“Kadınları Etkileyen On Erkek” adlı yıllık anketimizin ikincisinin sonuçlarına şöyle amatör bir psikolog gibi bakınca ortaya çıkan ilk yorum: “Şöhret, iktidar, cinsellik ve maddiyat.” Ülkemizin 100 ünlü kadınını jüri yapıp oluşturduğumuz listenin ilk iki sırasında bu yıl, televizyonun iki şöhreti yer alıyor. Mehmet Ali Birand birinci, Uğur Dündar ise ikinci.

0395-aksu-yun-reklamlari-1986-tekstilde-dort-mevsim-erkekce-dergisi
Bir sonbahar daha geldi. AKSU yeni modalara hazır!

Geçen yılın birincisi Gürer Aykal, bu kez üçüncülüğe düştü. Şöhret ve iktidar arasında iyi bir geçiş halkası oldu bu seferinde. Aykal, yakışıklı orkestra şefi olmakla beraber şöhreti ve minicik bir sopa ile orkestrayı düzenli şekilde çaldırmasıyla yönetimi yani iktidarı simgeliyor. Fakat asıl iktidar simgeleri, geçen yıl beşinci iken, bu yıl bir basamak daha yükselen Turgut Özal ile, geçen yılın onunculuğundan bu yılın altıncılığına gelen Bedrettin Dalan.

Türkiye ve İstanbul’un bir numaralı adamları, ülke çapında siyasal sükselerinin azaldığı iddia edile dursun, kadınların gözündeki sükselerini artırıyorlar. Kadir İnanır’ın beşinciliği; cinsellik, şöhret ve iktidardan sonra geldiğinin işareti. Türk sinemasının bu erkek sembolü, geçen yıl üçüncüyken bu yıl beşinciliğe düştü ama sinema dünyasında en fazla oy alan kişi olarak geçen yıli arkasında kaldığı Tarık Akan’a fark attı.

0395-kadinlari-etkileyen-on-erkek-1986-yilinda-turkiye-erkekce-dergisi (1)
Ülkemizin 100 ünlü kadını tarafından oluşturulan listenin ilk sıralarında televizyonun iki şöhreti yer alıyor: “Mehmet Ali Birand ve Uğur Dündar.” (1986, Erkekçe)
0395-marlboro-reklami-1986-philip-morris-eski-reklamlar-dunyanin-en-cok-satilan-sigarasi
Filtreli sigara olarak piyasaya çıkmasıyla bayan sigarası olarak anılan Marlboro, kovboylar sayesinde asıl hedef kitlesine ulaşır. (1986, Philip Morris Türkiye)

Nejat Eczacıbaşı ile Sakıp Sabancı’nın listeyi ancak 9 ve 10’unculukta tutmaları, kadınlarımızı etkilemede paranın sırasının pek önde olmadığını gösteriyor. Ancak şunu işaret etmekte yarar var. Sabancı, geçen yılın 15’inciliğinden altı basamak çıkarak 9’uncu olurken, Nejat Eczacıbaşı 79’unculuktan onunculuğa uzun bir sıçrayış yaptı. Böylesine büyük bir başka atak yapan da, tiyatro sanatçısı Genco Erkal oldu. Genco özellikle İstanbul sosyetesinden geçen yılki 48’inci sırasından bu yıl yedinciliğe yükseldi.

Bab-ı Âli için acı gerçekler. Ya da tehlike çanları çalıyor. Geçen yıl, ilk on listemizde iki gazeteci birden vardı. İsmail Cem ve Güneri Cıvaoğlu. Bu yıl tek bir isim var: Çetin Altan. Geçen yılın 20’incisi Altan Usta, bu yıl 8’inciliğe yükselirken, Cem 21, Cıvaoğlu ise 14’üncülüğe düştüler. Gerçi listenin bir ve iki numaraları Birand ve Dündar bugün yazılı basında ama, onlara oy getiren şöhretlerin televizyondan yaptıklarını bilince, durumu Bab-ı Âli için iç açıcı olduğunu söylemek olası değil. Daha doğrusu “Durum ciddi ama, vahim değil!” Zira ikinci on listeyi, dört gazeteci ismi taşıyor. Rauf Tamer, Güneri Cıvaoğlu, İlhan Selçuk, Uğur Mumcu. İsmail Cem (21) ve Hasan Cemal (27) bu listeyi zorluyorlar.

0395-kadinlari-etkileyen-on-erkek-1986-yilinda-turkiye-erkekce-dergisi (2)
BAŞLICA JÜRİ ÜYELERİ — Adalet Ağaoğlu, Nurcan Akad, Deniz Akbulut, Kâmuran Akkor, Sezen Aksu, Ayşegül Aldinç, Funda Anapa, Gülen Andak, Mehtap Ar, Müjde ar, Handan Ataklı, Hülya Avşar, Duygu Asena, İmren Aykut, Günseli Başar, Mine Baysan, Lale Belkıs, Zeliha Berksoy, Kezban Biraniş, Günsel Bozkurt, Yasemin Bozkurt, Nil Burak, Rüçhan Çamay, Türe Çelikoğlu, Serpil Demirtaş, Nükhet İDuru, Tülay Erçetin, Ayla Ekinci, Güş Erda, Aysel Gürel, Başak Gürsoy, Hümeyra.

