Yılların Emel Sayın’ı. Aynı güzellikte, aynı başarı çizgisinde, aynı sahne hakimiyetinde. Hayranlarının gönlünde herkesi geride bırakmış, kesin bir numara. Dinlemekle birlikte, seyrinden de zevk alınan ender assolistlerden biri. Emel’e birçok soru sorduk, sanattan, özel yaşamından.

0142-emel-sayin-seksenler-gazino-sevdalilar-albumu-1982-kadinca-dergisi (4)
KADINCA, Süreli Yayınlar A.Ş. tarafından hazırlanıp Gelişim Basım ve Yayım A.Ş. tarafından yayınlamaktadır. // SAHİBİ: Ercan Arıklı // Genel Yayın Müdürü: Duygu Asena // Mısırlı Matbaacılık ve Ambalaj Sanayii ve Ticaret A.Ş. // Dr. Şevki Bey Sk. No: 6 Divanyolu // TEL: 27 68 17 — 28 64 78

KADINCA: Aşktaki mutsuzluğunu neye bağlıyorsun? Seçimlerinde bir yanlışlık mı var, rastlantılar seni zorluyor mu?
EMEL SAYIN: Geçenlerde bir hanım avukat arkadaşımla sohbet ederken bana boşanma davalarının günden güne arttığını söyledi. Hatta bu arkadaşım da eşinden ayrılmak üzere. Ayrıca gazetelerden okuduğuma göre, yapılan istatistikler gösteriyor ki, her yıl boşanma olayları sürekli artış gösteriyor.

Jpeg
EMEL SAYIN: “Sevdalılar” Yavuz & Burç Plakçılık / Kaset / Video Grubu (1988)

KADINCA: Son seyahatin ünlü bir iş adamı ile beraberliğinin söylentilerini getirdi. Ne diyorsun? Gerçekten evlenecek misin?
EMEL SAYIN: Lütfen beni mazur görün. Özel hayatımla ilgili konularda konuşmak istemiyorum.
KADINCA: Altı aydır jinekolojik tedavi görüyorsun. Olumlu sonuçlar aldın mı? Bir çocuğun olursa daha mı mutlu olacaksın?
EMEL SAYIN: Altı aydır tedavi gördüğüm yanlış. Bahsettiğiniz şey sadece kontrole gittiğim durumlardır. Çocuk konusuna gelince, anne olmayı arzuluyorum evet. Ancak bunu sahneleri bıraktığım zaman gerçekleştirebilirim. O zaman yaşantımın daha huzurlu ve zevkli olacağına inanıyorum.

EMEL SAYIN: “Son On Yılın Sevilen On Şarkısı” (1972)

KADINCA: Fahrettin Aslan’ın gazinolarında söyleyecek misin? Yoksa Selçuk Aslan ile tekrar karşılaşmamak için başka yerleri mi seçeceksin?
EMEL SAYIN: Hiç belli olmaz. Aslında bu soruya düşünmeden, hiçbir zaman diyebilirdim ama, bu konudaki tecrübelerim bu cevabı vermemi engelliyor. Selçuk Aslan’a gelince, onunla karşılaşmak beni ne memnun eder, ne de rahatsız.

0142-emel-sayin-seksenler-gazino-sevdalilar-albumu-1982-kadinca-dergisi (5)
EMEL SAYIN: “15-16 yaşlarımdayken amatörce batı müziği denemelerim olmuştu. Bu yüzden sesimin bu tür müziğe yakıştığını biliyorum. Bir deneme yapacağım. Gerçekleştirebilirsem başarı oranım yüksek olabilir.” (1982, Kadınca Dergisi)

KADINCA: Birçok sanatçının Türk Sanat Müziği’ni seçmesini nasıl yorumluyorsun?
EMEL SAYIN: Bunun bir hobi olabileceğini düşünüyorum. İddialı olmak ise üstün bir cesareti gerektirir. Eğer daha önce Türk müziği çalışmaları olmamışsa zor iş. Yıllarca Batı Müziği söylemiş, bunu meslek edinmiş bir sanatçının hançeresinin karakter değiştirmesi demektir bu. Çok yoğun ve uzun bir çalışmayı gerektirir. Türk Sanat Müziği eserlerini gerektiği gibi icra edebilen Batı Müziği sanatçılarının yürekten alkışlamak lâzım.

0142-emel-sayin-seksenler-gazino-sevdalilar-albumu-1982-kadinca-dergisi (0)
EMEL SAYIN: “Bir Şarkıdır Yalnızlığım” (1982, Burç Plakçılık)

KADINCA: Para ve sanat arasında bir bağlantı kurabilir misin?
EMEL SAYIN: Sanatçı sanatıyla bir bütündür. Onunla yücelir, onunla hisseder, onunla yaşar. Ama yaşayabilmesi için paraya ihtiyacı vardır. Böylece birbirlerine son derece ters düşen bu iki şey arasında bağlantı, ister istemez kurulacaktır. Hatta bu bağ çoğu kez birbirini sevmeyen para ile sanatı öylesine yaklaştırır ki, bir de bakarsınız elele vermiş beraber yürüyorlar.
KADINCA: Londra’ya giderek estetik ameliyat olduğun söyleniyor. Bunlar doğru mu?
EMEL SAYIN: Bunları duydum ve çok üzülüyorum. Üstelik bunları söyleyenler yaşımın kırkı aştığını da iddia ediyorlar. Daha kırka gelmedim. Üstelik Londra’ya değil İsviçre’ye gittim. Kırkı geçeyim, gerekirse estetik ameliyat geçiririm, neden yalan söyleyeyim ki? Tam 37 yaşındayım.


0142-emel-sayin-seksenler-gazino-sevdalilar-albumu-1982-kadinca-dergisi (3) Kaynak: 1982, Kadınca Dergisi