EKREM ALİCAN: Türkiye’de artık hiçbir şeye hayret etmediğini söyleyen Alican, tenkide tahammüllü politikacılardan biri olduğuna inanır. Resmî hayatında biraz donuk görünen, “mağrur” olarak tanınan ve tok sözlü olan YTP liderinin batıl itikadı yoktur. Çocuklarının politikaya atılmalarına taraftar olmadığını söyler. MEHMET ALİ AYBAR: «Millî Bağımsızlık» sloganı ile seçimlere katılan Aybar, mücadeleyi seven bir politikacıdır. 1946-50 yılları arasında iki defa devrin hükûmetine hakaretten mahkûm olan İşçi Partisi genel başkanı, Galatasaraylıdır. Gençliğinde Türk Millî Atletizm Takımı’nda yer almıştır. Güzel sanatlara ve spora meraklıdır.

0344-ekrem-alican-kimdir-mehmet-ali-aybar-kimdir-osman-bolukbasi-kimdir-1965-hayat-dergisi
SEÇİMLERE ÜÇ GÜN KALA — Ekrem Alican, Mehmet Ali Aybar, Osman Bölükbaşı, Süleyman Demirel, İsmet İnönü, Alpaslan Türkeş (1965, Hayat Dergisi)

OSMAN BÖLÜKBAŞI KİMDİR?
Siyasî partilerimizin en uzun boylu ve en uzun konuşan lideri Osman Bölükbaşı’dır. Nancy Üniversitesi’nde matematik tahsil ettikten sonra bir müddet Kandilli rasathanesinde çalışan Bölükbaşı, şiir yazar fakat bunların yayınlanmasından hoşlanmaz. Kırşehir’de 1913 yılında dünyaya gelen Bölükbaşı, ikinci izdivacından Ahmet Deniz, Fatma Gül ve Gönül Hürriyet isminde üç çocuk babasıdır.

1957 seçimlerinden önce hapise atılmasından sonra Gönül’e, Hürriyet ismini hapishane (kendisi zindan der) hatırası olarak koymuştur. 1945 yılında DP’ye müfettiş olarak girerek politikaya atılan Bölükbaşı bundan sonra intisap ettiği her partiyi kurduğunu söyler. Nitekim Demokrat Partisi’nden ayrıldıktan sonra Mareşal Fevzi Çakmak ile birlikte Millet Partisi’ni, MP kapandıktan sonra da Cumhuriyetçi Millet Partisi’ni kurmuş ve daha sonra Köylü Partisi’ne katılmasıyla CKMP olarak partisinden 1962’de ayrılarak tekrar MP’yi kurmuştur.

0344-pereja-kolonyalari-1965-yilinda-kolonya-markalari-nurun-ankara-makarnasi-altmislarda-makarna-reklamlari
TURİSTİK PE-RE-JA KOLONYALARI — NUH’UN ANKARA MAKARNASI

Esas ismi Hacı Osman olan Bölükbaşı, babasının da Kırşehir’de çok sevilmesinden istifade ederek 1950’de Millet Partisi’nin tek milletvekili olarak meclise girdikten sonra şöhreti artmıştır. Hazırcevaplılığı ve gözünü budaktan esirgememesiyle öğünür. 10 Ekim 1965 seçimlerinde üçüncü parti lideri olacağını tahmin eden Osman Bölükbaşı, bilhassa İç Anadolu, Erzurum ve Sivas bölgelerinden oy alacağını ummaktadır.

Çok yiyen, çok konuşan ve çok sevmesini seven Bölükbaşı, bilhassa gece geç vakitlere kadar oturur. Sabahları geç kalkar. Çoğunlukla telefonun fişini de çeker. Şair Osman Bölükbaşı, Türk şairlerinden Yunus Emre’yi çok okur. Fransız ihtilal tarihine pek meraklı olan Bölükbaşı, babasının sekiz çocuğundan beş numaralıdır. Fransızcayı iyi bilir.

