Yalnızlık sadece sizin sorununuz mu sanıyorsunuz? Bu dert, çağın vebası adeta. Nerede yaşıyor olursanız olun. Gelir düzeyinin falan da önemi yok, bugüne kadar kaç kişi tanıdığınızın da. Herkes aynı şikâyeti yineleyip duruyor: YOK!!! Evlenecek, birlikte yaşanacak, mümkünse birlikte yaşlanacak; oturup iki çift lâf edilecek insan kalmadı etrafta. Olanla da zaten işten-güçten vakit bulup bir araya gelemiyoruz, o da ayrı. Neyse ki internet icat edildi de yalnızlığımızla yalnız kalmaktan kurtulduk! Etrafta bir ‘chat’ olayıdır gidiyor. İnsanlar önce tanışıyor, yazışıyor, konuşuyor, oyunlar oynuyor. Sonra yüz yüze geliyor ve hatta evleniyor. Benim gibi, “gözüm yeşil, boyum iri” neviinden başlayan sohbetlerden utananlar da, tüm bu olanları büyük bir şaşkınlık içerisinde dinlemekte yetiniyor.

İşte tam da bu sebepten, son birkaç aydır mesaj kutuma gelen “Yonja” davetiyelerini geri çevirdim. Değil üye olmaya, merakımı gidermek için siteye şöyle bir göz atmaya bile cesaret edemedim. Ama nereye kadar? Sonunda o kadar çok insandan duydum ki Yonja’yı, biraz da dergi için, haber yapacağım, araştırıyorum ayağında siteye dâhil oldum. Bu yonja ne popüler bir şeymiş gördüm.

Bilmeyenler için bir cümleyle özetleyeyim: Yonja, insanların tanışmasını, buluşmasını sağlayan bir internet sitesi. Sanal âlemde sosyal bir kulüp sanki. Ama, o kapısından içeri girdiğinizde sadece tanıdıklarınızı gördüğünüz yerler kıvamında.

0292-turk-sosyal-ag-projesi-yonja (2)
Bir zamanların sosyalleşme adresi: YONJA.COM (2004, Aktüel Dergisi)

ARKADAŞ DAVETİYLE GİRİLİYOR
Zaten olay bu. Tanıdık! Bu sitenin en büyük özelliği, katılımın, ‘arkadaşının arkadaşı’ üzerinden olması. Tıpkı bir zincir gibi büyüyor Yonja. Bir kere arkadaşınızın daveti sonucu üye olmalısınız siteye. Aksi takdirde site içinde bağımsız bir hâl alıyorsunuz ki, bu da siteden faydalanmanızı engelliyor.

Diğer tanışma sitelerinden tek farkı da bu değil yonja’nın. Mesela sadece sevgili bulma sitesi değil. Evet, sevgili edinmek istiyorsanız da iyi bir adres yonja ama, arkadaşlık etmek hatta arabuluculuk yapmak, sadece etrafta neler olup bitiyor onları gözlemlemek için de üye olanlar var.

0292-turk-sosyal-ag-projesi-yonja (4)
DEFNE: Amerika’da yaşıyorum. Yonja’ya da arkadaşlarımla temasta kalmak, onları yeniden bulmak, unutmuş olduklarımı hatırlamak için üye oldum. (2004, Aktüel Dergisi)

İlişkisi olanlar veya evli üyeler mesela, çevrelerini genişletmek, kendi üzerlerinden insanların tanışmasını sağlamak amacıyla katılmışlar yonja’ya. Sitenin ilk üyelerinden Merve, onlardan biri. Kendisi evli; insanların tanışmasına aracı olmak için üye olduğunu söylüyor: “Davet edilip üye olunca kendi arkadaşlarıma davetiye gönderdim doğal olarak. Şimdi daha önce tanıştırmadığım arkadaşlarım, bu kim, şu kim, nasıl biri diye soruyorlar bana. Ayrıca etrafta yapılan programlardan da haberdar oluyorum.”

HERKES GERÇEK KİMLİĞİYLE
Çoğu Türk olmak üzere, dünyanın her yerinden insan var Yonja’da. Hemen hepsi iyi eğitimli, iş ve söz sahibi bu insanların gerçek kimlikleri ve resimleriyle sitede var olmaları bana da çok ilginç geldi, ne yalan söyleyeyim. Oysa burada insanların ismi, yaşı, sevgili bulmak için mi, yoksa arkadaşlık için mi siteye üye olduğu, sevdiği filmler, beğendiği kitap ve müzikler açık seçik belirtiliyor.

Uzun lâfın kısası, o kadar çok insan gerçek kimliğiyle ortada ki, kimse isimsiz, resimsiz insanları takmıyor. Bir arkadaşının davetiyle, biraz da ne olduğunu bilmeden yonja’ya üye olan, akademisyen Özge, resmini koyana kadar kimseden mesaj falan almadığını söylüyor. Ne zaman ki resmini sitedeki sayfasına eklemiş, bir sürü mesaj almış. Tabii ki çoğu mesaj erkeklerden.

Bu arada mesajları sadece erkekler kadınlara atıyor zannetmeyin. Sitenin pek çok erkeği de kadınlardan “Tanışalım mı?” diye mesaj geldiğini söylüyor. Mesajlarda yakışıklsız sözler edilse de, bu “arkadaş arkadaşı” olayından çekinildiği için olsa gerek, çizmeyi fazla aşmamaya gayret ediliyor. Hem zaten bir “delete” tuşu, istemediğiniz insanı ekranınızdan silmenize yetiyor.

Yonja’nın üyeleri, siteyi, daha çok eski arkadaşlarıyla buluşmalarına imkân verdiği için sevdiklerini söylüyor. Bir de Sevda gibiler var: “Etrafta sürekli görüp, konuşup hatta sevdiğin insanlar vardır. Ama nedense bir telefon görüşmesi falan olmaz. İşte bu safhada benim işime yaradı.”

0292-turk-sosyal-ag-projesi-yonja (5)

YONJA’NIN ÜYE PROFİLİ: %5’i evli, %18’inin sevgilisi var, %77’si bekâr, %44’ü kadın, %56’sı erkek. (2004, Aktüel Dergisi)

HER GÜN 700 YENİ ÜYE EKLENİYOR
Şöyle söyleyeyim. 1 Ocak 2004’de sadece 300 üyesi olan yonja’nın, Kerim Baran ile telefoda görüşüğümüz gün itibarı ile yaklaşık 73 bin üyesi vardı. Baran, Yonja’nın dünyanın ilk beş bin sitesi içinde bulunduğunu belirtiyor. Türkiye’de ise ilk 15’in içerisindeyizdir diye de ekliyor.


0292-turk-sosyal-ag-projesi-yonja (1)

Kaynak: 2004, Aktüel Dergisi