15 Temmuz 2016’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türkiye’nin milli birlik ve beraberliğini hedef alan hain darbe girişiminin ikinci yıldönümünde, 15 Temmuz şehitleri anılıyor ve demokrasi nöbetleri tutuluyor. Peki, 15 Temmuz gecesi ne oldu? Gazete arşivleriyle 15 Temmuz’da yaşananlar.

15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (akit)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Devletin bütün kurumlarındaki bu paralel çete virüsleri temizleniyor. Çünkü bu vücut metastaz yaptı. Maalesef kanser virüsü gibi bu devletin her yerini sardı. Temizleme dönemi devam edecek.” 
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (aksam)
Darbe gecesi ihanet şebekesi tarafından alıkonulan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın, “korsan bildiri”yi imzalaması için fiziki işkenceye maruz kaldığı ortaya çıktı. Boynu kemerle sıkılan Akar’ın, “vatana ihanet etmem vurun beni” diyerek direndiği öğrenildiği öğrenildi. Hulusi Akar, diğer komutanlarla birlikte 20 saat aç ve susuz bırakılmış.
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (aydinlik)
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Boğaziçi Köprüsü’nde bir askerin boğazının kesilerek öldürüldüğü iddiasını yalanladı. Savcılık kaynakları, görüntülerin photoshop olduğunu açıkladı. Adli Tıp Kurumu’ndan yapılan açıklamada da başı kesilerek öldürülen herhangi birinin bulunmadığı belirtildi.
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (birgun)
Diyanet İşleri Başkanlığı, darbe girişiminin duyulmasıyla birlikte AKP tabanının dini bir motivasyonla mobilize olmasını sağladı. Okunan ezanlar ve salalar, sokağa çıkan AKP taraftarlarını birer “mücahid” haline getirdi. Mehmet Görmez, meclise davet edildi, daha sonra yaptığı açıklamada “görevininin sadece namaz kaldırmak olmadığını” söyledi. Kurum, olağanüstü süreç sonunda prestijini artırdı.
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (cumhuriyet)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Şeref Malkoç, darbelere karşı halkın meşru müdafaa hakkını kullanabilmesi için ruhsatlı silah alınmasının önünün açılması gerektiğini söyledi. Malkoç, yasal düzenlemenin İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından talep edileceğini açıkladı.
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (dunya)
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Temizlik devam ediyor. 6 bin civarında gözaltı var. Bu sayı 6 bini de geçecektir. Bunlarla ilgili adli süreç devam edecek. Onlarca ilde gözaltılar var.”
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (fotomac)
FETÖ’cü faşit kalkışmanın ardından tarihe geçecek mesajlar yağdı. Spor dünyası da sessiz kalmadı. İki günde binlerce paylaşım yapıldı. Yerli-yabancı birçok sporcu çok önemli mesajlar verdi. Beşiktaşlısı, Fenerbahçelisi, Galatasaraylısı, Trabzonsporlusu. Tolga’sı, Ertuğrul’u, Datome’si, Santos’u, Yusuf’u. Farklı renkler ortak ses üretti. Türk olan ya da olmayan tüm duygular birleşti, inançlar kenetlendi. Hak kazandı, hukuk kazandı.
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (haberturk)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehit İlhan Varank ve reklamcı Erol Olçok ile oğlunun cenazesinde konuştu: “FETÖ’ye en iyi cevabı millet verdi. Meydanlardan ayrılmayacağız, gevşeme yok.”
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (hurriyet)
Başbakan Binali Yıldırım, askerlere yönelik saldırı görüntüleriyle ilgili konuştu: “Asker gözbebeğimizdir. Vatandaşlar sakin olsun. Olayın heyecanı ile aşırı tepkiler vermekten sakınalım. Vatanını seven askerlerle TSK içine gizlenmiş paralel terör çetelerini birbirleriyle karıştırmayalım.”
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (milliyet)
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, vekilleri ve parti üyeleri ile gerçekleştirdiği toplantıda, “Darbeler kabul edilemez. Darbe, darbedir. Cemaatçiler değil Kemalist subaylar yapsa da karşılarında olurduk.” dediği öğrenildi.