Türk musikîsini seven ve fırsat buldukça gazinolara giden, şahsı hakkında çıkartılan dedikodulara pek kızan Bölükbaşı, hayatta en çok kendisine ait olan «Geçelim güzelim bu sevdadan» şarkısının güftesini bir hanım sanatkâra verdiğine dair çıkarılan rivayete üzülmüştür.

0344-domino-nakis-iplikleri-altmisli-yillarda-nakis-islemek
DOMINO NAKIŞ İPLİKLERİ — Nakış ipliği alırken bilhassa Domino ipliklerini tercih ediniz. Göreceksiniz, elde ettiğiniz eşsiz sonuç herkesi imrendirecektir!

CELAL MADANOĞLU KİMDİR?
«Her evden bir oy!» sloganı ile siyasî hayata atılan eski MBK üyesi Madanoğlu, 1965 meclisinde kendisine de bir görev düşeceği inancındadır. Halen 57 yaşındadır, iyi İngilizce bilir, babacan ve tam anlamıyla bir «Halk Adamı» olarak tanınmıştır. Özel hayatında evcimdendir. Sigara içer, yemek ayrımı yapmaz. İyi bir binicidir. Titiz ve temiz, giyime meraklıdır.

Mücadelesi umduğu gibi sonuçlandığı takdirde, «Çekişmeden, birbirimizi incitmeden, huzur içinde ve bu ülkenin yarınları için çalışmak amacını idealize edeceğim» demektedir.

0344-c-vitaminli-portakal-aromali-oralet-reklami-altmislarda-icecek-markalari
ORALET — Bir bardak suya bir kaşık Oralet koyarak taze portakal suyu içebilirsiniz.

MEHMET ALİ AYBAR KİMDİR?
Türkiye İşçi Partisi lideri Mehmet Ali Aybar’ın politikaya atılışı 1946 yılına kadar uzanır. Üniversitede doçent iken (kendisi hukuk doktorudur) zamanın hükûmetiyle (CHP) «Zincirli Hürriyet» adımda bir gazete çıkarak mücadele etmiş ve bu yüzden üniversiteden çıkarılmıştır. Avukatlığa başlayan Mehmet Ali Aybar’ın İsmet İnönü’ye ve devrin büyüklerine hakaretten ilki 1 yıl, diğeri 2 yıl 8 ay olmak üzere iki mahkûmiyeti olmuş fakat 1950 Af Kanunu’ndan yararlanmıştır.

Ali Fuat Cebesoy ve Nazım Hikmet’e karabeti olan Aybar, Galatasaraylıdır. Gençliğinde millî atletlerimizdendi. Siret Hanım’dan Güllü isminde bir kızı olan Aybar 1.85 boyundadır. Aybar’ın 1 numaralı sloganı «Millî Bağımsızlık»tır. Güzel sanatlara ve spora meraklıdır. Sigara içmez ve içki olarak limon kabuğu ile votkayı tercih eder.

0344-suleyman-demirel-alparslan-turkes-ismet-inonu-1965-yilinda-siyasi-partiler-osman-bolukbasi-ekrem-alican-mehmet-ali-aybar (3)
ADALET PARTİSİ — Genel Başkan Süleyman Demirel, Eskişehir’de «Kır At» amblemli davul, zurnalı partililer tarafından karşılandı. Demirel konuşmalarının «müeddeep» olmasına dikkat etmektedir.

