nebahat-cehre-gencligi-mujdat-gezen-gencliginde-nasildi-ahmet-ozhan-kimdir-beyaz-kelebekler-solisti-emel-sayin-in-genclik-fotografi-70-lerde-yesilkoy-fotograflari-ses-dergisi-arsivleri (1)Nebahat Çehre, Beyaz Kelebekler’in solisti Ülkü Üst, Müjdat Gezen ve Ahmet Özhan geçenlerde Emel Sayın’ın Yeşilköy’deki yazlık evinde bir araya geldiler. Bu toplantının nedeni ise, Müjdat Gezen’in yeniden tiyatroya başlayarak İzmir’e gitmesiydi. Bir çeşit veda toplantısı diyebileceğimiz bu yaz gününde, sanatçı dostlar eğlenip dinlenerek hoşça vakit geçirdiler. Sanatçılar, film ve gazino çalışmaları nedeniyle uzun zamandan bu yana ilk defa olarak bir araya geliyorlardı.

BÖYLE DE PİŞTİ OLUR MU?

nebahat-cehre-gencligi-mujdat-gezen-gencliginde-nasildi-ahmet-ozhan-kimdir-beyaz-kelebekler-solisti-emel-sayin-in-genclik-fotografi-70-lerde-yesilkoy-fotograflari-ses-dergisi-arsivleri (5)
Şöhretlerden kurulu grubumuz pişti oynamak için iskambilleri alıp masanın başına oturdular. Ama son dakikada bu işten vazgeçtiler. İsterse vazgeçmesinler, beş kişi nasıl pişti oynardı?

İşin başlangıcında ne toplanma kararı vardı, ne de başka bir şey. Sadece Müjdat Gezen, Emel Sayın’a sos tarifi yapıyordu. Evet evet şu bizim bildiğimiz sos. «önce» diyordu, «domatesi şöyle soyup böyle kesersin, sonra efendim, başka bir kapta soğanı ince ince kıyarsın…» gibilerinden bir şeyler anlatıyordu.

0 nebahat-cehre-gencligi-mujdat-gezen-gencliginde-nasildi-ahmet-ozhan-kimdir-beyaz-kelebekler-solisti-emel-sayin-in-genclik-fotografi-70-lerde-yesilkoy-fotograflari-ses-dergisi-arsivleri
Bu arada Müjdat’ın anlattıklarına Ahmet Özhan, Nebahat Çehre ve Beyaz Kelebekler kulak misafiri oluyordu. Derken, Nebahat Çehre dayanamadı ve lafa karıştı:
— «Ama Müjdat senin anlattığın sos tarifinden ziyade domates çorbasına döndü. Bak bir kere de ben anlatayım»
dedi ve arkasını getiremedi tabii… Bir kızılca kıyamet koptu ki sormayın. Müjdat, Çehre’ye — «sen ne anlarsın sos yapmaktan» diye bağırırken. Emel Sayın «sosun içine acı konur mu?» diye soruyor. bu arada Beyaz Kelebeklerin solisti Ülkü Üst son yediği yemeğe konan sosun tarifini Ahmet Özhan’a anlatmaya çalışıyordu. Bu patırtı ne kadar sürdü bilinmez. Fakat ortalık biraz yatışınca duyulan tek ses Emel Sayın’a aitti.

Şöyle söylüyordu Emel Sayın:
— «Ortada bir mesele var. Müjdat Gezen bir sos tarifi yapayım dedi, kırk kişiden ses yükseldi. Onun için ben Müjdat’a hodri meydan diyorum. Bu olaya şahit olan bütün arkadaşlar bizim eve davetlidir. Yeşilköy’de bir yaz günü geçirmek, bu arada denize yahut havuza girmek, işin en güzel tarafı sosunu Müjdat Gezen’in hazırladığı nefis köftelerden yemek İstiyor musunuz?»»

Bütün ağızlardan tek bir ses yükseldi:
— «Evet…»

nebahat-cehre-gencligi-mujdat-gezen-gencliginde-nasildi-ahmet-ozhan-kimdir-beyaz-kelebekler-solisti-emel-sayin-in-genclik-fotografi-70-lerde-yesilkoy-fotograflari-ses-dergisi-arsivleri (3)Güneş yavaş yavaş yükselmekte… Ara sıra beyaz bulutlar güneşin yüzünü göstermesine mani oluyor. Yeşilköy’ün deniz kıyısına yayılmış blok apartmanlarından birinin önünde Nebahat Çehre’ nin arabası durdu. Çehre toplantıya Beyaz Kelebeklerin solisti Ülkü Üst’le beraber gelmişti. «Ya diğerleri nerede?» diyeceksiniz.

nebahat-cehre-gencligi-mujdat-gezen-gencliginde-nasildi-ahmet-ozhan-kimdir-beyaz-kelebekler-solisti-emel-sayin-in-genclik-fotografi-70-lerde-yesilkoy-fotograflari-ses-dergisi-arsivleri (6)
Güneş biraz sonra batacak ve gelen akşamla beraber Müjdat Gezen İzmir’e yolcu edilecek.

Biraz sonra içeride soluklanan Ülkü Üst, kendisine aynı soruyu soran Emel Sayın’a durumu şöyle açıklıyordu:
— «Arkadaşlarım çok çok özür dilediler. Bugün çalışmaları vardı. Beni temsilci olarak gönderdiler.
İnanın çocukların hepsinin suratı bir karıştı. Nasıl olmasın Müjdat’ın sosunun tadına bakmak istiyorlardı.» Şöhretler her saatin, her dakikanın, her saniyenin tadını yudum yudum çıkardılar. İşte Emel Sayın’la Nebahat Çehre pingpong maçı yaparken seyirciler yani Ahmet Özhan, Müjdat Gezen, Ülkü Üst ve Emel Sayın’ın eşi İsmet Kasapoğlu el çırparak tezahürat yapıyorlar. Aslında Müjdat Gezen hakem, ama taraf tutmadan yapamıyor.

nebahat-cehre-gencligi-mujdat-gezen-gencliginde-nasildi-ahmet-ozhan-kimdir-beyaz-kelebekler-solisti-emel-sayin-in-genclik-fotografi-70-lerde-yesilkoy-fotograflari-ses-dergisi-arsivleri (7)GEZEN USULÜ SOS
Her ne kadar köfteler Emel Sayın tarafından yapıldıysa da, üzerine dökülen sos Müjdat Gezen’in marifetli ellerinden çıktı. Soldaki ve sağdaki fotoğraflarda Gezen, ünlü bir komedyen olduğu kadar usta bir sosçu olduğunu da ispat ederken.
nebahat-cehre-gencligi-mujdat-gezen-gencliginde-nasildi-ahmet-ozhan-kimdir-beyaz-kelebekler-solisti-emel-sayin-in-genclik-fotografi-70-lerde-yesilkoy-fotograflari-ses-dergisi-arsivleri–

Kaynak: 1972, Ses Dergisi