Üç kişilik özel bir Türk timinin de katıldığı, “Mumya Harekâtı” adlı operasyonla bir dönem İstanbul jet-setinin en gözde figürlerinden Ayşegül (Nadir) Tecimer, Fas’ın Marakeş kentinde yakalandı. Türk kamuoyunun zihnine başında 19’uncu yüzyıl Nepal kraliçe tacı ve boynunda 1812 tarihli, Çariçe Alexandra’ya ait madalyonlarla verdiği pozlarla çakılan “zamane prensesi” Ayşegül Nadir’in, “Tarihi eser kaçakçılığı yapmak ve hırsızlık malını bilerek almak ve saklamak” suçundan kesinleşmiş 4 buçuk yıl hapis cezası bulunuyordu. Ayşegül Hanım, 11 Mart 1997’de bu kararın açıklanmasından 90 dakika önce ülkeyi Amerika-Miami istikametinde terk etmiş, hapse düşmekten kurtulmuştu.

Onun Miami’nin lüks yerleşim birimlerinden “Portofin Tower” gökdeleninin 13’üncü katındaki ayda 4400 dolar ödediği dairesinden Marakeş’e, “uluslararası tarih eseri kaçakçılığı”nın cilveleri mi yoksa Interpol’ün kırmızı bültenlerini mi savurmuştur bilinmez. Bilinen aslında Ayşegül Hanım’ın sekiz yıllık genç sevgilisi Hüseyin Mete Deniz’in Fas’ta bir şirkette çalıştığı. Televole’nin romantik yorumlarına göre Ayşegül Tecimer, aşkın peşinde koşarken yakalandı.

Ayşegül nereye koşuyor
Ayşegül Nadir’in koşusu belki de 16 yaşında, 1962 yazında başlamıştır. İstanbul’un zengin ailelerinden Tecimer’lerin kızı, Büyük Kulüp’ün frapan figürlerinden Dame De Sion öğrencisi, olgunluk yıllarında her halinden anlaşılacak olduğu sürece Aslan burcu Ayşegül, (o zamanki soyadıyla Tecimer), o yıl bir yaz günü, orta halli Kıbrıslı bir ailenin tek oğlu, İktisat Fakültesi öğrencisi 21 yaşındaki Asil Nadir ile tanışır.

0265-aysegul-nadir-tecimer-2001-aktuel-saraydan-surgune (3)
Aycan Saroğlu haberi, (2001, Aktüel)

Rivayete göre ilk görüşte aşktır. Ayşegül’ün ailesinin şiddetli itirazlarına rağmen çift 25 Eylül 1962’de evlenir ve ertesi yıl Londra’ya göçer. İki erkek, 1964 doğumlu Birol ve 1973 doğumlu Serhan. Asil Nadir’in ahdi vardır, karısını kraliçeler gibi yaşatacaktır. Asil Nadir hırslı ve yeteneklidir. Böylece tekstil ticaretiyle başladığı müteşebbislik faaliyetinde, 80’li yılların ikinci yarısına gelindiğinde gıda, elektronik ve turizm alanlarında 224 şirketi ve 77 bin çalışanıyla dev bir şirketler grubunun dizginlerini elinde tutar hale gelir.

Asil Nadir imparatorluğunu kurarken, Ayşegül’ün de “antika” konusunda uzmanlaştığı görülür. Antika/ tarihi eser merakı, Nadir çiftinin dünya jet-setine giriş anahtarıdır bir bakıma. Sotheby’s ve Christy’s’in müzayede salonlarında yaptığı “spektaküler” alımlarla tanınırlar Londra sosyetesinde. Nitekim daha sonraları Eton Meydanı’ndaki malikalerinde parlak davetler verdiğinde, çiftin evi, kibar bir deyişle bir müzeyi andırdığı dikkat çekecektir.

0265-aysegul-nadir-tecimer-2001-aktuel-saraydan-surgune (2)
Bilinen en son vukuatı, Amasya Beyazıt Kütüphanesi’nden çalınan el yazması bir Kuran-ı Kerim ile yakalandığı. 13’üncü yüzyıldan kalma eşi bulunmaz bir parçadır. (2001, Aktüel)

Genç erkek zaafı
Ayşegül Tecimer, İstanbul sosyetesinin ufkunda bir güneş gibi doğar. Sadullah Paşa yalısında 13 yıl sürecek “dolunay partileri” ile ünlü, o yüksek sefahat dönemi başlar. Gecelerde, şık davetlerde birbirinden alımlı mücevherler taşır hep. Kısa zamanda kendinden genç erkeklere zaafı olduğu görülür. Gazeteci-yazar Mehmet Barlas’ın oğlu Cemil Barlas, Kurtuluş Savaşı paşalarından General İzzettin Çalışlar’ın torunu, Taxim Night Park’ın barmeni, yakışıklı mimar Hasan Çalışlar, Adnan Şen, Mustang Türkiye Genel Müdürü Ali Mütevelli ve elbette büyük aşkı manken Hüseyin Mete Deniz. Çocuğu yaşındaki gençlerle aşk yaşadığı için kendisini eleştirenlere şöyle seslenir Ayşegül:
— Aşkta annelik hissi yoktur. Bu cesaret bende var. Onun için 16 yaşında ailemin lüksünü terk edip beş kuruşsuz bir insanla, sırf aşık oldum diye bilmediğim diyarlara gidebildim.


0265-aysegul-nadir-tecimer-2001-aktuel-saraydan-surgune (0)K
Kaynak: 2001, Aktüel Dergisi