Ses, 1956’da haftalık dergi olarak yayımlanmaya başladı. Birçok sanatçının Yeşilçam’a ve sahnelere adım atarak ünlü olmasını sağlayan Ses dergisinde, sanat, sinema, moda ve müzik dünyasından haberler yer almıştır. Seksenli yıllarda ise Hayat Dergisi’nin ücretsiz ilavesi olmuştur.  Bu bölümde 1989 yılının Kasım ayına gidiyoruz.

0346-harika-avci-1989-ses-dergisi

HARİKA AVCI’NIN HARİKA DÜŞÜ
Genç assolistlerden Harika Avcı, televizyona kapak atmak için büyük bir çaba harcıyor. Sesini milyonlara duyurmak istiyor. Harika Avcı’nın tek bir düşü var yeni yılda. Ne evlenmek ne sahne ne sinema. İlle de televizyon. Varsa yoksa ekran. Avcı, televizyona solo program yapmak için kolları sıvadı. İkinci kasetini de dolduran şarkıcı denetimden geçecek şarkılarıyla televizyona gelmek istiyor. Ününü ancak bu şekilde pekiştireceğini belirten Harika Avcı, bazı aracılar kanalıyla TV yapımcılarına haberler gönderip duruyor.

0346-imar-bankasi-1989-hazine-bonosu
İsterseniz 1 milyon, isterseniz 100 milyon, isterseniz 1 MİLYAR liralık hazino bonosu İmar Bankası’nda.

0346-tolga-savaci-1989-ses-dergisi-haberi

BU GENÇ DELİKANLIYI TANIDINIZ MI?
Sibel Savacı’nın kardeşi Tolga Savacı, Avrupa’da büyük bir isim yaptı. Mankenlik alanında ön sırada yer alan Savacı, özellikle İtalya’da üne kavuştu. Bir ara film de çeviren Tolga Savacı, gelişen bu durum üzerine mankenliğe daha fazla ağırlık verdi. Sık sık İtalya’ya giden Savacı, podyumlara çıkarak ve reklam filmleri çevirerek popüler bir isim haline geldi. Tolga Savacı, önümüzdeki günlerde yeni bir gıda maddesini tanıtmak amacıyla TRT televizyonuna da çıkacağını belirtiyor.

0346-hulya-avsar-1989-uludag-tatili-ses-dergisi

HÜLYA HUZURUNU ULUDAĞ’DA ARIYOR
Hülya Avşar’ın assolistliği çok kısa sürdü. Ünlü oyuncu sahneye önce üvertür olarak çıkıp daha sonra da adını neonların en üstüne yazdırdı. Ancak Avşar’ın solistliği başladığı gibi bitti. Gazino sahibi Fahrettin Aslan, şarkıcının işine bir gecede son verdi. Sazlarını beğenmeyen ve ses tesisatını değiştiren Avşar, kendisini kapıda buldu. Ünlü oyuncu bu beklenmedik durum karşısında bavulunu topladığı gibi kapağı Uludağ’a attı. Hem yorgunluk gidermek hem de moralini düzeltmek istediğini söyleyen Hülya Avşar, yeni yılın ilk ayı içinde bir filme başlayacak. Gazino çalışmalarında bundan böyle işi sıkı tutacağını ve şartlarını yazılı olarak ortaya koyacağını söylüyor.

0346-venus-bira-reklamlari-1989-otomobil-cekilisleri-turk-tuborg-bira-ve-malt-sanayi
Haydi biraseverler harekete. Doğru bakkala, markete. (1989, Türk Tuborg)

0346-orhan-gencebay-1989-arabesk-yasaklari-ses-dergisi

GENCEBAY AÇIK OTURUM İSTİYOR
Yıllardır müzik otoritelerince tartışılıp duran arabesk, halen tazeliğini koruyor. Gündemden hiç inmiyor. Kimileri arabeski eleştirirken kimileri de bu tür müziğin olumlu yanlarını söyleyip duruyor. İş bu noktaya gelince de arabeskin kralı olarak adlandırılan Orhan Gencebay, olaya sahip çıkmak istiyor. Ünlü sanatçı, arabeskin halka mal olduğunu ve geniş kitleler tarafından beğenildiğini öne sürüyor. Hani haksız da sayılmaz iddiasında. Hatta Orhan Gencebay, bu konuda televizyonda bir açık oturum öneriyor. Karşıt fikirde olanlarla arabeski tartışmak ve halkın önünde bu konuya bir açıklık getirilmesini istiyor.

0346-gul-erda-1989-video-kaset-ses-dergisi

TELEVİZYON DİZİSİYLE KASET ÇALIŞMASI
Yeni yılda büyük beklentiler içinde olan sanatçıların başında Gül Erda geliyor. Sanatçı, çeşitli uğraşlarda bulunduktan sonra geçtiğimiz aylarda da şarkıcılığa başladı. İlk kasetini ocak ayı içinde dolduracak olan Gül Erda, Mart ayında da bir televizyon dizisi için kamera karşısına geçecek. Gül Erda, bu yeni diziyle sinema alanında büyük şöhret kazanacağını öne sürüyor. Evlilik konusunda ise, henüz böyle bir niyeti olmadığını belirten sanatçı, şimdilik sanatıyla nikâhlı bulunduğunu öne sürüyor.

0346-zeki-muren-bodrum-1989-ses-dergisi-fatma-girik

ZEKİ MÜREN, İSTANBUL’U TERK EDECEK
Sanat Güneşi, artık tamamen Bodrum’a yerleşiyor. İstanbul’un havasından etkilendiğini ve sade bir yaşam kurmak için Ege sahillerine yerleşeceğini sözlerine ekleyen Müren, «İstanbul’un artık eski havası kalmadı. Geceleri nefes darlığı çektiğim oluyor. Bu arada hep eve kapanacak değilim ya?» şeklinde konuştu. Bodrum’da dostlarını bir araya toplamak için şirin ve küçük bir bar açmak istediğini sözlerine ekleyen Zeki Müren, bol bol balığa çıkıp gezinti yapacağını, dinlenmeye fırsat bulacağını ve bu arada kitap okuyacağını ifade ediyor.

0346-muserref-akay-1989-turgut-ozal-rakipleri

ÖZAL’A RAKİP
Başbakan Turgut Özal’ın rakipleri günden güne artıyor. Bir yandan Süleyman Demirel, öte yandan Erdal İnönü bastıradursun, bu arada bir şarkıcı da başbakan olmak istediğini söyledi. Bu aday hepimizin yakından tanıdığı bir ses sanatçısı: Müşerref Akay. Sanatçı, bir televizyon programı sırasında başbakan olmak istediğini söyledi. Şimdi ister misiniz tüm sanatçılar sıraya girsin? Vesselam demokrasi güzel bir olay.

 Kaynak: 1989, Ses Dergisi