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (posta)
Darbeci iki binbaşı, üç yüzbaş ve iki astsubay Black Hawk tipi helikopterle 15 Temmuz gecesi Yunanistan’a kaçmış ve Dedeağaç Havalimanı’na indikten sonra iltica talebinde bulunmuştu. Bu askerler ‘Yunanistan’a kaçak yollarla girmek’ ve ‘iki ülke arasındaki dostluğu tehlikeye atmak’tan dolayı dün savcılığa çıkarıldı. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, askerlerin iade edileceğini açıkladı.
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (sabah)
FETÖ’nün hain darbe girişimini bir dönem Fethullah Gülen’in en yakınındaki isim olan Latif Erdoğan değerlendirdi: “Darbeciler başarılı olsaydı Türkiye’de belki de yüzbinlerce insan ölürdü. Ölmeyenleri de idam ederlerdi. Gülen, ülkeye Humeyni gibi gelir halifeliğini ilan ederdi. Ülkede kaçınılmaz bir iş savaş olurdu. Türkiye gerçekten çok büyük bir bela atlattı.”
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (star)
Polis, FETÖ’cü hainlerin ikinci bir darbe girişimini daha planladığı Konya 3’üncü Hava Jet Üssü’ne operasyon düzenledi. Haklarında yakalama kararı bulunan komuta kademesindeki 18 askeri personeli gözaltına almak için üssün giriş çıkışları kamyon ve polis araçlarıyla kapatıldı. Vatandaşın da destek verdiği operasyonda Ana Jet Üssü Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk ‘ün de aralarında bulunduğu altı kişi gözaltına alındı.
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (takvim)
Darbeciler 22.30’da makam katına ulaştı. Sesleri duyan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar yerinden kalktı. Ama kapısı kilitlendiği için çıkamadı. Çete, çok yakınındaydı. Alçaklara katılan emir subayı silahı başına dayadı fakat tehditler Akar’ı korkutamadı. Çıplak elle boğuşmaya başladı. Direnmeye başladı. Sonunda gözleri bağlandı. Boynuna kemer geçirilip rehin alındı.
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (taraf)
Tanklar yürümeye başlayınca, cuntacılar da dökülmeye başladı. İddiaya göre, Yurtta Sulh Konseyi ile birlikte darbe planlarının içinde yer alan bazı subaylar, son anda fikir değiştirerek demokrasiden yana tavır aldı. Bölünme, bazı komutaların aynı gece yaptığı, “darbe emir komuta zinciri ile yapılmamıştır” açıklaması ile zirveye ulaştı. Bu açıklama bir anlamda darbenin sonunu getirmiş oldu.
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (turkiye)
Demokrasi şehitleri dualarla uğurlandı. İstanbul’daki cenaze törenine katılan Erdoğan, “İdam isteriz” sloganı atan kalabalığa şöyle seslendi: “Demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu sizlerin hakkıdır. Kararlarımızı hep bin düşündük, bir verdik. Şimdi de aynı şekilde bu adımı atarız.”
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (vatan)
Darbecilerden Tuğgeneral Semih Terzi, 20 askerle Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı’na gidip komutayı ele aldığını söyledi. Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın emir astsubayı Ömer Halisdemir karşı çıktı, darbeci generali alnının ortasından vurdu. Sonra şehit edildi.
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (yenibirlik)
Darbecilerden Tuğgeneral Semih Terzi, 20 askerle Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı’na gidip komutayı ele aldığını söyledi. Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın emir astsubayı Ömer Halisdemir karşı çıktı, darbeci generali alnının ortasından vurdu. Sonra şehit edildi.
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (yenisafak)
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele baskın düzenleyen hainlerin Muharebe Arama Kurtarma (MAK) birliğinde görevli askerler olduğu ortaya çıktı. O ekipten gözaltına alınanlar arkadan kelepçelenerek suikast düzenlemek istedikleri Erdoğan’ın fotoğrafı önünde bir süre tutuldu. Ekipteki başçavuş Zekeriya Kuzu, Yunanistan’a kaçtı.
15-temmuz-2016-darbe-tesebbusu-gazete-arsivleri (zaman)
Boğaziçi Köprüsü’nde darbecilerin saldırısına uğrayan İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın korumalarından biri şehit düştü, bir diğeri ise yaralandı. Çalışkan’ın polis telsizine giren darbeci bir askere: “Satılmış köpek, kimin köpeğisin?” diye seslendiği ortaya çıktı.