Ekranların sarı saçlı, mavi gözlü güzeli fiziğiyle olduğu kadar oyunculuğuyla da dikkat çekiyor Emine Ün. Ama o yine de “eğitim şart” diyor ve emin adımlarla ilerliyor. Dizilerde öpüşmemesinin sonucuna katlanan Emine Ün, “Kırk fırın ekmek yemem lâzım” diyor.

0332-emine-un-kimdir-2000-aktuel-dergisi-ibrahim-erkal-canisi-dizisi-emine-bolverdi (2)
Ailemizin kızı Emine Ün // RÖPORTAJ: Nur Yalçınkaya (2000, Aktüel Dergisi)

AKTÜEL:Sizi önce manken ve fotomodel olarak tanıdık. Şimdi daha çok dizilerde oynuyorsunuz.
EMİNE ÜN: Evet, 3 buçuk yıldır oyunculuk yapıyorum. 1997 yılında Star televizyon kanalının güzellik yarışmasında ilk ona girmiştim. Ertesi gün Temel Gürsu, “İbrahim Erkal ile bir dizi yapıyorum, oynar mısın?” diye bir teklifte bulundu. Kabul ettim ve “Canısı” adlı diziyle başladık. Sonrası da geldi zaten. Onun verdiği şansı iyi değerlendirdiğimi zannediyorum. Çünkü oyunculuk konusunda bir eğitimim yok, sadece gözlemlerim var. Çok film seyrederim mesela. Biraz cesaret meselesi bu işler.

0332-emine-un-kimdir-2000-aktuel-dergisi-ibrahim-erkal-canisi-dizisi-emine-bolverdi (00)
Emre Kınay (e. 2003–2009) // Eş: Tolga Karakas (e. 2012) (Vikipedi)

Oyunculuk eğitimi almayı düşünüyor musunuz?
— Geçen yıl Akatlar Kültür Merkezi’nde üç ay amatör oyunculuk dersi aldım. Yeterli değil ama eğitimim yok diye bu işi kabul etmemezlik yapamazdım. Hiç kimse yapmazdı. Eğitim şart. Hâlâ da düşünüyorum eğitim almayı ama dizinin biri başlıyor biri bitiyor; vakit bulamıyorum. Olacak inşallah.

0332-emine-un-kimdir-2000-aktuel-dergisi-ibrahim-erkal-canisi-dizisi-emine-bolverdi (1)
Doğum tarihi: 24 Eylül 1977 // Çocuklar: Duru Kınay (Vikipedi)

Mankenler ve oyunculuk tartışmasına nasıl bakıyorsunuz?
— Neden özellikle mankenlerin üzerine gidiliyor anlamıyorum. Dışarıdan başka biri de gelip oyunculuk yapmaya başlayabilir. Biraz arz talep meselesi bu. Eğitimini almadan bugünlere gelen çok değerli sanatçılar var. Ses dergisinin kapağından gelen sanatçılar var. Biz niye bu kadar öne çıkarılıyoruz anlamıyorum. “Oyunculuğu katlediyorlar” diyorlar. Bu ne demek? İnsanlar iyi bir şey yapıyorsa devam eder. Yapımcılar bakıyor, “Bu kızda iş var, teklif götürelim”” diyor. Başarısız olursan yapımcı bir daha asla teklif getirmez sana. Ben hiçbir zaman “Çok iyi oyuncuyum, eğitime ihtiyacım yok” demedim. Bu büyük saygısızlık olurdu. Kendimi geliştiriyorum. Çok iyiyim demek için daha kırk fırın ekmek yemem lâzım.

0332-nokia-8210-reklami-2000-yilinda-telefonlar-nasildi
Nokia 8210, Nokia’nın 1999 yılında satışa sunuduğu cep telefonudur. ÖZELLİKLERİ: Lityum iyon batarya 650 mAh // Oyunlar GSM 900 ve 1800 // 3 Dakikalık ses kaydı // Xpress-on değiştirilebilir kapaklar

Bu kadar genç yaşta göz önünde olmaktan rahatsız oluyor musunuz?
— Zor, çok zor. Özel hayat diye bir şey yok. Kendi başıma dışarı çıktığımda bile attığım her adıma dikkat etmem lâzım. Genç bir insanım, benim de hatalarım olacaktır. Ama dışarıdaki insanlar sizi tanıyor ve yanlış bir şey yaptığınızda “Emine Ün bunu yaptı” diyorlar. İstediğim hiçbir yere gidemiyorum. Zaten gece hayatım hiç yok. Ben de eğlenmek istiyorum ama böyle bir şansım yok. Hemen haberler çıkıyor. Bunların dışında çok zorlandığım söylenemez. İnsanların bana olan sevgisinden mutluluk duyuyorum. Bana kendi kızlarıymışım gibi davranıyorlar ve çok hoşuma gidiyor. Zaten yetiştirilme tarzım da böyle. Hâlâ ailemle yaşıyorum, aile kızıyım ve ailevi değerlere önem veriyorum.

0332-emine-un-kimdir-2000-aktuel-dergisi-ibrahim-erkal-canisi-dizisi-emine-bolverdi (3)

 Kaynak: 2000, Aktüel Dergisi