İSMET İNÖNÜ KİMDİR?
CHP Genel Başkanı İnönü, Harp Akademisi’ni bitirip Kurmay Yüzbaşı olarak orduya girdiği günden bu yana kendini politikanın içinde bulmuştur. Mustafa Kemal ve Kâzım Karabekir ile birlikte İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin orduyu politikaya karıştırmasıyla mücadele eden İnönü, Birinci Cihan Harbi’nde muhtelif cephelerde görev almış, mütarekeden sonra Harbiye Bakanlığı müsteşarlığına getirilmiştir. (…)

İsmet İnönü, Atatürk’ün ölümüyle Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanlığı’na 1938 kasımında seçilmiş ve bu görevi de 1950 yılında, Demokrat Parti’nin seçimleri kazanmasına kadar devam etmiştir. 10 Ekim 1965 seçimleri için radyo konuşmalarına başlamadan bir gün evvel 82 yaşına giren İnönü, her vesileyle kahkaha atmasını seven, etrafına daima nikbinlik aşılamaya çalışan bir liderdir. Mevhibe Hanım’la evli olan İnönü’nün Ömer, Erdal ve Özden isminde üç çocuğu vardır.

0344-suleyman-demirel-alparslan-turkes-ismet-inonu-1965-yilinda-siyasi-partiler-osman-bolukbasi-ekrem-alican-mehmet-ali-aybar (2)
1961 ANAYASASI — II. Meşrutiyetten bu yana, 1961 Anayasası kabul edildikten sonraki 2’inci Genel Seçimler 10 Ekim 1965 tarihinde yapılacak. İştirak hakkını kazanan partiler: AP, CHP, TİP, MP, CKMP ve YTP olmakla beraber 177 şahıs çeşitli illerden bağımsız olarak adaylıklarını koymuşlardır. (1965, Hayat Dergisi)

SÜLEYMAN DEMİREL KİMDİR?
Kırk yaşını doldurmadığı için 1964 yılında yapılan Senato seçimlerine katılamayan Süleyman Demirel, Türkiye’deki en genç parti lideridir. 1924 yılında Isparta’nın İslamköy bucağında doğmuştur. Geçen kasım ayında, Adalet Partisi’nin ikinci büyük kongresinde genel başkan olduğundan beri yaptığı bütün parti seyahatlerine, aynı zamanda dayısının kızı olan Nazmiye Demirel’i de beraberinde götürmüştür. :Zaten genç karı-koca 15 yıl önce evlendiklerinden beri birbirlerinden çok az ayrılmışlardır (çocukları yoktur). Nazmiye Demirel, AP’nin genel başkanı olan kocasıyla birlikte gittiği Balıkesir’den uçakla Ankara’ya dönerken bir gazeteciye şöyle diyordu:
— Süleyman’la birlikte hemen her gittiği yere gittim. Memurken yaptığı iş seyahatlerinde de çok defa beraber olurduk. Hele partinin lideri olduktan sonra bütün gezilerinde onun yanında bulunmaya çalıştım.

1.75 boyunda, 90 kilo olan Demirel’in saçları çok genç yaşta dökülmüş. Fakat o, saçsızlıktan şikâyetçi değil. Ger halde çaresi olmadığını bilmekten ileri gelen bir tevekkül bu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin inşaat fakültesini bitirdikten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi’nde çalışmış. Daha sonra Devlet Su İşleri’ne girmiş. Barajlar Dairesi Başkanlığı’nı takiben de Devlet Su İşlerini’nin genel müdürü olmuştur.

0344-suleyman-demirel-alparslan-turkes-ismet-inonu-1965-yilinda-siyasi-partiler-osman-bolukbasi-ekrem-alican-mehmet-ali-aybar (4)
7 EKİM 1965 — SAYI: 41 • Partiler Milletin Huzurunda • 150 KURUŞ

EKREM ALİCAN KİMDİR?
Yeni Türkiye partisi genel başkanı Ekrem Alican, 1948 yılında Demokrat Parti’yla iltihakla politikaya atıldıktan sonra hareketli bir yıl geçirmiştir. Politikanın kendisini, Adapazarı’ndaki iş yerinde bulduğunu söyleyen Alican, Mülkiye’yi bitirdikten sonra ekonomi tahsili için İngiltere’ye gitmiş ve İkinci Cihan Harbi’nin çıkması üzerine memlekete dönmek zorunda kalmıştır.

