Sinema dünyasının ünlülerinin bir araya geldiği filmi üç milyar insanın seyredeceği tahmin ediliyor. Hazreti Muhammed’in görülmediği filmde Hazreti Hamza rolünü Anthonny Quinn oynuyor. Ünlü aktör hiçbir masraftan kaçınılmayan ve büyük yankılar uyandıran filmin başrol oyuncusu ve filmin ağırlığını omuzlarında taşıyor. Filmin Rum asıllı aktristi Irene Papas ise daha önce Anthony Quinn ile “ZORBA” ilminde beraber oynamıştı. Filmde Ebu Sufya’nın karısı canavar ruhlu “Hind”i canlandırıyor.

mesaj-filmi-hazreti-muhammed-filmi-1975- (4) (1)
“Tanrının Elçisi Muhammed” adlı filmde Hazreti Muhammed’in düşmanı Ebu Süfyan rolünü Michael Ansara canlandırıyor. Irene Papas ise karısı rolünde. Film 1976 yılında vizyona girecek.

• Senaryosu sayfa sayfa El Ezher Üniversitesi’nde incelendi.
• Filmin parasını Fas kralı vermesine rağmen filmin Fas’ta çekilmesi yasaklandı.
• Filmdeki kötü kadın rolünü Rum artist Irene Papas canlandırıyor.
• Rejisör: “Irene sanki bu rol için yaratılmış. Herkes ondan nefret edecek” diyordu.
• Kaddafi Hazreti Muhammed, filmin rejisörüne İstanbul’un fethini de film yapmasını söyledi.

mesaj-filmi-hazreti-muhammed-filmi-1975- (3)
Filmin çekimi için Fas, Libya ve Kuveyt büyük ölçüde para yardımında bulundular. Paranın büyük kısmı Fas Kralı tarafından karşılandı ama filmin Fas’ta çekilmesi mümkün olmadı. Büyük prodüksiyon için 17 milyar dolar harcandı. Eski bir Türk ressamının eskisinden esinlenerek Kâbe yeniden inşa edildi. Hazreti Muhammed’in savaşlarının canlandırıldığı filmde 5 bin figüran rol aldı. (1975, Hürriyet Gazetesi)

Mekke yeniden inşa edildi
Hazreti Muhammed filminin çekimini tamamlayan Holywooodlu rejisör, Londra’da filmin eklenmesini tamamlıyor. Bu fırsattan yararlanarak buluştuk, konuştuk. Bu buluşmayı Türk beyazperdesinin tanınmış komedyeni Hayri Caner sağladı.
Suriye’nin Türkiye hududunda bir gümrük memuru olan babası Mustafa Akad’ın annesini Nizip’ten almış. “Ben ana yarısından Türk, baba yarısından ARabım” diyor. Halen 42 yaşında. Holywood’da 7 yıl sinema tahsili yapmış. UCLA Üniversitesi’nde 21 yıldan beri filmciliğin her kademesinde çalışa çalışa ilerlemiş. Amerika’nın sosyal düzeni ile ilgili üç filmin rejisörlüğünü yapan Mustaa Akad, filmi renkli olarak çeviriyor. Filmin senaryosunu Harry Craig’e yazdırmış. Sonra bu metni almış Mısır’a gitmiş. El Ezher Üniversitesi’nde inceletmiş ve her sayfayı tek tek onaylayıp mühürletmiş. Filmin canavar ruhlusu ise Hind isimli bir kadın. Hamza’yı öldürüp ciğerini yer. “Irene Papas sanki bu rol için yaratılmış” diyen Akad, “Hind’i görüp nefret etmeyecek bir tek Müslüman tasavvur edemiyorum” diyor.

mesaj-filmi-hazreti-muhammed-filmi-1976-anthony-quinn-filmi-irene-papasKaynak: 1975, Hürriyet Gazetesi