-yuzde-yuz-malt-bira-2001-aktuel-dergisi (1)
EKŞİ SÖZLÜK — bir donem tamamiyle ortadan kayboldugu sanilsada artik tansaslarda rahatlikla bulunabilen izmirde olanlarin ise pasaport ile borsa arasinda kalan mevkide sadece tekel birasi satan tekel birahanesinde oturup doya doya icebilecegi bira (2002, mezopan)

Siz bugünkü haline aldanmayın; üzerinde iri dudaklı “Arap bacı” resmi bulunan MABEL sakızlarının çiğnendiği, karsanbaçın dondurmaya karşı mücadelesinde uzatmaları oynadığı ve çocukların annelerine vermek için çiçek toplayabileceği yeşil alanlar bulabildiği günlerde Bomonti müstesna bir piyasa yeriydi. Özellikle kerahat saatlerinde. İsviçreli “Bomonti Biraderler”in TEKEL’e devrettiği bira fabrikasının bahçesinde bir Arjantin’in fiyatı 8 buçuk kuruştu ve çocuklar sadece alkolsüz hülasası içebilirdi, şifa niyetine.

0232-troy-bira-reklamlari-2001-yasar-grubu
TROY — Yaşar Holding tarafından üretilmeye başlanan Troy, “Yaşlılar içemez!” sloganıyla tepkileri üzerine çekmişti. Günümüzde sadece Akdeniz bölgesi için üretilmektedir. Otel ve restoran kanalında karşınıza çıkabilir.

Bir dönem hemen herkesin birayla ilk hukuku, biraz da mecburiyetten TEKEL sayesinde oldu. İsteyenlerin uzun kahverengi şişesinden, isteyenin fıçıdan taze taze demlendiği mekân üstelik sadece bira sevenlerin değil, rakıcıların da meskeniydi. Aslan sütünü fazla kaçırıp için için yananlar ateşlerini buz gibi birayla söndürürlerdi ve buna “kılavuz çekmek” denirdi.

Köprülerin altından çok sular aktı. 1969 yılından itibaren özel sektörün rekabetine açılan bira pazarına önce Efes Pilsen sonra da Türk Tuborg girdi. Devletin bu ağır kurumuna karşı dağıtım ve üretim ağlarındaki dinamikle karşılık verdiler. Çok kısa sürede Tekel Birası’nı piyasadan silip attılar, nostaljisini bile bırakmadılar. Dev rakipleriyle baş edemeyeceğini anlayan Tekel önce Bomonti sonra Ankara Bira fabrikalarını kapattı. Yozgat’ta bulunan fabrika ise uzun süre kapasitesinin altında çalıştı.

0232-tekel-birasi-yuzde-yuz-malt-bira-2001-aktuel-dergisi (2)
HABER: Şirzat Bilallar (2002, Aktüel Dergisi)

ARPASI GÜZEL
“Çünkü içimi rahat ve güzel.” 28 yaşındaki Mehmet Bozkurt çok uzun süredir “boğazını yakmadığı ve tadı acı olmadığı için” Tekel birası içiyor. Kendisini arkadaşlarıyla birlikte Kalamış Marina’da bulunan Divan Pastanesi’nde hülyalı hülyalı yeşil şişesine bakarken buluyoruz. Mehmet’in arkadaşları ilk günlerde birada Tekel tercihinden dolayı onu eleştirmişler. Kız arkadaşı ilk çıktıkları akşam garsona Tekel Birası siparişi vermesine çok gülmüş. Fakat daha sonra hem o, hem de diğer yakın arkadaşlarım Tekel’e başladı diyor.

Sema Lüleci, bir başka Tekel müptelası. Hatta onun tekel tutkusu militan seviyesinde. Daha önce birçok yerli ve yabancı markayı deneyen Lüleci, sadece kısa bir süre ara verdiği Tekel birasına geçen ay “kesin dönüş” yapmış. İçim güzelliği dışında diğer yerli markaların yarı fiyatına satılıyor olması onun için Tekel’in en büyük artısı. Sema’ya göre Tekel ambalajını biraz cilalasa, diğer bütün markaları silip süpürecek. “Amerika’nın ikinci sınıf biraları yaptıkları reklamlarla müthiş bir pazar yakalarken, gençler asırlık Tekel Birası’nın varlığından bile bîhaber.”

0232-samsung-a-100-reklami-2001-basari-elektronik
SAMSUNG A-100 — Ajanda, melodi bestleme, dünya saatleri, konferans görüşme, kızılötesi, özel parlak aydınlatma, tam grafik ekran, 99 isim hafızası, 7 grafik oyun.

ÜRETİMDE HİÇBİR FARK YOK
TEKEL Yozgat Bira fabrikası müdürü Halit Köseoğlu, “50 yıl önce nasıl yapılıyorsa, yine öyle yapıyoruz. Üretimde hiçbir fark yok.” diyor. Köseoğlu’na göre Tekel biralarının son yıllarda daha güzel olmasının en büyük sebebi kullandıkları arpaların kalitesinin artması. Köseoğlu sözlerine şöyle devam ediyor:
— Şarapta üzüm ne ise birada arpa odur. Son yıllarda elimize gelen arpanın kalitesinde ciddi bir artış var ve bu da biramızın güzelliğini etkiliyor. TEKEL Birası doğaldır. Diğer markalarda olduğu gibi karbondioksit kullanmayız. Yaptığımız bu işlem raf ömrünü kısaltan bir handikap gibi düşünülse de, nefaseti göz önüne alındığında artı bir değerdir.

0232-nilufer-acikalin-erotik-fotograf-2001-aktuel-dergisi
 Kaynak: 2000, Aktüel Dergisi