Soğukkanlı katilimiz Ajan 47, Hitman serisinin yeni oyunu: Hitman Contrats ile tekrar bizlerle. Hatırlarsanız, bundan birkaç sene önce ilk Hitman oyunu, Hitman: Agent 47 yalnızca PC için çıkmıştı. Oyun oynanabilirliğiyle ilgili bazı hatalarına rağmen oldukça tutuldu ve devam oyunu Hitman: Silent Assasin bu sefer multiplatform olarak PC ve oyun konsolları için piyasaya sürüldü. Silent Assasin, aradan iki sene geçmiş olmasına rağmen serinin ilk oyununun üzerine görsel yönden fazla bir eklenti getirmemişti. Ancak yapımcılar kontrollerdeki ve oynanıştaki birtakım hataları gidermişler, başka bir deyişle oyunu biraz makyajlayıp yeni görevlerle tekrar piyasaya sürmüşlerdi. Peki Contrats için durum nedir, işte bunu bu yazıda hep birlikte göreceğiz.

hitman-oyunu-hitman-contracts-ajan-47-pc-oyun-dergisi (1)
Sistem gereksinimleri: Pentium III 800, 128 MB Ram, 32 MB 3D ekran kartı (2004, CD Oyun)

Oynayanlar bilirler, Hitman serisinin en güzel özelliklerinden bir tanesi, oyuncuyu oldukça serbest bırakmasıdır. Amacınıza ulaşmak için birçok seçenek vardır önünüzde Bir görevi birden çok şekilde bitirebilirsiniz. Her zaman hedefinize ulaşmak için kullanabileceğiniz birden fazla yol ve hedefinizin işini bitirmek için elinizde birden fazla yöntem vardır. Gelenek olduğu üzere, yeni oyunda serbestlik daha da artırılmış ve oyunun eline yeni öldürme yöntemleri verilmiş. Oyuna birçok yeni silah eklenmiş, ayrıca etrafta görebileceğiniz günlük eşyalar da silah olarak kullanılabiliyor bu sefer. Mezbahada bulacağınız bir et kancası veya bahçede bulacağınız bir kürek ya da kuş tüyü bir yastık, eğitimli katilimizin elinde ansızın yeni bir öldürme aletine dönüşebiliyor. Ateşli silah envanterimiz de oldukça gelişmiş olmasına rağmen, yeni eklenen sessiz yakın dövüş silahları, çok daha ilgi çekici olmuş.

hitman-oyunu-hitman-contracts-ajan-47-pc-oyun-dergisi (3)
Gürol Gürbüz tarafından kaleme alınan Hitman Contracts oyun incelemesi. (2004, CD Oyun)

Serinin bir başka güzel yanı ise, her görevde bir şekilde oyuncuyu etrafını gözlemlemeye, düşmanın hareketlerini izlemeye ve dikkatle plan yapmaya zorlamasıdır. Elinizde bir otomatik tüfekle koştura koştura ilerleyip önünüze gelen herkesi öldürmek her ne kadar sonuca ulaşmak için uygulanabilir bir yöntem olarak görünse de, genellikle seçebileceğiniz en kötü yöntemdir. Bu seride bir oyunu oynarken, sürekli etrafınızı inceler, olabildiğince sessiz ve görünmeden hareket eder, düşmanın her hareketini izler ve bunlara göre yapacaklarınızı planlarsanız, oyundan çok daha fazla keyif almış olursunuz.

hitman-oyunu-hitman-contracts-ajan-47-pc-oyun-dergisi (4)Kaynak: 2004, CD Oyun