1947 yılında memuriyetten ayrılan Alican aynı yıl Naciye Hanım’la evlenmiştir. Nilüfer, Canan ve Yusuf isminde üç çocuk babası olan Alican, ailesine çok bağlı bir politikacı olarak şöhret yapmıştır. İspat Hakçılarla birlikte, Hürriyet Partisi’ni kuran Alican, muhalif partilerin güçbirliği kararından sonra, tekrar Adapazarı’ndaki işinin başına dönmüştür. 27 Mayıs 1965 tarihinde Maliye Bakanlığı’na getirilen Alican bir müddet sonra bu görevden istifa etmiş ve Yeni Türkiye Partisi’ni kurmuştur.

0344-ucuzlugun-onderi-yeni-karamursel-magazalari-1965-yilinda-kumas-ve-konfeksiyon-magazalari
YENİ KARAMÜRSEL — Kumaş ve Konfeksiyon Mağazaları • İstanbul / Ankara / Bursa / Adapazarı / Kadıköy / Osmanbey / Eskişehir / Lüleburgaz

1.70 boyunda ve 78 kilo ağırlığında olan Alican, tok sözlü bir politikacı olarak tanınır. Politika dışındaki vaktini çocuklarının yanında geçiren Alican’ın tiyatro ve maç merakı da vardır. Cüneyt Gökçeri oyuncu olarak Yaşar Kemal’i de ideolojisi dışında bir yazar olarak beğendiğini söyleyen Alican, politikaya atıldıktan sonra, en önemli gün olarak 1950 yılında Demokrat Parti milletvekilliğini kazanmasını hatırlamaktadır. Yemek seçmeyen Alican buna rağmen talaş kebabını diğer yemeklere tercih etmektedir. Günde bir pakete yakın Yenice sigarası içer, içkiye düşkünlüğü ise yoktur. Alican’a göre iyi bir vatandaş, iyi bir ev hanımı ve ve iyi bir anne olmalıdır. Çocuklarının politikacı olmasına taraftar değildir.

0344-oksijenli-sabun-tozu-tursil-reklami-1965-birisinin-annesi-tursil-kullanmamis
TURSİL — Bütün tecrübeli ev hanımlarının kullandığı saf sabun tozudur. Tursil’le yıkanan çamaşırlar yıpranmaz ve mis gibi kokar. Tursil elleri bozmaz. Az Tursil çok iş görür. (1965, Eli Acıman)

ALPASLAN TÜRKEŞ KİMDİR?
1917 yılında Lefkoşe’de dünyaya gelen Alpaslan Türkeş, 1.74 boyunda, 70 kilo ağırlığında, esmer, kalın sesli ve şık giyinen bir liderdir. Daima koyu renkleri tercih eden Türkeş’in dedeleri Kayseri’nin Pınarbaşı köyünden Kıbrıs’a gitmişlerdir. Kabına sığamayacak kadar heyecanlı ve hareketli olan Türkeş, 1944 Turancılık hadiselerine ismi karıştığı için muhakeme edilmişse de beraat etmiştir.

Sigara içmeyen Türkeş, içkiye de müptelâ değildir. Bir emekli subay gardırobu ne kadar zengin olabilirse o kadar elbisesi olduğunu söyleyen Türkeş, aslında giyimine kırk yıllık bir sivil kadar meraklıdır. Meziyetlerini ve kusurlarını ifade etmesinin de zor olduğunu belirten CKMP Genel Başkanı’nın yakınlarına göre, meziyeti çalışkanlığı, kusuru ise vefasıdır. Uğura inanmayan Türkeş, her sanat kolunu sever. Politikaya, kuvvetli ve mesut bir Türkiye’yi kurmak için atıldığını söyleyen Alpaslan Türkeş, çocuklarının politikaya atılıp atılmaması için bir karara sahip değildir. Kararı çocuklarının vermesini istemektedir.

0344-hayat-dergisi-1965-kapagi-ismet-inonu-suleyman-demirel-alparslan-turkes-partiler-milletin-huzurunda

 Kaynak: 1965, Hayat Dergisi