Amerika’da ortaya çıkan yeni bir dans, çarçabuk Avrupa’da da yayılmaya başladı. Artık rock’n roll’ün modası geçmiş sayılıyor. Onun yerini şimdi twist aldı. New York’un en ünlü Palladium sahnesinde başlayan twist, «West Side Story» temsili ile önce Paris’te, Elhamra Tiyatrosu’nda tanındı. Çok geçmeden Michele Rheims ve Françoise Sagan gibi tanınmış şahısların umumî yerlerde twist yaptıkları görüldü. Aynı tarihlerde Londra, Viyana, Roma başta olmak üzere, Avrupa’nın birçok şehrinde twist modası aldı, yürüdü. Bu çeşit dansların ömürlerinin ne kadar olacağı pek bilinmez. Ama twist bugün için gözdedir.

Birbirinden ayrı olmalı
Tangonun aksine olarak, çiftler birbirinden uzak durur. Karşılıklı hareketler ahenk içinde ama arada mesafe bırakılarak yapılır. Bu da münferit hareket serbestliği sağlar.

El ara sıra tutulabilir
Çiftlerin birbirine hiç dokunmaması ara sıra birbirlerinin elini tutmalarına engel olmaz. Bazı figürlerde, el tutma zarureti de ortaya çıkabilir.

Bütün ritmlere uygun
Bir müziğe ihtiyaç yoktur. Herhangi bir caz parçası ile twist yapılabilir.

En zor figür
Gereken kıvraklığı verebilmek için bazen bu şekilde egzersizlere lüzum olabilir. Ama herkesin harcı değildir. Buna cambazlık lâzım.

Kaynak: 1961, Hayat Dergisi