Kadınlar ve muhalefet. Ya da kadınlar ve vefa. Bunun yeri biraz altlarda. Bülent Ecevit 11, Süleymen Demirel 13’üncü sırada. Ana muhalefet lideri Erdal İnönü’nün kadınları etkileme sırası ise 12.
Mazoşizm ise çok gerilerde. Ününü kadınlarını dövmekle yapan İbrahim Tatlıses’in basındaki dayak olayları sayısı azalınca yeri yükseldi. Geçen yıl 68’inci iken, bu yıl 20’inci.

Müzik kadınları pek etkilemiyor artık. Geçen yıl bir Doğan Canku vardı listede. Bu yıl o da yok. Neco 13’üncü, Timur Selçuk 27’inci sıralarıyla ikinci listeye yaklaşabildiler o kadar.

0395-seksenlerde-ansiklopedi-okumak-1986-yilinda-meslekler-gelisim-ansiklodileri
GELİŞİM PAZARLAMA ELEMANI — “Bana hayır diyen müşteriye 3 takım ansiklopedi birden sattım.” // Gelişim Pazarlama’nın sertifikalı ve kimlikli elemanlarından biri. Başarılı ve kendinden emin. Mesleğinin tüm inceliklerini biliyor. Çünkü uzmanlar tarafından eğitildi. Uluslararası tecrübenin ve tekniğin bir parçası.

Hele sporcular tam havagazı. Geçen yıl Selçuk Yula listeye girememişti ama oldukça oy almıştı. Bu yıl, en iyi durumdaki Galatasaraylı Erhan Önal. Yeri de 60’ıncılık. Dr. Ali Uras’ı geçen yıl 11’inci yapan sporculuğu imiş demek. Galatasaray Başkanı iken bol oy alan Uras, bu kez ancak 47’inci sırayı tutturabildi.

Tiyatronun sinemaya armağanları, Can Gürzap ve Cihan Ünal için durum kötü. Can Gürzap, 8’inci yerini 26’ıncılığa bıraktı. 9’uncu Cihan Ünal ise Türkan Şoray’ın kocası olarak, bu yıl tek oy bile alamadı ve 92 kişiden oluşan listeye giremedi.

Buna karşılık, bugüne dek 104 kadınla yattığını Erkekçe dergisini açıklayan Zeki Müren listeye 83’üncü olarak girdi. Bir başka ünlü çapkın Lokman Kondakçı da 89’uncu oldu. Bir atak daha var listede, az daha unutuyorduk. Millî davulcu damat Asım Ekren. Geçen yıl adı yoktu, bu yıl 32’inci.

0395-dixi-bio-alkollu-reklam-1986-turyag-urunleri
Eviniz için güçlü temizlik malzemesi. ÇOK DAHA GÜÇLÜ! Deneyin. (Dixi, bir TURYAĞ A.Ş “İzmir” ürünüdür.)

KADINLAR KİMLERE OY VERDİ?
Nükhet Duru’nun oyları Çetin Altan, Hasan Cemal ve Sinan Çetin’e gitti. Erkekçe 1986 güzeli Alev Sayın ise Tarık Akan, Kadir İnanır ve Kenan Kalav’ı seçti. Müjde Ar, oylarının gizli tutulmasını isterken, kardeşi Mehtap Ar: “Açıklayabilirsiniz. Gürer Aykal, Ali Uras ve Uğur Dündar’ı seçtim” dedi. Burçin Orhon boş oy kullandı. Türkiye’de onu etkileyen erkek yokmuş. Sezen Aksu’nun oyları Nesli Çölgeçen, Uğur Mumcu ve Mehmet Ali Birand olurken, İmren Aykut tek oy kullanıp “Tabii ki Turgut Özal” dedi.
Seyyal Taner’in listesi bir ölü ile başladı: Aşık Veysel (33). Diğerleri ise Çetin Altan ve Sakıp Sabancı oldular. Bu arada iki başka ölü, Yılmaz Güney (39) ve Ayhan Işık (53) da 92 kişilik liste içine girdiler.

0395-vakko-armagan-ceki-1986-vakkorama-magazalari-moda-vakkodur-eli-aciman
ELİ ACIMAN — Moda Vakko’dur.

LİSTENİN İLGİ ÇEKEN DİĞER İSİMLERİ
Metin Akpınar (22), Erol Aksoy (24), Zeki Alasya (25), Ali Karacan (30), Çetin Tekindor (34), Erdoğan Demirören (37), Fikret Hakan (38), Necmettin Erbakan (41 – maşallah), Müşfik Kenter (43), Müjdat Gezen (44), Halit Kıvanç (46), Çelik Gülersoy (48), Haldun Dormen (50), Ahmet Özhan (51) ve Adnan Oktar (54)

0395-hulya-avsar-gencligi-1986-erkekce-dergi-kapagi

 Kaynak: 1986, Erkekçe Dergisi