Mektup sözcüğü dilimize Arapçadan geçmiştir. Bir kişiye gönderilen yazılı kağıt, yazılmış olan anlamlarını taşır. Türkçe karşılığı “betik”tir. Giriş, gelişme ve sonuca sahip olabilir. Halefi sanal yazışma türü olan elektronik postadır. Aşağıdaki mektuplar 1969 ve 1970 yıllarında yazılmıştır. 1961 doğumlu İlhan, daha iyi bir eğitim görmesi için İzmir Türk Koleji’ne kaydedilir. İTK, 80’li yılların sonuna kadar yatılı okul hizmetini vermeye devam etmiştir.

30 Kasım 1969, İzmir Türk Koleji
Sevgili Anneciğim,
Nasılsınız? Ben çok iyiyim (nezlelik hariç). Bayram için toplanmaya başladınız mı? Ben bu hafta pek o kadar özlemiyorum ama bu şimdilik aldığım sonuç. Edremittekiler nasıl? Bana mektup yazmayı unutma sonra gücenirim zira sizden ayrılınca el sallamadan içeri girmenize yeteri kadar gücendim.

Anneciğim, orada unuttuğum bir şey yoksa gönderiver. Murat, Berna, yengem, dayım, anneannem, Mayki, büyükanne, babaannem ve dedem nasıllar? Dişimin altındaki et şişti fakat ağrımıyor. Mektubum çok kısa sürdü ama önemli bir havadis yok. Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim.
Oğlunuz
İLO (İlhan)

Sepet sepet yumurta, Sakın beni unutma, Unutursam küserim, Yakalarsam öperim:)

8 Aralık 1969, İzmir Türk Koleji
Sevgili Anne ve Babacığım,
Nasılsınız? Ben iyiyim ve size çok küstüm. Bu hafta benimle hiç ilgilenmediniz ve az kaldı ağlayacaktım sizin arkanızdan. El bile sallayamadım.

Anne, bu hafta bir çaresini bulun, ya babam ya da sen gelin. Hiçbir hafta bu kadar özlememiştim sizleri. Meliha’ya ayrı bir mektup yazdım. Anne bu hafta ben sizinle mi geleceğim, yoksa Raşit Karaosmanoğlu’yla mı? Acele cevap yazın. Bu hafta ben dahil en çok özledik[?] (Tabii ki sınıfça)
İki hafta sonra bayram yapacağım. Mektubuma son verirken ellerinizden öperim.
Oğlunuz İLHAN
Not: Baba yahut anne bir iş bahane edip lütfen gelin sizi çok özlüyorum.

20 Aralık 1970, İzmir Türk Koleji
Sevgili Babacığım, Anneciğim, Babaanneciğim, Ablacığım ve Halacığım,
Nasılsınız? İnşallah iyisinizdir. Ben çok iyiyim. Hasta değilim ama çok da fenayım. Ne yalan söyleyeyim hüngür hüngür ağladım. Hatta Kibar (Osman Kibar’ın yakını olabilir) gelip bana arazöz yerine şehri bir dolaşmamı teklif etti. Bu hafta Ülker ablaların gelip gelemeyeceği de belli değil.

Bu hafta ben bir şey unutmadım ama siz unuttunuz. Vitamin hapı, Panalgine ve meyva!
Geçen hafta biraz üzgünlüğümden beni iki defa ziyarete gelmeniz üzerine herhalde şimdi beni bu üzgün halimle görseniz okuldan çıkarıp değil ortaokula vermek (devlet okulundan bahsediyor) herhalde cüzdan gibi yanınızda taşırsınız.

Ticaret bitti ama iş bilgisi için izin vermediler. Ben de iki mütalağa arası yarın teneffüslerde öğlen akşamüzeri, akşam, salı sabahı ve salı günü birinci ders yapacağım.
Mektubuma son verirken büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim. Ortancalara bir şey yok.
Oğlunuz İLHAN
(Ankaragücü – Altay voleybol maçı nasıl bitti?)

mektup-nasil-yazilir-altmislarda-mektup-yazmak-mektup-ornegi (3)
İzmir Türk Koleji, 1950 yılında 28 öğrenci ve 14 öğretmen ile kurulmuştur. 1951 yılında Uşakizade Köşkü kiralanmış (Atatürk’ün evlendiği ev) ve 1991 yılına kadar kullanılmıştır.