Nurcular’ın küçük gruplarından “İttihad”çılar, Said Nursi’yi siber âleme taşıdı. Kendilerine “internet tebliğçisi” diyen “İslâm misyonerleri” 24 saat saat görev yapıyor, her soruya cevap vermek vaadiyle laikçilere meydan okuyor. Potansiyel müttefikleri ise Hıristiyan din adamları.

0387-muammer-gecesefasi-said-nursi-online-ittihad-yayinevi-mesut-zeybek (2)
RÖPORTAJ: Tuncay Opçin • “İnternet tebliğcileri – Said Nursi”

II. Meşrutiyet öncesiydi. Bediüzzaman sıfatıyla anılan Said Nursi ilk kez İstanbul’a gelir. Sesini duyurmak için, kaldığı otelin kapısına “Her soruya cevap verilir, mukabilinde soru sorulmaz” levhası astırdı. O günlerde herkes bu garip, garip olduğu kadar cüretkâr meydan okumadan etkilenmiş, kısa sürede geniş bir dost ve meraklı halkası oluşuvermişti Nursi’nin çevresinde.

Şimdi ise Nursi’nin izinden giden bir grup, başka bir dünyayla ittifak arayışında internet üzerinden, “Mütecaviz dinsizliğe karşı Hıristiyanların ruhanileriyle işbirliği sağlanmalı.” Yani saldırgan ateistlere insan haklarını ihlal eden uygulamalara imza atan laikçilere karşı Hıristiyan din adamlarıyla işbirliği yapılabileceğini söylüyorlar.

0387-broadway-muzikali-meltem-cumbul-tansas-reklamlari-2000-yilinda-turkiye
TANSAŞ SUNAR — Mydonose Showland (13-29 Ekim 2000)

Nursi interneti müjdeledi!
İttihad Yayınvi çevresinde oluşan bu grup, internet sitesinde 24 saat aralıksız görev yapacak elemanlar arıyor gazete ilânıyla. Şartlar da şunlar: internetten anlamak, İngilizce bilmek, Risale-i Nur’lara vâkıf olmak. Bir de isim takmışlar aradıkları elemanlara: internet tebliğcisi. 24 saat internette canlı yayın yapabilmek için en az dört kişiye ihtiyaçları varmış. Şimdilik iki kişi bulmuşlar. Çok sayıda başvuru olmuş ama başvuranların birçoğunu Risale-i Nur’lara vâkıf olmadıkları için elemişler. Elemeyi yapanlar, içlerinde Said Nursi’nin talebelerinin de bulunduğu bir grup. Cemaat içinde kıdemleri hayli yüksek olan grupta yer almak için en az 30 yıl Risale-i Nur’larda ihtisas yapmış olma şartı aranıyor.

Tebliğciler, kurdukları sitede İslâmiyet’le ilgili her türlü soruya cevap verecek. Günlük gelişmelerle ilgili olarak da, Said Nursi’nin daha çok teorik çerçevede kalan görüşlerini tüm dünyaya yaymayı amaçlıyorlar. Aktüel’in görüştüğü tebliğcilerden Muammer Gecesefası, İngilizce bilmediği için sitenin Türkçe bölümüyle ilgileniyor sadece. 35 yaşında olan Gecesefası, tam 15 yıldır Risale-i Nur’ların rahle-i tedrisinden geçiyor. Son beş-altı yıldır neredeyse profesyonel bir işe dönüşmüş bu onun için. Zaten bu nedenle İttihad Yayınevi’ne giren Gecesefası’nı internetteki site kurulunca bu departmana kaydırmışlar.

Diğer tebliğci İlyas Özbay ise, şu anda yurt dışında. Halen özel bir şirkette dış ticaret sorumlusu olarak çalışan Özbay, bu işi “fisebilillah” yani para almadan, Allah rızası için yapacakmış. Görev sırası ona geldiğinde ise bulunduğu yerden ayrılmasına bile gerek kalmadan internete girip, kendisine ulaşanlarla sohbet edip “irşad” edecek.

0387-muammer-gecesefasi-said-nursi-online-ittihad-yayinevi-mesut-zeybek (1)
MESUT ZEYBEK — Bediüzzaman, dindar Hıristiyan kesimin Müslümanlar ile ittifak edeceğini işaret ediyor. Zaten bütün Müslümanlar buna inanmak mecburiyetinde.

NİYE 24 SAAT YAYIN?
Mesut Zeybek bu soruya ilginç bir cevap veriyor:
— Said Nursi internetin bulunacağını taa 1930’da haber vermişti. Bu müjde gerçekleşince, biz de fikir mücadelemizle bundan yararlanmak istedik. Bu düşünce yeni değil yani.
Zeybek’e göre Nursi, 1926’dan 1934’e kadar kaldığı Isparta’nın Barla nahiyesinde talebelerine verdiği bir derste ve yazdığı bir mektupta, o anda bilinmeyen “telsiz-telgraf” gibi bir sistemin varlığını haber veriyormuş. Böylece “Nur Dersleri”nin anında bütün dünyaya iletileceğini, bütün dünyadan işitileceğini müjdelemiş.

HIRİSTİYANLAR İLE İTTİFAK ŞART
Sitede sadece soru cevaplamayı düşünmüyorlar. Bir de hazırlanan bültenler var. Bu bültenleri konularına göre, siyasi yelpazenin en sağından en soluna, tüm yayınevi ve gruplara göndermeyi planlıyorlar. Aslında mevcut siteye ilginin yoğunluğu ve gelen sorular böyle bir canlı sitenin kurulması düşüncesini uyandırmış. Zeybek, normal karşılıyor bu ilgiyi. “Biz insanın en temel problemiyle, iman meselesiyle uğraşıyoruz. Bu evrensel bir mesele, düşünen herkesin ilgisini çekmesi son derece doğal.”

0387-aktuel-dergisi-2000-yili-arsivleri-orgazm-cipi

 Kaynak: 2000, Aktüel Dergisi