Mesut Bey’de sürekli olarak rahmetli Turgut Özal’ın gölgesinde kalma kompleksi vardı. Ben biliyorum. Bende öyle bir kompleks yok. Biz rahmetlinin yapmak isteyip de yapamadıklarını yapacağız. Bunun için önce insan diyoruz. Başkanlık sistemi, büyük vilayet sistemi ve yeni bir Anayasa diyoruz. Özellikle Anayasa’yı mutlaka ve kökten değiştireceğiz. Yeni Anayasa’mızın birinci maddesi ise şöyle olacak: “1982 tarihli Anayasa yürürlükten kaldırılmıştır!”

0408-bayindir-hayat-sigorta-1994-yilinda-sigorta-sirketi-reklamlari
BU SİGORTADA HAYAT VAR — Artık gelecekten korkmuyorum. Gelecek, mutlu günler getirecek. (1994, Bayındır Holding)

Devletin piyasadan çektiği parayı Eylül’de geri ödeyemeyeceği söyleniyor. Ne diyorsunuz?
— Öder ama yeni tahvil çıkarır geri çeker. Bu yapılmayacak şey değil. Çünkü, bu devlet eğer yüzde 406 faiz veriyorsa yüzde 600 de verir, yüzde 100 de. Ama ben bu arada tüm yatırımcıları uyarıyorum. Bunlar her şeyi yapar. Enflasyonu düşük gösterip banka faizlerine müdahale edebilirler. Böyle bir tehlike var.

Kabul edin ki dolar hayli istikrarlı seyrediyor
— Bakınız, ithalatta yüzde 40, ihracatta yüzde 9 düşüş var. Enflasyonun en önemli sebebi büyümedir. Enflasyonu keserseniz, hatta geriye götürürseniz enflasyon yavaşlar. İthalat düşer, ihracat düşer. Böyle bir ekonominin dolar ve mark ihtiyacı da yoktur.

0408-yusuf-korkut-ozal-roportaji-1994-yili-nokta-dergisi (2)
RÖPORTAJ: Fuat Uğur • Yusuf Bozkurt Özal: “Kimse bu hükûmete güvenmesin!” (1994, Nokta Dergisi)

Fındığa verilen yüksek taban fiyatlarını nasıl açıklıyorsunuz?
— Evet, geçen yıl 14 bin 500 lira verilen fındığa bu yıl 45 bin lira verildi. Bu nereden çıktı düşünüyorum. Kim Karadenizli? Mesut Yılmaz, başka? Murat Karayalçın. Yani ortağı da düşmanı da Karadenizli. Şimdi diyor ki: “Sen benim Amerika’daki malıma dokunursan, ben de senin buradaki fındığına dokunurum arkadaş.” Arkasında siyasi hesapları var, seçim hesapları var. Şimdi 550 bin ton civarında fındık rekoltesi var. Bunların Fiskobirlik tarafından alınması gerekiyor.

0408-musa-kart-1994-yili-karikaturleri-anavatan-partisi-mesut-yilmaz-turk-silahli-kuvvetleri-postal-gorseliİkinci Değişim programındaki görüşlerden bahseder misiniz?
— Türkiye’yi süper bir devlet yapmaya çalışıyoruz. Süper devlet yapısı öyle bir yapıdır ki, kendi bünyesinde çok değişik fikir gruplarını, değişik din ve mezhepleri barındırmaya çalışan ve bunlara yaşama hakkı veren bir ülkedir. Osmanlı da böyledir fakat demokrasiyle yönetilmemiştir. Amerika bunu Osmanlı’dan almış ve demokrasiye intibak etmiştir. Bunu yapmak için başkanlık sistemine geçmek lâzımdır. Bu sistemde gene millet meclisi olacak ama milletvekilleri bakan olamayacaklar. Bakan oldukları takdirde geriye dönmemeleri için istifa edecekler. Başkan, bakanlarını kendi seçecek ve üstelik ülkede yaşayan 60 milyon arasından seçecek. İkinci değişik önerimiz çok daha önemli bence. türkiye’nin bugünkü modern devlet anlayışına yakışmayan vilayet sistemi kaldırılacak ve “Büyük Vilayet Sistemi” getirilecek. Bugün bir şirket büyükse o küçültülerek fonksiyonel hale getirilir. Türkiye’nin de böyle bir organizasyona ihtiyacı vardır. Önereceğimiz sistem bugünkü Anayasamıza bile ters düşmez. İllerin iktisadi, siyasi ve coğrafi kriterleri çok önemlidir.

0408-yusuf-korkut-ozal-roportaji-1994-yili-nokta-dergisi (1)
KORKUT ÖZAL — Bakan olmak için her türlü dalaverenin çevrildiği ortam kalkacak. (1994, Nokta Dergisi)

Etnik konular hakkında düşünceleriniz?
— Sakın bana etnik falan demeyin. Bakınız, şu anda Türkiye’nin önüne öyle bir mesele atıldı ki. Bu meselenin adı PKK. Dünyadaki her şeyi unutmamız istendi ve biz de unuttuk. Ya bitti, ya da bitti derken biz kendimizi de bitirdik. Yani dünyadaki değişimlere ayak uyduracağız derken ya bitti, ya da bitti olmaz. Bu sözler kabadayılık sözleridir. Akıllı insanlar böyle konuşmaz. Bakın bir Filistin meselesi nasıl çözümlendi.

0408-yusuf-korkut-ozal-roportaji-1994-yili-nokta-dergisi (3)
KORKUT ÖZAL — Şu an rakibimiz hükûmettir. Bir de ANAP vardır. Onun dışında muhalefetle uğraşmam.

Filistin meselesi siyasi olarak çözümlendi
— Efendim, her şeyin çözümü vardır. Eğer bu konuyu kuvvetle çözmek mümkün olsaydı, İsrail çözerdi zaten. O da ayrı bir mevzuu. Ben ona girmiyorum. Ama her kesimden binlerce insanımız öldü. Şimdi burada siyasi çözüm lâfını da kullanmıyorum. Kürt meselesi olarak da bakmıyorum. Türkiye’nin süper devlet yapısı diyorum. Yani süper devlet olarak baksaydık bunlar olmazdı. Kendimizi PKK meselesine kilitledik. Hedefimizi daralttık. Ekonomi perişan, dış ilişkilerimiz kalmamış. Sonra da kalkmış ya bitti, ya bitti diyeceksiniz. Olmaz öyle şey.

0408-ibs-notebook-reklami-1994-yilinda-dizustu-bilgisayarlar-486slc33-80mb-hdd-floppy-surucu-ms-dos-6-2-isletim-sistemi-ihlas-bilgi-islem-ve-ticaret-a-s
İhlas Bilgi İşlem — Bilgisayar teslimleri satış noktalarında yapılır. Tüm ürünler 1 yıl garantilidir.

KORKUT ÖZAL’DAN SEÇMELER
— Bunlar üç bankayı “şak şak” kapattılar. Burada çeşitli menfaat ilişkileri var. Soruşturma açılmalıdır.
— Milletvekili arkadaşlarımız yeniden seçilmek istiyorsa gelip bize katılırlar.
— Cem Boyner’i rakibimiz olacak görmüyoruz.
— Hakkımda öyle söylentiler çıkardılar ki Alman asıllı eşim Heidi’nin ağabeyi Almanya’dan telefon edip, “Heidi, eşin dinci parti kuruyormuş, sen de başını örtüyormuşsun öyle mi?” diye sordu.0408-nazim-hikmet-in-miras-i-kimin-1994-yili-nokta-dergisi-arsivleri

 Kaynak: 1994, Nokta Dergisi